Rozhovor s Iainom Childom prebehol niekoľko dní pred zásahom NAKA v sídle Penty a obvineniami Jaroslava Haščáka. Prebrali sme hospodárenie firiem skupiny, možné investície aj divestície, zaujímali nás výhľady na rok 2021. Udalosti však nabrali spád a nezostalo nič iné, len rozhovor aktualizovať o novinky. Okrem iného o to, že I. Child prevzal v skupine úlohu po zadržanom
J. Haščákovi.

Ako vnímate kroky, ktoré trestné orgány podnikli proti J. Haščákovi?

J. Haščák bol obvinený v skutkoch, ktorých sa údajne dopustil takmer pred 15 rokmi, v trestnej veci, ktorá sa vyšetruje posledných päť rokov a ktorá súvisí s kauzou Gorila. Tá sa vyšetruje už osem rokov. Počas celého vyšetrovania J. Haščák spolupracoval s políciou, vždy sa dostavil na výsluchy a poskytol všetky písomnosti či materiály, o ktoré ho požiadali. Je preto nepochopiteľné, že v takejto starej záležitosti polícia použila také agresívne kroky a vstúpila do administratívnych priestorov našej firmy po zuby ozbrojená.

Vylučujete, že by vyšetrovatelia objavili v týchto kauzách nové zásadné skutočnosti?

Nemáme o tom žiadne informácie. Aj keby to tak bolo, nevidíme dôvod na takýto postup, keďže Jaroslav Haščák spolupracoval pri vyšetrovaní a dokonca aj v čase, keď bol zadržaný, bol plánovane vypovedať na polícii. Zásah desiatok príslušníkov policajného komanda v priestoroch našej firmy, ktorému boli vystavení naši zamestnanci, mnohí vnímajú ako demonštráciu sily. Ja to však skôr považujem za demonštráciu slabosti, ktorá ukazuje, že keď chýbajú jasné dôkazy, tak sa policajné orgány uchyľujú k takýmto praktikám. Nerozumieme, z akého dôvodu potrebovalo policajné komando vstupovať v takomto počte do priestorov firmy a zastrašovať zamestnancov, keďže ide o obvinenie vznesené proti konkrétnej osobe, ktorá bola vyšetrovateľom k dispozícii.

Ako sa Penta stavia k obvineniam proti J. Haščákovi?

Slava Haščáka zastupuje tím právnikov, ktorí nepochybne podniknú všetky kroky na jeho ochranu. Pevne stojíme za ním a odmietame, že by sa dopustil tých skutkov, z ktorých je obvinený. Trestné konanie však budú riešiť jeho právni zástupcovia a nie naša firma.

Prečo sa J. Haščák vzdal všetkých výkonných pozícií vo firme? Mali ste možnosť to s ním konzultovať?

Je to logický krok, keďže sa nebude môcť venovať spoluriadeniu Penty a bude sa so svojím tímom právnikov brániť proti trestnému stíhaniu a obvineniam. Vzhľadom na to, že sa Gorila vyšetruje už osem rokov, boli sme pripravení aj na takúto alternatívu a mali sme dohodu, ako budeme postupovať.

Ilustračka: Investičná spoločnosť Penta Investments kúpila vydavateľský dom Spoločnosť 7 Plus.
Neprehliadnite

Príbeh Penty: Od finančného žraloka k maloobchodnému impériu

Čo znamená, že preberáte pozíciu, ktorú doteraz zastával J. Haščák?

Slavo Haščák bol šéfom executive boardu a riadiacim partnerom nasej divízie buyout. Executive board je najvyšší výkonný orgán, ktorý sa zaoberá riadením našich podnikových investícií. Slavo sa tejto pozície vzdal a ja som ju po ňom prebral. Penta je už viac ako štvrťstoročie budovaná na princípe partnershipu. Nie sme a nikdy sme ani neboli firmou jedného muža. Roly partnerov sa časom menili podľa toho, ako sa vyvíjala naša investičná stratégia. Každý z partnerov má svoje kompetencie a ja sa budem po novom oveľa viac venovať procesnému riadeniu našich investícií s výnimkou real estate.

Jaroslav Haščák bol vnímaný ako frontman Penty. Mnohí ho označovali za jej stratéga. Je možné jeho výpadok plnohodnotne nahradiť?

Celá táto situácia je pre nás nepríjemná a, samozrejme, Slavov odchod z výkonných pozícií je strata. Čo sa týka stratégie, tú máme dlhodobo zadefinovanú a dnes ju realizujú naše projektové tímy spolu s manažmentom.

V našej skupine pracuje viac ako 45-tisíc ľudí, máme vynikajúce firmy aj špičkové riadiace tímy. Nemám obavy o našu schopnosť túto situáciu zvládnuť, keďže sme silne procesne orientovaní a všetci lídri majú jasne definované úlohy.

Hrozia pre obvinenie Jaroslava Haščáka problémy s financovaním zo strany bánk? Napríklad predčasné zosplatnenie úverov?

S bankami intenzívne komunikujeme. Nevidím dôvod na takýto krok z ich strany, keďže máme dlhodobé korektné vzťahy. Sme k bankám maximálne transparentní, naše firmy a projekty veľmi dobre poznajú, rovnako naše výsledky, ktoré aj za tento rok potvrdia výbornú výkonnosť a stabilitu našej skupiny.

Dr. Max je európskou štvorkou, Fortuna je v európskej top 10
 

Nevadí vám negatívne vnímanie Penty?

Neteší ma to. Obzvlášť keď viem, aké špičkové firmy sme vybudovali. Vnímanie Penty je však v iných krajinách rozdielne ako na Slovensku. Už v Česku je to inak, v Poľsku, Rumunsku a ďalších krajinách je naše vnímanie úplne neutrálne. Viaceré naše firmy sa pohybujú na úrovni európskeho trhu, máme biznispartnerov v Londýne aj iných európskych finančných centrách, kde sme pre nich úplne štandardným partnerom. Takéto kauzy sa stávajú aj západne od našich hraníc, čelili im mnohé veľké a známe firmy, napríklad Siemens, Airbus, Rolls-Royce a ďalší. Pretože sa pohybujem v medzinárodnom prostredí, mám možnosť to porovnávať.

Podľa rebríčka najbohatších Slovákov a Čechov klesol tento rok majetok partnerov Penty o 3,5 percenta. Zodpovedá náš odhad realite?

Pandémia mala vplyv aj na naše portfólio. Vychádzame z toho však relatívne dobre a váš odhad je pomerne presný. Ale domnievam sa, že sa to nakoniec skončí okolo nuly. V marci, keď sa začala prvá vlna, sme revidovali rozpočty a čísla aj naša nálada boli dosť bledé. Letné oživenie nás príjemne prekvapilo, rovnako ako odolnosť našich firiem. Všetky sú nad jarným revidovaným rozpočtom. Čierne scenáre našťastie nenastali. Na druhej strane sme neočakávali, že nastane taká silná druhá vlna a naše trhy budú opäť v čiastočnom lockdowne.

Ako dopadne rok 2020 z pohľadu ziskovosti jednotlivých firiem?

V roku 2019 sme mali konsolidovanú EBITDA okolo 450 miliónov eur. V pôvodnom pláne z vlaňajška sme na tento rok počítali s EBITDA okolo 480 miliónov eur. Teraz to vyzerá, že rok uzavrieme s EBITDA na úrovni 400 miliónov, čo považujem vzhľadom na okolnosti za skvelý výsledok.

Na ktorú firmu mala kríza najväčší vplyv? Ktorá je na tom najhoršie?

Jednoznačne najväčší vplyv bol na retailové firmy, konkrétne na poľský Empik, hoci má silnú online časť. Budeme radi, keď tento rok nespadne do straty a udrží hospodárenie okolo nuly. Kamenné obchody boli v Poľsku na jar vyše dva a pol mesiaca zatvorené. Teraz sú síce otvorené, ale do nákupných centier, kde sú umiestnené, chodí veľmi málo ľudí. Letné oživenie našťastie ukázalo, aká je Empik silná značka. Za predpokladu, že tretia vlna nebude nijako významná, sme na rok 2021 optimisti. Aj v lete, v čase najsilnejšieho oživenia, boli tržby v kamenných obchodoch o desať percent nižšie ako pred rokom.

Iain Child
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Iain Child (49)
Spolumajiteľom Penty sa stal v decembri 2010. Predtým pôsobil v Deloitte Central Europe na pozícii senior partner. Pochádza zo Spojeného kráľovstva, dlhodobo žije a pracuje na Slovensku. Hovorí plynule po slovensky. V Pente má na starosti divíziu buyout a priamo riadi investície v Prima banke a vo Fortuna Entertainment Group. Na výkonnom riadení skupiny Penta sa podieľajú ďalší traja spoluvlastníci – Marek Dospiva, riadiaci partner Penta Real Estate, Jozef Oravkin, zodpovedný za Privatbanku, časť realitných projektov na Slovensku a za investície skupiny v spoločnosti Slovalco, a Eduard Maták, ktorý zodpovedá za investície v zdravotníctve.

Ktoré firmy, naopak, prešli rokom 2020 najlepšie?

Hlavní ťahúni nesklamali. Dr. Max bude síce mierne pod rozpočtom, ale nad minulým rokom. Je to však veľmi stabilný biznis. Fortuna sa na jar prudko prepadla, keď neboli športové udalosti. Na Slovensku, v Česku a Poľsku, kde máme 70 až 80 percent stávok online, neboli zatvorené pobočky až taký problém. V Rumunsku, kde pobočky tvoria väčšinu biznisu, problém bol. Keď sa v máji vrátili športové udalosti, vrátil sa rýchlo aj biznis.

Na jar ste pozastavili investície za 180 miliónov eur. Robili ste odvtedy ešte ďalšie revízie?

Naopak. S návratom biznisu v lete sme opatrne uvoľňovali aj časť zmrazených investícií.

Ako sa vplyvom korony zmenila stratégia skupiny? Čo budete robiť inak?

Dlhodobú stratégiu nemáme dôvod meniť. Stále platí naša stratégia prijatá pred desiatimi rokmi, že chceme sústrediť kapitál do väčších biznisov a postupne sa zbaviť menších investícií. Nie je to preto, že by sme tým firmám neverili, ale preto, že si myslíme, že pre ne už nie sme dobrými majiteľmi. Koronakríza len akcelerovala niektoré veci, predovšetkým digitalizáciu a online.

Ktoré firmy z vášho portfólia sú teraz na predaj?

V blízkej budúcnosti dokončíme predaj významného pražského realitného projektu Churchill Offices. Ďalším projektom, ktorý predávame, je mäsokombinát Mecom. Myslím, že predaj dokončíme do konca prvého kvartálu budúceho roka. Covid predaj trochu spomalil, máme trojicu záujemcov a strategickí investori zo Španielska a z USA, ktorí majú o tento biznis záujem, začiatkom leta nemohli prísť a urobiť si due diligence, ako sme pôvodne plánovali. Všetko sa však odohralo teraz na jeseň.

Plánujete opustiť segment výrobných firiem?

Dlhodobo plánujeme zostať v Slovalcu. Je jasné, že naša expozícia vo výrobnom segmente bude po dokončení predaja Aera Vodochody a Mecomu už oveľa nižšia. Segmenty, v ktorých chceme pôsobiť, sú retail, bankovníctvo, reality, zdravotníctvo a médiá. Tam vidíme svoju budúcnosť.

Nemáte len úspešné exity. Vaša nemecká priemyselná firma Gehring napríklad skončila v insolvencii.

Bolo to pragmatické rozhodnutie. Segment dostal zásah ešte pred covidom a firma potrebovala nákladnú reštrukturalizáciu a reorganizáciu. Boli sme pripravení ju ďalej podporovať, ale čakali sme, že sa na reštrukturalizácii dlhu budú podieľať aj financujúce banky. Keď sa odmietli zapojiť, prestalo nám to dávať zmysel, keďže našou stratégiou je sústreďovať kapitál aj úsilie do našich kľúčových firiem.

Aká veľká strata to bola?

Na výsledky za rok 2020 nebude mať Gehring žiadny vplyv. Oprávky naň boli zo sto percent vytvorené už v minulých rokoch. Ale je jasné, že je to pre nás neúspešná investícia. Gehring však predstavoval z pohľadu hodnoty najmenšiu firmu v našom portfóliu.

Chcete investovať na ďalšie trhy?

Rozvíjame kľúčové biznisy. Dr. Max je okrem Slovenska, Česka, Poľska a Rumunska aj v Taliansku a Srbsku. Fortuna je ešte v Chorvátsku. Vidíme, že naše pôvodné trhy sú relatívne malé a my už budujeme firmy, ktoré sú z pohľadu veľkosti na európskej úrovni. Dr. Max je európskou štvorkou, Fortuna je v európskej top 10. Je prirodzené, že chceme organicky aj neorganicky expandovať, ale len tam, kde vidíme, že to má zmysel.

V Česku sa v súvislosti s covidom výrazne zvýšil odvod za štátnych poistencov do systému zdravotného poistenia, na Slovensku došlo opakovane len k dofinancovaniu VšZP. Ako to zvládne Dôvera?

Nesystematický prístup vlády je nešťastný a nepomôže nikomu. Ak chce táto vláda presadzovať systém jednej štátnej poisťovne, mala by to robiť priamo a zákonne. Aj keď si myslíme, že takýto systém by určite poškodil slovenské zdravotníctvo a nikto v sektore ho nechce. Vláda však takýto systém zavádza tak, že posilňuje len jednu štátnu poisťovňu, na čo využíva štátny rozpočet a peniaze všetkých daňových poplatníkov. Aj tých, ktorí sú poistení v súkromných zdravotných poisťovniach. Žiadny súkromný investor v tom so štátom nemôže držať krok.

Ako budete v zdravotníckom segmente postupovať? Ovplyvní súčasná nestabilita vaše investície?

Máme v zdravotníctve veľké investície, viaceré sú rozbehnuté, napríklad nová nemocnica v Bratislave. Chceme ju dokončiť. Veríme, že sa debata posunie do racionálnej polohy. Je však nepríjemné, že nevieme, čo prinesie ďalší rok. Vlády v Česku či Poľsku pristupujú k tejto situácii úplne inak a masívne podporujú celé zdravotníctvo. Je však jasné, že v nestabilnom slovenskom prostredí bude nepochybne každý investor zvažovať nové investície.

Iain Child
Zdroj: MICHAL SMRČOK

V akej fáze je proces hľadania strategického partnera pre nemocničný biznis?

Prebieha prípravná fáza, pripravujú sa dáta a materiály, máme najatého renomovaného medzinárodného poradcu. Už v tejto fáze sme však milo prekvapení záujmom veľkého počtu potenciálnych investorov, ktorí potvrdzujú, že sa na oficiálnom procese zúčastnia. Proces sa začne vo februári, prvé výstupy očakávame niekedy na konci druhého kvartálu. Uvedomujeme si však, že každý potenciálny partner bude hodnotiť aj stabilitu prostredia.

Chystáte pre situáciu v zdravotníctve súdne spory?

Monitorujeme situáciu a podrobujeme právnym analýzam kroky vlády, ktorými podľa nás protiprávne dotuje štátnu zdravotnú poisťovňu. Nechcem v tomto smere zatiaľ nič potvrdzovať ani vylučovať.

Takéto kauzy sa stávajú aj západne od našich hraníc, čelili im mnohé veľké a známe firmy, napríkad Siemens, Airbus či Rolls-Royce
 

Ako pocítili krízu vaše banky?

Zatiaľ vôbec, nemuseli sme vytvárať žiadne nové opravné položky. Keď sme sa pozerali, koľko klientov Prima banky si zvolilo odklad splátok, zistili sme, že je to o viac ako polovicu menej než v iných bankách. Je to dané tým, že sme veľmi konzervatívni, čo sa týka výšky hypoték a profilu klientov. Už pred dvoma rokmi sme utlmili poskytovanie spotrebiteľských úverov a sprísnili sme kritériá, pretože sme vyhodnotili, že z hľadiska rizikového profilu to nevychádza. Zároveň vítame zrušenie bankového odvodu, ktoré bude mať významný vplyv aj na návratnosť kapitálu menších a stredných bánk, ako je práve Privatbanka a Prima banka.

Poďme k realitám. Ceny bytov naďalej rastú, ale retail, ako je vo vašom portfóliu Bory Mall alebo office parky, už také priaznivé výhľady nemá.

Výsledky Bory Mall za vlaňajšok aj za prvé dva mesiace toho roku boli veľmi pozitívne. V medziročnom porovnaní rástol už dva roky každý mesiac priemerne o desať percent. Celkovo to však bola v čase covidu druhá alebo tretia najzasiahnutejšia firma z nášho portfólia. Najväčší problém bude u najmenších nájomcov, v každom prípade to bude ťažká situácia.

Očakávate, že odídu aj väčší a silnejší nájomcovia?

Máme skúsenosť s poľským Empikom. To je veľmi silná a etablovaná značka. Napriek tomu mali obchody v lete o desať percent nižšie tržby ako pred rokom. Všetky menej silné a etablované značky budú v ešte ťažšej pozícii. Záleží na tom, či a aká silná recesia v roku 2021 nastane a ako sa bude vyvíjať miera nezamestnanosti. Sme však v súvislosti s makroekonomickou situáciou opatrní optimisti.

Opúšťajú vás už nájomníci aj v kancelárskych budovách? Zabrzdili ste svoje investície?

Je asi ešte príliš skoro to hodnotiť. Zatiaľ sa toho veľa nestalo, ale trendy cítime. Obsadzovanie nových budov sa spomalilo, nikto nerobí veľké rozhodnutia. Všetci čakajú, ako bude vyzerať rok 2021 a pocovidová situácia. Odchody sme zatiaľ nezaznamenali. V plánovacej fáze máme niekoľko nových projektov, ktorých výstavba sa ešte nezačala. Ale zatiaľ sme sa nemuseli rozhodovať, či budeme stavať alebo nie. Trend smeruje k tomu, že nájomcovia radšej zaplatia viac, ale chcú mať kratšie nájomné zmluvy.

Rozpočty na rok 2021 už musíte mať takmer hotové. Ako vidíte budúci rok z hľadiska makroekonomickej situácie aj výhľadov svojich firiem?

V prípade kľúčových firiem vidíme veľmi rýchly a silný návrat. Je však ťažké odhadnúť, ako sa bude správať pandémia a aký bude jej ďalší vplyv na ekonomiku. Myslím si, že v prvom štvrťroku sa covid prejaví aj vo výsledkoch, aj v správaní ľudí. Ale väčšina výhľadov je vyššia, než aké sme mali pôvodne na rok 2020.

Vydavateľstvo News and Media Hoding, ktorého súčasťou je týždenník TREND, vlastní skupina Penta.