Veľkých podvodníkov lákajú miesta, kde sa relatívne rozsiahla orná pôda dá rýchlo premeniť na stavebné parcely. Často ju vlastnia starší ľudia, nezriedka s bydliskom v zahraničí. Podobný prípad sa nedávno stal v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Staršie panie žijúce na Morave zdedili polia za mestskou časťou a prenajali ich poľnohospodárom. Podvodníci objavili, že majú niekoľko veľkých pozemkov na jednom liste vlastníctva. Jeden z pozemkov dali geodetovi rozdeliť tak, že z neho oddelil deväť desatín a presná desatina ostala s pôvodným číslom parcely. Jej rozloha sa zmenila iba posunutím desatinnej čiarky.

Veľkú časť pôvodného pozemku potom s pomocou falošného splnomocnenia previedli na eseročku založenú na bieleho koňa s bydliskom niekde na strednom Slovensku. Okrem toho, že si na katastri dohodli osobné vyzdvihnutie dokladov po vydaní nového listu vlastníctva, sa chránili aj tým, že posun desatinnej čiarky v rozlohe jedného z mnohých pozemkov na liste vlastníctva si všimne iba málokto. Majiteľky tak pripravili o zhruba 25 hektárov ornej pôdy na mieste, kde sa štvorcový meter cení na 15 až 20 eur.

Podvodníci potom získané pozemky zvyčajne cez ďalšie firmy postupne prevedú na seba. Alebo ich neprevádzajú ďalej, no začnú ich ponúkať známym developerom za zaujímavé ceny. Ak sa im podarí uzavrieť s niekoľkými zmluvu o budúcej zmluve a vybrať preddavky, následne sa stratia bez stopy aj s peniazmi a dovolia súdu zrušiť sfalšované zmluvy o prevode a katastru previesť ukradnuté pozemky naspäť pôvodným majiteľom. Podobne sa to stalo aj v prípade Devínska Nová Ves. Tento rok sa podarilo odhaliť ďalší podobný prípad v bratislavských Rusovciach.