Ponuka služieb v oblasti wellness a relaxu na Slovensku budí dojem, že cesta k duševnej vyrovnanosti a telesnej vitalite vedie cez ázijský svet. Joga, ajurvéda, thajské masáže či čínska medicína. Centrá s podobnou orientáciou vznikajú najmä vo väčších mestách.

Východné kultúry v podobe biznisov zameraných na cvičenie, liečbu či relax začali na Slovensko prenikať po roku 1989, v posledných rokoch výraznejšie. Priniesli ich sem najmä ľudia, ktorí radi a veľa cestovali. Pre niektorých je realizácia v tejto oblasti koníčkom, iní si svoj biznis premyslene budovali.

Ako priviesť terapeuta

V snahe zabezpečiť klientom autentický zážitok potrebujú majitelia centier, ktoré ponúkajú indické ajurvédske či thajské masáže, hľadať odborníkov priamo v krajinách pôvodu.

Už štvorročnú skúsenosť s tým má Miriam Ábelová, majiteľka prvého ajurvédskeho centra na Slovensku s názvom Darsana. Nájsť a priviesť tých správnych ľudí je pravdepodobne to najťažšie, čo pri svojom podnikaní musí zvládnuť.

Ľudnatá India ponúka na prvý pohľad množstvo vyškolených odborníkov, ktorí sú odhodlaní odísť do zahraničia. Pri ajurvédskych masážach však platí, že ženu by mala masírovať iba žena a muža muž. Dôvodom je komplexnosť a charakter masáže i konzervatívna indická kultúra. No pramenia z toho aj isté komplikácie. Pritiahnuť Indku na Slovensko vôbec nie je jednoduché.

„Ženy sa tam vydávajú veľmi mladé a v mladom veku majú aj deti. Zamestnať ich je potom problém. Preto to bolo náročné a ženy sa tu pomerne často striedajú,“ opisuje situáciu M. Ábelová, ktorá si terapeutov chodí do Indie vyberať.

Náročný je aj proces vybavovania potrebných víz a povolení, ktorý trvá zhruba pol roka. Osobnosť maséra či masérky sa navyše spravidla prejaví až po určitom čase pobytu na Slovensku. So smútkom za domovom sa zvyknú objavovať aj pracovné problémy.

Indovia ťažko znášajú aj to, keď udrú prvé mrazy, na ktoré vôbec nie sú zvyknutí. V súčasnosti pracujú v Darsane štyri indické ženy – terapeutky a dvaja muži. Pomer žien a mužov zodpovedá tomu, že o ajurvédu častejšie prejavujú záujem ženy. Do Indie cestuje M. Ábelová približne každé dva roky a okrem terapeutov hľadá aj dodávateľov olejov či iných ajurvédskych produktov.

Darsana sa venuje aj ajurvédskej liečbe, ktorá sa praktizuje najmä individuálnym nastavením stravovania, cvičení a biorytmu. Liečiť by mal iba vyškolený ajurvédsky lekár. Dĺžka jeho štúdia závisí od stupňa vzdelania, môže trvať aj osem rokov. Školy sú okrem Indie napríklad aj v Nemecku či Holandsku. V čase, keď centrum vzniklo, takíto odborníci na Slovensku neboli k dispozícii.

M. Ábelová dnes externe spolupracuje so štyrmi – Slovákmi a Čechmi. Priviesť na Slovensko indického ajurvédského lekára sa nepokúsila. Okrem jazykovej bariéry by mohlo byť prekážkou aj to, že terapia je nadviazaná na klímu v danej krajine.

„Keď je pre vás napríklad vhodná papája, ktorá je v Indii stále k dispozícii, tak vám indický liečiteľ nevie povedať, aká je za ňu na Slovensku vhodná náhrada,“ vysvetľuje.

Majiteľka centra upozorňuje na to, že po boome východných praktík, vrátane ajurvédy, sa objavilo množstvo „liečiteľov“, ktorí majú často za sebou iba základný kurz. Ak sa pustia do diagnostiky, môžu skôr uškodiť. „Treba si preveriť, ku komu idete a čo má za sebou,“ upozorňuje. Odporúča kombináciu klasickej západnej a tradičnej indickej medicíny.

Povznesení a krásni

Šikovní Thajčania

Zahraničných spolupracovníkov má aj bratislavské zariadenie s ponukou thajských masáží Planet Zen orientované skôr na solventnejšiu klientelu. Terapeuti pochádzajú z Thajska, Bali a Indie. „Proces ich výberu riešia naši ľudia – externí spolupracovníci v každej krajine. Prebieha to tak, že najprv spravia ponuku terapeutov a o výbere definitívne rozhoduje jedna z majiteliek,“ uvádza pre TREND Radka Královičová, jedna z dvoch slovenských spolupracovníčok českej firmy. Proces je jednoduchší o to, že pohlavie maséra pri thajských masážach nezohráva dôležitú úlohu.

Každý terapeut má certifikát i príslušnú prax, ktorú absolvuje v ázijských kláštoroch. Tu skladá skúšku z teoretickej i praktickej časti. Mnohí z nich dokážu za zarobené peniaze finančne vypomáhať svojej rodine. Spoluprácu s inými kultúrami si R. Královičová pochvaľuje. „Človek sa od nich veľa naučí. Sú skromní a majú veľký talent napríklad na zdobenie z obrúskov, kvetov či ovocia,“ vraví. Na všadeprítomných dekoráciách v priestoroch centra to aj vidieť.

No priznáva, že v tomto biznise sa podniká čoraz ťažšie. Za ostatné tri roky sa len v Bratislave strojnásobil počet centier s podobnou ponukou, dnes ich je približne desať. Aj tu však cítiť finančnú krízu. Preto sa snažia viac chodiť priamo za klientmi, napríklad do firiem.

Na cesty za rovnováhou

Ľudia sa v posledných rokoch vyberajú tisícky kilometrov do Indie či Thajska dúfajúc, že tam okrem iného nájdu „neskazený svet“ a azda nadobudnú duševnú rovnováhu.

Pred siedmimi rokmi sa týmto smerom začal angažovať aj Fredy Ayisi a bolo to približne v rovnakom čase, keď založil svoje jogové centrum. Odvtedy každoročne organizuje cesty do Thajska a Indie, ktorých súčasťou je aj cvičenie jogy. No pokým Thajsko so svojimi idylickými plážami málokedy sklame, India býva pre ľudí šokujúcim zážitkom.

„Kto so mnou ide do Indie, určite nemôže očakávať luxus. Býva to náročné, najmä pre ľudí zvyknutých na niekoľkohviezdičkové hotely. Sám som mal kedysi o Indii nesprávne romantické predstavy. Ale po niekoľkých dňoch sa každý upokojí. Po tom, ako stretnete množstvo ľudí, ktorí sa od vás snažia vymámiť peniaze, zrazu natrafíte na niekoho úžasného. A to sa naozaj oplatí. Je tam niečo, čo priťahuje,“ hovorí F. Ayisi.

Hlavnou motiváciou na organizovanie týchto zájazdov bola, ako vraví, túžba podeliť sa o zažité skúsenosti aj s inými ľuďmi. Klientov berie na miesta, ktoré človek na prvýkrát zväčša neobjaví.

Iným smerom sa vybrala cestovná kancelária Bubo. Rodiaci sa trend zachytila pred šiestimi rokmi, no zamerala sa na finančne zabezpečenú klientelu. Do juhoindickej prímorskej Keraly sa vyberajú najmä manželky podnikateľov.

V luxusných ajurvédskych centrách sa venujú cvičeniu, masážam a skúšajú najmä ajurvédsku stravu. Mnohé z nich totiž neláka vidina spirituálneho povznesenia, ale skôr túžba schudnúť a skrášliť sa. Za tri týždne vraj ľudia zvyknú ubrať z váhy aj pätnásť či dvadsať kilogramov.

Na švédskych stoloch sa servíruje výlučne ajurvédska strava. Klienti z nich môžu ujedať rôzne, podľa toho, či si do Indie prišli odbúrať tuky alebo stres. Neskôr sa podrobujú aj takzvanému čisteniu mozgu, ktoré má zabezpečiť teplé mlieko roztekajúce sa po tvári. „Alebo sa chlapík zavesí na lano a chodí po vás,“ vykresľuje rôzne typy procedúr Jozef Zelizňák z cestovnej kancelárie Bubo.

V indickom centre sa hovorí stíšeným hlasom, hostia zvyčajne nemajú klimatizáciu, televíziu či WiFi. K dispozícii na recepcii je iba počítač s internetom. Na takýto finančne náročnejší pobyt sa zo Slovenska ročne vyberá približne štyridsať ľudí a za rozhodnutím často stoja referencie od známych.

Organizovanie ciest do Indie, kde by ľudia prežívali v kláštoroch, Bubo príliš neláka. „Občas sa stane, že nás s tým niekto osloví. No skôr sa tomu vyhýbame. Iné by bolo, keby som mal nejakú osobnú skúsenosť, povedzme s osvietením. Ale bojím sa nahovoriť niekoho na to, že v určitom kláštore nájde duchovno,“ vysvetľuje J. Zelizňák. Navyše, ľahko sa môže stať, že namiesto vysnívaného duchovna natrafí na skromné podmienky a nie práve vábnu stravu.

Povznesení a krásni

Akupunktúra na Slovensku
Zatiaľ ju nehradia

Niektorí slovenskí lekári sa popri svojej hlavnej špecializácii venujú aj akupunktúre. Medicínska disciplína určená na diagnostiku a liečbu, no predovšetkým prevenciu sa radí medzi tradičnú čínsku medicínu. Štúdium v špecializovanom odbore akupunktúra trvá tri roky. Neskôr získavajú lekári, ale aj sestry kredity v rámci sústavného vzdelávania v súkromnom Centre akupunktúry, ktoré má certifikát rezortu zdravotníctva.

Za víkendový kurz v dĺžke dvadsať hodín inkasuje centrum od lekára 106 eur. Základný kurz akupunktúry obsahuje spolu dvesto hodín, neskôr môže lekár absolvovať napríklad kurz inštrumentálnej či neinštrumentálnej akupunktúrnej diagnostiky.

Metódu, ktorá má pôsobiť harmonizujúco a zjednocovať princípy jang a jin, ponúka aj člen prezídia Slovenskej lekárskej komory a bývalý šéf zdravotnej poisťovne Apollo Vladimír Balogh. Pôsobí dokonca ako hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre akupunktúru.

Využívanie tejto metódy na liečbu či prevenciu sa považuje za nadštandard a zdravotné poisťovne ju nehradia. Akupunktúra sa využíva najmä na liečbu bolesti, pri alergických a cievnych ochoreniach, ale pomáha vraj aj pri závislostiach. Cena za komplexné vstupné vyšetrenie je okolo sto eur. Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo TRENDU na otázku, koľko odborníkov na akupunktúru je v súčasnosti na Slovensku.

Foto - Maňo Štrauch

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 50-51/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.