Slovensko potrebuje enormne zodpovednú vládu, pretože alternatíva je voči tomu príliš zlá, aby sme si ju čo i len predstavovali, tvrdí výskumný pracovník American Enterprise Institute vo Washingtone Dalibor Roháč (na titulnej fotografii).

Cez víkend sa na Slovensku počas volieb udialo politické zemetrasenie. Čo by malo teraz podľa vás nasledovať?

Nemám insiderské informácie, ako sa vyvíjajú vyjednávania. Ale je veľmi dôležité, aby vláda, ktorá sa vytvorí, bola zodpovedná, a to predovšetkým navonok. Zdá sa mi, že dôležitosť zahraničnej politiky je tento rok omnoho väčšia ako kedykoľvek predtým. Riziká a zápas, ktorým čelí svet a Európa, sú oveľa väčšie. Preto záleží na tom, akú premyslenú a zodpovednú zahraničnú politiku Slovensko bude mať.

Na základe výsledku volieb, podľa ktorých najviac hlasov dostali tí, ktorí dlhodobo kritizujú Európu a Brusel, sa dá predikovať, ako bude zahraničná politika vyzerať?

Predpovede sú ťažké. To, čo ja považujem za vážne, je jav, ktorý zasahuje celú Európu, ale aj západný svet. A to je rastúci ideologický a intelektuálny konflikt medzi ľuďmi, ktorí sú zástancami otvorenej spoločnosti, zástancami medzinárodného liberálneho poriadku, a ľuďmi, ktorí sa chcú nostalgicky vracať do doby, kedy globalizácia nebola rozbehnutá do takej miery, ako je teraz.

Myslím si, že tento rozpor vytláča tradičný konflikt, ktorý bol medzi pravicou a ľavicou, malým štátom a veľkým štátom. Jednoducho čoraz viac čelíme konfliktu medzi priateľmi a nepriateľmi otvorenej spoločnosti – a to ako na Slovensku, tak aj inde. Víkendové voľby ukazujú, že ak si nedáme pozor, tak nepriatelia otvorenej spoločnosti môžu mať veľmi ľahko navrch.

Čo to znamená dať si pozor?

To je veľmi dobrá otázka. Nové ideologické rekonfigurácie nastávajú do značnej miery v dôsledku štrukturálnych zmien. Ekonomika sa mení a rastúce skupiny ľudí môžu mať pocit, že sú vylúčené z benefitov globalizácie. Vidíme to v Spojených štátoch aj inde v Európe. Verejná politika na to nemá jednoduchú a rýchlu odpoveď.

Je však potrebných viac vecí. Bolo by dobré vidieť, ako na Slovensku, tak aj inde, ekonomický rast, z ktorého skutočne profitujú všetci a ktorý poskytuje sociálnu mobilitu aj ľuďom, ktorí sa z nej v dnešnej dobe netešia. Na Slovensku to znamená veci ako školské reformy, mobilitu práce či investície v regiónoch, kde doposiaľ ekonomický rozvoj nenastal.

Veľmi dôležité je pritom mať politickú aj intelektuálnu elitu, ktorá bude veľmi trpezlivo vysvetľovať ľuďom výhody otvorenej spoločnosti. A to bez toho, aby na ľudí hovorila zhora, alebo sa im naopak podlizovala. To sme, žiaľ, za ostatné roky na Slovensku nevideli. Takéto líderstvo je čoraz vzácnejšie aj v Európe a to nás posúva na nebezpečnú dráhu.

Takže, ak politici, ale aj intelektuálna elita sa nebude rozprávať s voličmi extrémistickej strany, jej sila môže narastať?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa