„Ponúkame vám v predkupnom kole akcie Facebooku, za 35 dolárov jednu. Rozhodnúť sa však treba rýchlo, do pondelka do 12. hodiny, keď uzatvárame predkupné kolo.“ Takto a podobne lákajú potenciálnych investorov už vyše týždňa pred „hodením“ akcií Facebooku na burzu hlavne cez telefón rôzne finančné spoločnosti. Niektoré nemajú ani oficiálnu licenciu, aby podobné investičné služby na Slovensku mohli poskytovať. „Robíme tak pre nášho partnera, ktorý licenciu obchodníka s cennými papiermi vlastní,“ spresnil jeden telefonický predajca.
Podľa oficiálnych informácií sa akcie FB, čo bude oficiálna burzová skratka pre akcie Facebooku, majú uviesť na burzu koncom tohto týždňa. Šanca, že podobné lokálne spoločnosti uspejú v IPO, je pritom minimálna. „Investičné banky, ktoré IPO organizujú, spravidla prednostne určitý balík akcií ponúkajú svojim top klientom. Ide však o zákazníkov s potenciálom v desiatkach miliónov dolárov,“ opisuje Karol Piovarcsy, riaditeľ investičnej Saxo Bank pre SR a ČR. Preto akcie s „predkupným“či „prednostným“ nákupom ponúkané neznámymi spoločnosťami odporúča pozorne zvážiť. Ešte obozretnejšia je investičná spoločnosť Patria, ktorá nákup akcií v takzvanej IPO svojim klientom rovno neodporúča. Jej zástupca Jindřich Holčák navyše upozorňuje, že „v súčasnosti ešte nie je podľa predbežného prospektu potvrdené, či môžu byť akcie ponúkané aj retailovým investorom mimo USA“. Najväčší záujem je od veľkých investorov z USA a Ázie.
Základným pravidlom pre ľudí, ktorí nemajú žiadne alebo len minimálne skúsenosti s investovaním, no akciám Facebooku nemôžu odolať, je využiť na ich nákup renomovanú spoločnosť, s ktorej službami majú viacerí investori pozitívnu skúsenosť. Určitú istotu pre záujemcu poskytuje tiež výber spomedzi obchodníkov s cennými papiermi, ktorých zastrešuje asociácia.
Rôzne „prednostné“ akcie sa objavujú na trhu vždy v čase blížiaceho sa IPO nejakej väčšej a známejšej spoločnosti. Podobne to bolo napríklad v roku 2004, keď na burzu vstúpili akcie technologickej firmy Google. Záujemca, ktorý medzičasom peniaze na žiadané akcie sprostredkovateľovi zaslal, dostane následne často informáciu, že síce tieto akcie nie sú už za daných podmienok k dispozícii, ale môže investovať do inej „neopakovateľnej“ príležitosti. Bežne už potom nejde o verejne obchodovateľné akcie renomovaných firiem.