V roku 2011 poslanci ne-chtiac takmer zrušili telekomunikačný úrad. Nový zákon o telekomunikačných službách totiž nahradil staršiu normu a nástupníctvo mali spomenúť v prechodných ustanoveniach. Na to však predkladatelia zabudli.

Na prípad vtedy upozornil novinár Adam Valček. „Niektorí právnici upozorňovali, že fakticky došlo k zrušeniu starého telekomunikačného úradu a zriadeniu nového. Vláda odmietla, že by pochybila, taká klauzula v zákone by podľa nej bola zbytočná,“ hovorí pre TREND a dodáva: „Orange vtedy dokonca inicioval súdne konanie, aby sa tento stav právnej neistoty odstránil, ale neuspel. V praxi to žiadne problémy neprinieslo, pretože celý telekomunikačný trh akceptoval právnu kontinuitu regulátora napriek chýbajúcej klauzule v zákone.“

Rozhoduje palec

Hoci má byť parlament výkladnou skriňou národa, chyby v zákonoch sa stávajú. Práve preto existuje štandardné pripomienkové konanie, v ktorom môžu dotknuté subjekty upozorniť na nedostatky či nezamýšľané dôsledky. Legislatíva, ktorá ohrozila fungovanie telekomunikačného úradu, pritom, paradoxne, prešla cez riadne pripomienkovanie. Aj to však ilustruje, že poslanci v pléne návrhy veľmi nečítajú, skôr hlasujú podľa legendárneho palca spoločného spravodajcu. 

Na snímke zľava predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini, predseda Smer-SD Robert Fico a predseda strany SNS Andrej Danko sa usmievajú po podpise koaličnej dohody v Bratislave v pondelok 16. októbra 2023. Urobili tak v historickej budove Národnej rady (NR) SR na bratislavskom Župnom námestí. Poverenie na zostavenie vlády dostal po voľbách predseda víťaznej strany Smer-SD Robert Fico. Neformálne rokovania viedlo aj PS, ktoré chcelo vytvoriť štvorkoalíciu s Hlasom, KDH a SaS. Napokon sa však dohod
Neprehliadnite

Čakáte hypotekárnu pomoc? Slovíčko v zmluve o úvere spôsobí, že vás úrady odmietnu

Pomerne častým neduhom parlamentu je prílišné používajú skráteného legislatívneho konania či situácie, keď sa zásadná zmena realizuje cez poslanecký návrh. Obe možnosti urýchľujú prijímanie legislatívny, ale zvyšujú pravdepodobnosť chýb. Zákon o rokovacom poriadku pomerne jasne vymedzuje, kedy je možné pripomienkovanie skrátiť. Konkrétne je to za „mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu zá-kladných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody“.

Skrátené legislatívne konanie si obľúbila aj nová koalícia. V prípade rozpočtu a zákonov súvisiacich s tak-zvaným konsolidačným balíčkom sa dá náhlenie pochopiť. Otázny je však prínos v prípade justičnej reformy či pri legislatíve o trinástych dôchodkoch a pomoci s hypotékami. Divoko pristupovala k prijímaniu zákonov aj predchádzajúca koalícia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa