Keď sa TREND v marci venoval téme alternatívnych mien, niektorí čitatelia skepticky reagovali, že na Slovensku sa vo veľkom – ako je to napríklad v britskom meste Bristol – nerozšíria. Pomocou alternatívneho platidla – aj keď v eurovom vyjadrení – však na Slovensku podniká už vyše tisícka firiem, pričom najväčší boom tohto typu obchodovania trvá približne rok. Ide o najstaršie platidlo na svete. Internet mu poskytuje nové možnosti rozvoja.
Znovuobjavovanie
Mesto Svidník nevedelo roky predať rozostavanú budovu bývalej SAD-ky. Ako posledné riešenie sa v roku 2007 pre vtedajšie vedenie mesta ukázalo barterovanie „Zobral si ju podnikateľ, ktorý ju dokončil a spravil z nej polyfunkčný objekt. Mesto z tohto predaja dodnes barteruje niektoré investičné akcie, ale pokrýva aj časť operatívy,“ spomína riaditeľka trenčianskej firmy Voice Eva Pospíšilová, ktorá prevádzkuje počtom členov najväčší barterový systém na Slovensku, Superbarter.sk.
Barter ako vôbec prvá forma „meny“, presnejšie výmeny – tovaru za tovar – v súčasnosti chytá na Slovensku druhý dych. E. Pospíšilová hovorí, že prudký rast záujmu podnikateľov o „nekešové“ transakcie zaznamenali za posledný rok. Spája si to najmä s faktom, že po prvotnom šoku z krízy podnikatelia vedeli reagovať na nižší dopyt skresaním nákladov. Ale v súčasnosti, aj keď sú úroky centrálnych bánk na historických minimách, do biznisu sa viac peňazí nedostáva – spotreba primrzla a zostáva od roku 2009 nízka.
„Možno podnikatelia rezignovali, že vláda či Európska únia niečo v ich biznise vyriešia. Musia sa sami postarať o svoj rast,“ hovorí s tým, že spotrebitelia a podnikatelia sa boja míňať peniaze, pretože nevedia, či vynaložené eurá znova zarobia. „Barterové eurá dokážu do určitej miery vykrývať deficit normálnych eur,“ zamýšľa sa E. Pospíšilová. Ale jedným dychom dodá, že z pohľadu rozšírenosti je barter na Slovensku ešte stále nepochopená Popoluška.
Pohľad do histórie dokazuje, že barter ľudia vždy znovu objavovali v krízach, vo vojnách a po nich, pri nedostatku alebo znehodnotení peňazí – v čase deflácie či hyperinflácie. Počas Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch vznikali barterové systémy, ktoré fungujú doteraz. Najznámejší je švajčiarsky systém WIR. Ten zjednotil švajčiarskych podnikateľov, ktorí začali medzi sebou čoraz viac bezhotovostne obchodovať a robia tak vďaka vzájomnému zúčtovaniu dodnes. Barter je lokálnou, nanajvýš národnou záležitosťou. Žiadny barterový systém nie je globálny. „Barterové eurá sa na Slovensku zarobia a musia sa tu aj minúť,“ hovorí E. Pospíšilová, ktorá barter študovala v Spojených štátoch.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?