Keď sa po niekoľkomesačnom výlete na ministerstve školstva Erik Tomáš vrátil k predsedovi vlády, hneď svojmu hlavnému klientovi nastavil – ako sám povedal – nový komunikačný manuál.
Zdroj: Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Na otázku, či bude radiť aj ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, E. Tomáš povedal, že nejaká komunikácia už medzi nimi prebehla a že keď sa ho minister na niečo opýta, tak mu rád poradí.
Mediálny poradca premiéra a poslanec parlamentu zašiel tak ďaleko, že radil aj ľuďom, ktorým by rozhodne radiť nemal. Petrovi a Zuzane Tománkovcom, ktorí ako šéfovia zariadenia Čistý deň budú spoluzodpovední, ak sa preukáže, že v ich zariadení došlo k závažnému a odsúdeniahodnému trestnému činu.
Obhajoba E. Tomáša, že sa s Tománkovcami stretol na úrade vlády iba ako poslanec a člen sociálneho výboru parlamentu, nie je presvedčivá, lebo pôvodné vyjadrenia účastníkov stretnutia svedčia o inom.
Na otázku, prečo vlastne zašiel za E. Tomášom, riaditeľ P. Tománek povedal: „Bol som sa opýtať, ako mám zastaviť toto mediálno-sociálne šialentvo.“ Z čoho je zrejmé, že nešiel na stretnutie iba preto, aby poslancovi sociálneho výboru poskytol informácie, ale išiel si pýtať rady od vyhláseného mediálneho guru.
E. Tomáš v prvej reakcii ešte priznával, že Tománkovci od neho chceli „niekoľko rád k tlačovej besede“, ale v druhej reakcii už hovoril iba o jedinej rade, aj to „technického charakteru“. Vraj sa nemali obmedziť iba na prečítanie vyhlásenia, ale odpovedať aj na otázky novinárov.
Hoci E. Tomáš vyhlasuje, že v celom prípade stojí v strede, o Tománkovcoch hovorí, že nemá dôvod im neveriť a k ich neoverenému tvrdeniu o spornej veci podotkol: „V tomto by mi neklamali.“
Zdá sa, že v prípade poradcu E. Tomáša sa začína prejavovať syndróm Smeru ako štátostrany. Vládne už tak dlho a tak nekontrolovane, že rovnako ako kedysi prednovembrová štátostrana inštinktívne berie pod ochranu každého, kto sa ocitne v nejakom podozrení.
Berie pod ochranu nielen premiéra, ministra, funkcionárov Smeru, ale keď na to príde, tak aj šéfov resocializačného zariadenia. Ako keby pocit, že nech už sa prevalí čokoľvek, vždy je to proti nim, vošiel už do krvného obehu človeka, ktorý má v náplni práce mediálne poradenstvo. Preto už radí nielen šéfom, ale všetkým.
Nie všetci politici Smeru sú z toho nadšení, lebo vidia, že strana stráca elementárnu schopnosť dištancovať sa od osôb, ktoré sa ocitli v nejakom podozrení. Keď Marek Maďarič o prípade Čistý deň povedal, že on ako politik by si dával „veľký pozor na to, aby som sa toho akýmkoľvek spôsobom zamiešal“, povedal to proti poradcovi E. Tomášovi. A nielen proti nemu.