Ľudia majú strach z hĺbok. Vy, naopak, v ponáraní nachádzate pokoj. Ako je to možné?
Ľudia sa boja toho, čomu nerozumejú a čo nepoznajú. O freedivingu veľa ľudí ani netuší. Navyše, ak niekomu poviete, aby nedýchal, môžete v ňom vyvolať prirodzené obavy. No ja pod hladinou vody hľadám pokoj a je to pre mňa terapia. Neberiem freediving len ako šport. Pod vodou je mi dobre. Viem, ako sa tam mám správať, a za desať rokov, čo to robím, viem, čo mám robiť.
Zdroj: Maňo Štrauch
Tak mi opíšte, čo pod hladinou cítite...
Pokoj. Je to absolútne fyzické a psychické uvoľnenie. Nič podobné, čo zažívam pod vodou, som nikde inde nezažila. Nikde.
Katarína Linczényiová Zdroj: Archív K. L.
Katarína Linczényiová Zdroj: Archív K. L.
To znamená, že do hĺbky s vami nejde nik a čakajú vás až na hladine?
Hĺbka lana je vždy daná deň vopred. Ak si povieme alebo na súťaži nahlásime, že ideme do 80 metrov, tak lano bude spustené do tejto hĺbky. Na jeho konci je takzvaný plate, kde sú štítky. Ak ide o súťaž, tak musím vziať jeden zo štítkov. Ľudia, ktorí sú zodpovední za bezpečnosť, ma čakajú na ceste hore v hĺbke asi 30 až 40 metrov. Sú traja alebo štyria. Treba si uvedomiť, že k strate vedomia v dôsledku nedostatku kyslíka prichádza ku koncu ponoru, a nie v strede – teda na dne. Nebezpečenstvo nie je teda v hĺbke, ale v ceste naspäť.
Stalo sa vám niekedy, že sa udiala hraničná situácia?
Stratu vedomia som mala len raz a to na hladine. Vtedy ma chytili, fúkli do očí, kde sú receptory a prebrala som sa.
Je rozdiel medzi rekreačným a súťažným freedivingom z hľadiska rizika?
Áno, veľký. Rekreačný freediving je bezpečný a je pre každého, ak dodržiavate bezpečnostné pravidlá: nepotápate sa sami a nejdete do hĺbky, na ktorú nie ste trénovaní. Za rekreačný freediving sa považujú ponory okolo 50 metrov a odporúčam ho každému. Človek sa naučí starať o svoje telo, naučí sa pracovať so svojou mysľou a uvoľní sa. Na tento šport musíte byť zdravý, ale nemusíte byť nevyhnutne fit a dokonale plávať, aby ste sa dostali do hĺbky 20 metrov. Aj preto tento šport robia ľudia, ktorí majú 50 či 60 rokov. Profesionálny freediving je, naopak, veľmi náročný pre telo. Keď hovoríme o hĺbkach 80 alebo 100 metrov, je potrebné, aby ste boli profesionálny alebo poloprofesionálny atlét. Tak ako pri každom vrcholovom športe aj tu hrozia riziká – či už strata vedomia alebo poškodenie pľúc.
Zdroj: Maňo Štrauch
Ako dôležitá je vo freedivingu mentálna príprava? Často dlhé minúty len tak nehybne ležíte vo vode a sústredíte sa.
Tá sa nezačína
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?