Z tematického zamerania niektorých kontrol Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) cítiť vyššiu ambíciu, ako len zabrániť úradníkom rozhadzovať peniaze daňovníkov. Tak napríklad v roku 2011 úrad preveroval efektívnosť a účinnosť opatrení prijatých na riešenie dosahov finančnej a hospodárskej krízy v Sociálnej poisťovni. Výsledok: „Bolo zistené, že v období finančnej a hospodárskej krízy hospodárila Sociálna poisťovňa s kladným hospodárskym výsledkom.“
Na tlačovej besede na začiatku tohto mesiaca NKÚ predstavil odpočet svojej činnosti za uplynulý rok a tiež práve prebiehajúce alebo plánované kontroly. Medzi nimi je kontrola jedenástich zdravotníckych zariadení, ktorou skúmali, či peniaze z rezervy štátu boli skutočne použité na platy zdravotníkov. NKÚ dotazníkom skúmal aj spokojnosť pacientov; veď ak sa hovorí o platových požiadavkách lekárov, treba sa vraj pýtať aj na kvalitu ich práce.
Preverovať sa bude tiež efektívnosť rómskych projektov a NKÚ pomôže aj ministrovi školstva. Úrad zaujíma uplatnenie absolventov na trhu práce. „Absolventi jednej vysokej školy, všetci vieme ktorej, odchádzajú robiť misionársku prácu do Afriky. Je toto efektívne vynaloženie prostriedkov?“ položil si na tlačovke filozofickú otázku riaditeľ sekcie špeciálnych odvetví a činností Peter Kapuscinský.
Niežeby na tejto snahe NKÚ nebolo čo oceniť. No predsa len, v situácii, keď človek v novinách pravidelne číta o tom, ako a na čo politici a úradníci míňajú jeho peniaze, žiadal by sa väčší ťah na bránu s trestnoprávnou koncovkou. Ktorá môže mať na ďalšie konanie politikov a úradníkov ozdravnejší efekt ako konštatovanie, že vzdelávať misionárov sa neoplatí.