Aj preto si ich Orange vybral a je zatiaľ ich jediným oficiálnym slovenským predajcom a poskytol ich aj na test. Tak či onak sa Vector Luna vymyká zo zabehnutého štandardu. Ide na vec z iného uhla.
Segment smart hodiniek by sa dal rozdeliť do dvoch základných skupín. Prvou sú klasické múdre hodinky s farebným dotykovým displejom a takým množstvom funkcií, že niekedy vedia doslova nahradiť smartfón. Sem patrí aj nový Gear S3 od Samsungu. Na opačnej strane sú zas jednoduchšie náramky s displejom aj bez neho, ktoré lákajú nízkou cenou aj dlhšou výdržou, ale sú stavané primárne na meranie aktivít.
Nenápadný unikát
Vector Luna je unikátne spojenie týchto dvoch svetov. Majú nedotykový monochromatický displej a bezkonkurenčnú výdrž na jedno nabitie. Zároveň však majú zaujímavý a praktický operačný systém s vlastným miniobchodom s aplikáciami a dizajn elegantných analógových hodiniek.
Telo je z kovu a aj pri podrobnej kontrole vidieť, že si pri výrobe dali tvorcovia záležať. Na ovládanie slúži len trojica hardvérových tlačidiel na pravej hrane. Pre výber hore a dole a potvrdenie. Niekedy má dotykové ovládanie výhody. Pri týchto hodinkách nám však ani raz nechýbalo.
Rovnako vôbec neprekážalo, že displej je len monochromatický. Je dostatočne jemný na to, aby sa na ňom dali zobrazovať kvázi odtiene šedej. Pritom je to len optický klam hustejšieho a redšieho zapínania pixelov. Aj preto sa dá napríklad vybrať ciferník s „fotkou“ povrchu mesiaca alebo mapou sveta. Jeho čitateľnosť je ukážková. Počas dňa vôbec nemusí byť podsvietený. Jednoducho, ako klasické digitálne hodinky, len väčšinou s obráteným garde. Čierne pozadie s bielymi znakmi.
Na spodnej strane senzor tepu srdca nenájdete. Tiež nám nechýbal, nejde o vyslovene športové hodinky. Ocenili sme aj možnosť výmeny remienkov bežnej šírky 22 mm. Luna sa predáva so silikónovým, koženým alebo kovovým remienkom v štyroch farbách. Je potrebné upozorniť, že približne štvorcentimetrový priemer strojčeka znamená, že pre útlejšie zápästie Luna nebude úplne praktická. Určite však ide o dizajnovo podarený kúsok, ktorý sa bez najmenších problémov hodí aj ku smokingu.
Vector Luna Zdroj: Vector
Neuveriteľný mesiac
Výhodou hodiniek Vector Luna je aj to, že si rozumejú so všetkými troma hlavnými mobilnými systémami. My sme ich testovali s iPhonom. Prvý krok po rozbalení je stiahnutie Vector aplikácie a spárovanie hodiniek so smartfónom. Všetko prebehlo korektne a musíme uznať, že aplikácia s čiernym pozadím a tenkým písmom pôsobí tiež veľmi luxusne.
Grafické rozhranie pracuje s jednoduchou filozofiou. Prepínaním hore a dole sa menia aplikácie alebo aj ciferníky. Výber stačí potvrdiť stredným tlačidlom. Zo začiatku si na to treba trochu zvykať. Na všetky udalosti upozorňujú decentným, ale dostatočným vibrovaním a aj bielym okrajom displeja. Praktické je, že hodinky zavibrujú a stačí sa na ne pozrieť. Gyroskop zaznamená pohyb a nová správa sa hneď zobrazí na displeji. Prípadne to môžete ignorovať a zistiť, čo sa deje, manuálne neskôr. Takto sa dá prijať (a zobrať do ruky mobil) alebo odmietnuť hovor, čítať SMS správy aj e-maily, byť upozorňovaný na schôdzky z kalendára alebo byť v noci vibrovaním budený.
Trochu zvláštne bolo, že hodinky akoby nahradili zamknutý displej smartfónu, na ktorom sa upozornenia na hovory alebo správy už nezobrazovali. Všetko potrebné sa nastavuje v mobilnej aplikácii. Či už to je sťahovanie a výber ciferníkov alebo aplikácií. Mimochodom, takmer všetky ciferníky majú jednu až sedem pozícií na umiestnenie takzvaných streamov. Teda živých informácií o prejdených krokoch, počasí, dátume, stave batérie spárovaného mobilu a podobne. Veľmi praktické. V obchode sú ich na výber desiatky.
O niečo menej je aplikácií. Našli sme tam napríklad Uber, Evernote či Facebook aplikáciu, ovládanie hudby alebo spúšte fotoaparátu a podobne. Nemilým prekvapením je malá interná pamäť. Po nainštalovaní asi šiestich aplikácií a tuctu ciferníkov sa ďalšie odmietali stiahnuť. Naopak príjemné bolo zistenie, že drvivá väčšina obsahu obchodu Vector je zadarmo.
Najväčšou výhodou Vector Luna je však výdrž batérie. Výrobca tvrdí, že je to jeden mesiac. Pri náramkoch alebo analógových hodinkách, ktoré len merajú kroky a nejako upozornia na prichádzajúci hovor, by to znelo uveriteľne. Našťastie sme boli zbytočne skeptickí. Samozrejme, záleží na spôsobe používania a počas testovania šli percentá dole rýchlejšie. Ale celkovo bolo vyslovene komplikované ich vybiť za menej ako dva týždne.
Aj pri aktívnom používaní sme za deň minuli približne len tri až šesť percent kapacity batérie. Aj preto nám neprekážalo, že jedinou možnosťou, ako Vector Luna dobiť, je špeciálny USB kábel s magnetickým konektorom na jednom konci.
Hodinky z CES 2017. Na najväčšom veľtrhu spotrebnej elektroniky, samozrejme, nechýbali ani novinky z oblasti chytrých hodiniek. Ako od renomovaných značiek, tak aj od nováčikov. Medzi tie najzaujímavejšie napríklad patrilo nové trio od Garminu, ktoré je stavané pre tých najaktívnejších používateľov. Fenix 5, 5S pre dámy a robustný 5X sú pokračovaním rodiny Fenix 3. Štvorku vynechali, lebo v Japonsku je to nešťastné číslo. Vylepšený bol displej aj pridávanie widgetov.
Zdroj: Garmin
Podobne skôr pre outdoorové využitie sú aj Casio WSD-F20, upgrade vlani predstaveného prvého Android Wear modelu od Casia. F20 má stále certifikát odolnosti 810G a zvláda päť atmosfér. Ostala aj funkcia duálneho displeja, keď nad tým klasickým farebným je monochromatický a ten vydrží tridsať dní bez nabíjania. Novinka už však má aj GPS modul pre lepšie využitie bez spárovaného mobilu.
Do tretice to najlepšie
Hoci Vector Luna boli pre nás smart hodinkovým prekvapením roka, užili sme si aj testovanie Gear S3. Pritom skepsa predchádzala aj tento model. Očakávali sme nekonečné nabíjanie aj trikrát za dva dni, ako je to pri podobných modeloch bežné. Samsung však milo prekvapil vylepšením spotreby.
Veľmi pozitívne hodnotíme aj dizajn tretej generácie Samsung hodiniek. Či už model Classic alebo Frontier, pôsobia ako ozajstné luxusné analógové hodinky. Výborne spracované telo z kovu a výrazná rozeta z nich robia doplnok aj pri striktnejšom dress code. V súboji s Huawei Watch, LG Urban R a Asus ZenWatch 3 je ťažké určiť, ktoré by sa mali označovať za najkrajšie smart hodinky roka. Je to subjektívne.
Samsung Gear S3 Zdroj: Samsung
Mimochodom, až na jemnejšiu rozetu, okrúhle tlačidlá, striebornú a nie čiernu farbu strojčeka, pár gramov nižšiu hmotnosť a kožený a nie silikónový remienok v základnom balení sa testovaný Classic nijako nelíši od športovejšie ladeného súrodenca. Výbava je úplne totožná a v oboch prípadoch prémiová.
Výborný jas, a teda viditeľnosť aj na svetle s jemným rozlíšením a skvelým podaním čiernej. V displejoch sa Samsung vyzná. Hoci sa dá nastaviť, aby bola obrazovka permanentne zapnutá, kto by to robil. Pomerne spoľahlivo fungovala funkcia rozsvietenia displeja pri otočení zápästia. Takto sa dramaticky zlepšuje výdrž na jedno nabitie.
Pri vypnutom allways on displeji sme sa dostali na reálne dva a neskôr pri bežnej a nie testovacej prevádzke aj na tri a pol dňa bez nabitia. Pre niekoho stále mizivé hodnoty, ale medzi dnes dostupnými smart hodinkymi s farebným dotykovým displejom je to rekordér. V balení je dokovacia kolíska na bezdrôtové nabíjanie. Pohodlné, ale pomalé. Z nuly na sto percent to trvá pár hodín.
Aké budú Apple Watch 3. Svet smart hodiniek bol dobre rozbehnutý aj bez Applu. Ale predstavenie Apple Watch tento segment akosi legitimizovalo. Preto sa čaká, ako bude americká firma vo vývoji svojich hodiniek pokračovať. Všetko sú to zatiaľ neoficiálne správy, ale je takmer isté, že Apple Watch 3 prídu v septembri tak ako ich predchodca.
Apple Watch 2 Zdroj: Apple
Konzervatívnejšie zdroje uvádzajú, že hlavnou zmenou bude zlepšenie mizernej výdrže batérie a dizajn sa prakticky nezmení. Iní zas tvrdia, že aj Apple prejde na kruhové displeje. Patenty naznačujú, že by táto firma mohla začať nejako prakticky využívať aj remienky. Často sa tiež spomína zakomponovanie prednej kamery na robenie selfie záberov a pre Facetime hovory. Už teraz ich Watch 2 podporujú, no len hlasové. Apple má výhodu v podpore vývojárov a teda počte zaujímavých aplikácií. Vylepšenie hardvéru by však tieto hodinky urobilo ešte lákavejšími.
Už aj pre iPhone
Po softvérovej stránke bolo všetko tip top. Hoci Samsung nepoužíva starý dobrý Android Wear, ale dvorný systém Tizen, na použiteľnosti to neubralo. Pravdepodobne je to aj dôvod dobrej optimalizácie spotreby.
Ovládanie je jednoduché s dvomi tlačidlami pre krok späť a návrat na domácu obrazovku, plus gestá na dotykovom displeji. Tie sú podobné ako pri Androide. Napríklad posun prsta zhora smerom dole vyvolá základnú ponuku pripojenia.
Treťou možnosťou ovládania je točenie rozety. Bolo jemné, ale dostatočne presné, navyše aj vizuálne efektné. Okrem všetkých možných notifikácií, čítania správ, telefonovania alebo odpisovania priamo na numerickej klávesnici na displeji sú Gear S3 aj plnohodnotný športový tracker. Nechýba senzor tepu srdca aj GPS. To všetko vo vodovzdornom aj nárazu vzdornom tele.
Pochváliť musíme aj aplikáciu Gear, ktorá ponúka prehľadné nastavenie až neuveriteľného počtu možností. A práve táto aplikácia začiatkom januára urobila Gear S3 (a aj Gear S2) o veľký krok lákavejšie. Samsung sa totiž odhodlal podporovať aj iOS. Takže Apple Watch dostali veľmi silného konkurenta, navyše za citeľne nižšiu cenu. V počte dostupných aplikácií však Tizen za WatchOS a Android Wear zaostáva.
Samsung Gear S3 Zdroj: Samsung
Záverečné hodnotenie
Vector Luna aj Samsung Gear S3 môžeme bez zaváhania odporúčať. Ale pre rôzne cieľové skupiny. Oboje majú spoločnú cenovku okolo 350 eur a elegantné kovové telo s možnosťou doladiť si remienky. Luna je však skôr predĺžená ruka smartfónu. Pre mnohých je to presne to, čo majú smart hodinky robiť. Viete, kedy sa niečo deje a či má význam vyberať z vrecka mobil. Nabíjať smart zariadenie raz za mesiac, to je v súčasnosti až neuveriteľný zážitok. Gear S3 tiež citeľne vylepšili výdrž a v kombinácii s plnou výbavou senzorov a kvalitného displeja sa nebojíme označiť ich za smart hodinky sezóny.
Vector Luna, Galaxy Gear S3 a ich konkurenti | ||||||
Vector Luna | Samsung Gear S3 | Apple Watch 2 | Huawei Watch Active | Asus ZenWatch 3 | Moto 360 (2.gen) | |
Veľkosť displeja | 1,4" monochromatický LCD | 1,3" Super Amoled | 1,65" Oled | 1,4" Amoled | 1,39" Amoled | 1,56" IPS LCD |
Rozlíšenie displeja | 240 x 240 | 360 x 360 | 390 x 312 | 400 x 400 | 400 x 400 | 360 x 330 |
Procesor | ARM Cortex M4 | Exynos 7270, 1 GHz | Apple S2 | Snapdragon 400, 1,2 GHz | Snapdrag. Wear 2100, 1,2 GHz | Snapdragon 400 1,2 GHz |
Operačná pamäť | • | 768 MB | 512 MB | 512 MB | 512 MB | 512 MB |
Interná pamäť | • | 4 GB | 2 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
GPS | nie | áno | áno | áno | nie | nie |
Senzor tepu srdca | nie | áno | áno | áno | nie | áno |
Batéria | približne 30 dní | 380 mAh, približne 4 dni | približne 1 deň | 300 mAh, približne 2 dni | 340 mAh, približne 2 dni | 400 mAh, približne 2 dni |
Hmotnosť | 72 g | do 63 g | do 52 g | 55 g | • | • |
Hrúbka | 12 mm | 12,9 mm | 11,4 mm | 11,3 mm | 10,75 mm | 11,4 mm |
Odolnosť | 50 m | IP68 | 50 m | IP67 | IP67 | IP67 |
Kompatibilita | Android, iOS, Windows Mobile | Android, iOS | iOS | Android, iOS | Android, iOS | Android, iOS |
Cena | od 310 eur | od 360 eur | od 420 eur | od 400 eur | 299 eur | od 230 eur |