Kto si práve vyberá top Android smart­fón, mal by uvažovať o týchto dvoch modeloch. Ale ktorý je lepší a v čom? Oplatí sa jeden pre jeho unikátne doplnky Moto Mods alebo radšej druhý s japonskou tradíciou zameranou na fotografovanie?


Obidva smartfóny sú pokračovatelia zabehnutého trendu, ale v podobe novej generácie. Po rodine Moto X (Style, Play a Force) prichádza Moto Z a dlhoročnú sériu vlajkových lodí z radu Xperia Z teraz nahradil rad Xperia X. Moto Z aj Xperia XZ sa dajú označiť za priamych konkurentov – minimálne čo sa cenovej hladiny týka. Práve podľa rozpočtu sa mnohí rozhodujú. Ale na trhu je aj niekoľko konkurentov s nižšou cenou, ktoré stoja za zváženie. Lenovo aj Sony preto museli prísť s niečím, čo zaujme a bude vybočovať z radu.


Lenovo Moto Z: Žiletka s magnetmi

Už aj predošlé Moto X Style prišlo so zaujímavým vzhľadom a praktickými zlepšeniami inak takmer čistého Androidu. Lenovo v tom pokračuje a Moto Z je ešte zaujímavejšie. Nie iba pre parametre. Od úplne všetkých konkurentov sa odlišuje takzvanými Moto Mods. Ide o doplnky, ktoré sa magneticky pripájajú k mobilu a rozširujú jeho využitie. No aj bez nich je k svetu.


Moto Z si zapamätá každý, kto si ho aspoň raz poťažká. Nie kvôli jeho hmotnosti, ktorá je štandardná, ale bude mať v ruke jeden z najtenších smartfónov v histórii. Ako tvrdíme už roky, stále sme nepochopili tieto preteky v robení čo najtenších mobilov. Ak by sa dal vyrobiť milimeter hrubý telefón, bolo by jeho používanie pohodlné? Podľa nás nie.


Porovnávací test: Lenovo Moto Z proti Sony Xperia XZ

Zdroj: Lenovo

Moto Z je v tomto malá výnimka. Hrúbka je trochu ospravedlniteľná tým, že mobil by mal byť rozšírený o spomínané Moto Mods. Už len pridaním základného krytu, ktorý je v balení, sa nejaký ten milimeter pridá. Nehovoriac o module s externou batériou alebo reproduktorom.


Z toho istého dôvodu môžeme prepáčiť aj až groteskne vystupujúcu časť s objektívom zadného fotoaparátu. Tá totiž funguje ako akýsi úchyt týchto modulov. Z vrchnej časti sa nasadia na kruhovú časť s objektívom a zospodu ich zaistí pás magnetických konektorov. Môže to vyzerať nestabilne. Ale overili sme si, že to inžinieri vymysleli skvele. Nasadzovanie a výmena modulov je jednoduchá. Ale zároveň nasadený modul i kryt drží pevne.


Moto Mods sú unikát, ale...

Moto Z, rovnako ako Moto Z Play a podľa prísľubu Lenovo aj plánované novinky budú kompatibilné s Moto Mods. Niektoré z týchto modulov sa nám pozdávali, iné sú výstrelom na prázdno.


JBL Soundboost reproductor. Doplnok od hi-fi výrobcu stačí aj počas prehrávania hudby pripojiť pomocou magnetických konektorov a kvalita zvuku sa zvýši mnohonásobne. Je jasné, že s tými vstavanými reproduktormi sa nedajú ani porovnať. Dva 3 W reproduktory sú dostatočne hlasné aj na stredne veľké miestnosti a hoci sa cítia doma pri výškach a stredoch, je cítiť aj nižšie frekvencie. Na jedno nabitie vydržia hrať asi desať hodín. Nevýhodou je, že fungujú výhradne s Moto smartfónmi a aj to len s tými s podporou Moto Mods.



Porovnávací test: Lenovo Moto Z proti Sony Xperia XZ

Moto Mods: JBL Soundboost reproduktor Zdroj: JBL

Incipio OffGrid Powerpack. Moto Mod dáva asi najväčší zmysel. Tenká externá batéria má kapacitu 2 200 mAh, predĺži vydrž Moto Z takmer dvojnásobne. Podporuje aj bezdrôtové nabíjanie. Ako pri všetkých Moto Mods, aj tu platí, že na trhu sú stovky kompaktných externých batérií, akurát pri nabíjaní nie sú súčasťou mobilu. No ak by sme si mali vybrať jeden Moto Mod, bol by to práve tento.


Instashare projektor. Šikovný doplnok na chatu alebo aj do kancelárie so svetelnosťou 50 lumenov, kontrastom 400 : 1 a rozlíšením 854 x 480 bodov. Skúsili sme pár častí seriálu pozerať na strope pred spaním a fungovalo to prekvapujúco dobre. Jednoduché ovládanie premieta obsah displeja na stenu do uhlopriečky 70 palcov (178 cm) a batéria vydrží hodinu, kým projektor nezačne používať batériu mobilu. Na trhu je viacero pikoprojektorov. Tento síce funguje len s pár Moto smartfónmi, zato odpadá starosť s externým napájaním a zdrojom signálu.


Hasselblad True Zoom. Kto by nechcel mať fotoaparát od legendárnej švédskej značky. Pre Lenovo však vyrobili niečo, čo až taký význam nedáva. Hlavne preto, že vstavaný fotoaparát robí kvalitnejšie zábery. Hasselblad pridáva hlavne 10-násobný optický zoom. Takže je pre tých, ktorí fotografujú hlavne krajinky a objekty, ku ktorým sa nedá priblížiť. Hodí sa aj hardvérová spúšť a xenónový blesk.


Porovnávací test: Lenovo Moto Z proti Sony Xperia XZ

Moto Mods: Hasselblad True Zoom Zdroj: Sony

Hrúbku, lepšie povedané tenkosť mobilu, ešte znásobuje jeho rozmernosť. Osadený je až 5,5-palcovou obrazovkou. Navyše s pomerne širokou bradou, na ktorej je čítačka odtlačkov prstov, by si Moto Z vyžadovalo dlhšie prsty. Ale aj na to tvorcovia mysleli a pridali gesto, ktorým sa obsah obrazovky zmenší asi o štvrtinu a posunie k pravého dolnému rohu. No aj tak je potrebné byť pripravený na to, že do predného vrecka obtiahnutých nohavíc sa vojde komplikovanejšie.

Kvalitu spracovania môžeme len pochváliť. Kombinácia kovu a skla vyzerá elegantne, no je aj pevná a nič nevŕzga, možno až pri nasadení jedného z modulov Moto Mods.


Ako sme spomínali, na prednej strane je pod obrazovkou čítačka odtlačkov, ktorá funguje na odomknutie aj zamknutie mobilu. Prekvapujúco však neslúži na návrat na domácu obrazovku. Na to má mobil softvérové tlačidlo priamo na displeji. Nevšedné riešenie. Ale dá sa naň zvyknúť.


Podobne sa dá zvyknúť si aj na fenomén, ktorý odštartovalo práve Moto a nie Apple. Moto Z nemá 3,5 mm jack konektor. Na spodnej hrane je USB–C a to je všetko. Je to nezastaviteľný trend a rátame s tým, že mnoho z mobilov predstavených v tomto roku pôjde rovnakou cestou. V balení však nechýba redukcia. Na pravej hrane je hlavný vypínač. Tlačidlo má textúru, takže sa aj v tme ľahko odlíši od tlačidiel na zmenu hlasitosti. Praktická je aj dvojica dopredu smerujúcich reproduktorov a blesk pri prednom fotoaparáte.



Porovnávací test: Lenovo Moto Z proti Sony Xperia XZ

Lenovo Moto X Zdroj: Lenovo

Displej je jednoducho úžasný. Vysoký kontrast, šťavnaté farby, výborné pozorovacie uhly aj dostatok jasu na používanie vonku. To všetko s nadštandardne vysokým rozlíšením. Šikovná finta je zobrazovanie času a oznámení o notifikáciách na vypnutom displeji. Stačí mobil zobrať do ruky alebo ak je na stole, prejsť nad ním dlaňou. Škoda, že k tomu nepridali aj obyčajnú notifikačnú LED diódu.

Ďalšími gestami sa dá spustiť fotoaparát alebo zapnúť svietidlo, to má Moto veľmi dobré vymyslené už od predošlej Moto Z generácie. Ide o vlajkovú loď, takže s výkonom neboli problémy v žiadnej aplikácii. Ešte raz musíme pochváliť takmer čistý Android, je to cítiť na plynulosti celého smartfónu.

Hoci nejde o najlepší fotoaparát na trhu, ten v Moto Z by sme zaradili do prvej päťky, čo je medzi tuctami konkurentov veľmi dobré hodnotenie. Prakticky sa dá meniť bod zaostrenia aj expozícia, nechýba nahrávanie 4K videa a full HD video cez prednú kameru. Výsledky v zlých svetelných podmienkach už však spadajú do kategórie štandard.


Moto Z je celkovo vyvážený smartfón pre širokú cieľovú skupinu. Ak by sme mali vybrať nejakú slabinu, bola by to výdrž batérie. Do rekordne tenkého tela sa jej veľa nevošlo, takže sme sa pri štandardnom používaní dostali na jeden deň. Ak sme trochu viac fotili a nahrávali video, nabíjačku sme museli vyberať už po obede. Asi aj preto je jedným z Moto Mods externá batéria. Tento stav trochu zlepšuje funkcia rýchleho nabíjania a na polovicu kapacity sme sa dostali už za 32 minút.


Sony Xperia XZ: Japonská tradícia


Porovnávací test: Lenovo Moto Z proti Sony Xperia XZ

Po pár rokoch sa výrobca rozhodol o výrazný posun v dizajne Xperie. Mnohí si pri pohľade na XZ spomenú na prvé Lumie. Teda úplne oblá pravá a ľavá strana s ostrým odrezaním hornej a spodnej hrany. Dizajn je subjektívna záležitosť, ale nám sa Xperia XZ veľmi pozdáva. Pôsobí tak nejako útulne. Dobre sa drží v ruke, je elegantná aj bez exotických dizajnových prvkov a pôsobí hutne, hoci sa skončila doba kovového rámu. Kovový je teraz kryt batérie. Divne pôsobí len zbytočne rozmerné čelo a brada mobilu, ktorý na tej ploche nemá žiadne tlačidlá.


Dolná hrana schováva USB–C a na opačnej strane je starý dobrý 3,5 mm jack konektor. Napravo je hlavné tlačidlo s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov, ako to bolo pri predošlých modeloch. Páčilo sa nám to vtedy a stále toto riešenie oceňujeme. Na rozsvietenie displeja položeného na stole stačí dvojklik po displeji. Pod vypínačom sú tlačidlá na ovládanie zvuku. Neštandardné umiestnenie, ale dá sa na to zvyknúť. Ešte nižšie je aj hardvérová spúšť fotoaparátu. Veľmi oceňujeme aj takú drobnosť, akou je objektív zadného fotoaparátu zapustený do tela.



Porovnávací test: Lenovo Moto Z proti Sony Xperia XZ

Sony Xperia XZ Zdroj: Sony

Veľkú pochvalu si Sony zaslúži za to, že Xperia XZ je znova odolná voči vode a prachu s certifikátom IP68. Ale pozor, záruka sa vzťahuje len na ošpliechanie. Ponárať sa s ňou oficiálne nesmie. Ako nám zástupcovia Sony potvrdili, je to druh ochrany pred rozširujúcim sa druhom používateľov, ktorí odolnosť svojich mobilov testovali čoraz extrémnejšími spôsobmi a potom žiadali mobil opraviť.


S displejom s uhlopriečkou 5,2 palca je to mobil pre menšie aj väčšie ruky. Ale aj pre dobré oko, pretože displej je znova skvelý. Hoci „len“ LCD a „len“ full HD, kvalita obrazu je na veľmi vysokej úrovni. Sony ho navyše zlepšuje, takže fotografie vyzerajú ešte živšie a kontrastnejšie.


Výkonu je aj v tomto kúsku viac než dostatok. Aj tak nám však pripadá osadenie troch gigabajtov operačnej pamäte za nerozumný krok. Technicky to stále stačí na pohodlný multitasking a plynulosť systému. Ale zbytočne to na seba upozorňuje v porovnaniach s konkurenciou, ktorá už v rovnakej cenovej kategórii ponúka 4 GB. Možno to väčšina používateľov ani nevyužije. 


Ak by sme mali vybrať esá tohto modelu, tak by to boli fotoaparát a výdrž batérie. Sony Xperiu XZ vybavil až 23 Mpix Exmor snímačom. Pri pomere strán 16 : 9 má 20 Mpix. Stále dosť priestoru na prípadné orezanie so zachovaním detailov. Oproti predošlej generácii Z je viditeľné zlepšenie hlavne pri snímaní v horších svetelných podmienkach a čo postrehne úplne každý, je veľmi rýchle zaostrovanie. To inak znamená aj lepšiu šancu na zachytenie nečakaného momentu. Stačí aj pri zablokovanom mobile pridržať spúšť a o sekundu je ostrá fotka hotová.


Porovnávací test: Lenovo Moto Z proti Sony Xperia XZ

Sony Xperia XZ Zdroj: Sony

Znova nevšedné riešenie – 4K video mobil zvláda, ale táto možnosť je schovaná medzi špeciálnymi efektmi. Mimochodom, Sony vyriešila známe prehrievania a XZ vie nahrávať aj viac ako polhodinové 4K video bez toho, aby sa na displeji objavil oznam o zvýšenej teplote a nútenom vypnutí. Z už bežných parametrov nám chýbala optická stabilizácia. Našťastie zlepšená digitálna ju pomerne schopne supluje. A užili sme si aj selfie zábery s automatických zaostrovaním a rozlíšením až 13 Mpix. To sa tak často nevidí.


Rovnako ešte stále nie je úplne bežné, aby vlajková loď vydržala pri bežnom používaní viac ako dva dni. Sony to s optimalizáciou správy napájania berie svedomito a je to vidieť. Pri testovacej prevádzke plnej nahrávania videí a často zapnutého displeja sme bez problémov zvládli aj viac ako jeden deň bez nabíjania. Neskôr v normálnom režime stačilo nabíjať každé dva dni a pri pohraní sa s režimom Stamina sme sa dostali na takmer tri dni.


Záverečné hodnotenie