Kolektívnemu investovaniu pomáhajú najmä nízke úrokové sadzby. Banky nie sú schopné poskytnúť zaujímavé sadzby a klienti preto hľadajú alternatívne možnosti zhodnocovania svojich úspor.

Aj keď majetok v podielových fondoch rastie, počet domácich správcov sa znižuje. Ako poznamenáva Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej analýze, z pôvodného počtu 10 tuzemských správcovských spoločností v roku 2009 zostala už iba polovica. Aj vlani sa z trhu stiahol jeden správca, v októbri minulého roka previedla správcovská spoločnosť Alico svojich šesť fondov na IaD. Čo sa rastu majetku týka, v boji o zákazníka boli mierne úspešnejšie zahraničné fondy, keď sa ich trhový podiel zvýšil z 13 na 14 percent, no stále zostávajú v menšine.

Najväčší prílev prostriedkov zaznamenali podľa analýzy NBS zmiešané a dlhopisové fondy. V percentuálnom vyjadrení však rástol najrýchlejšie segment alternatívnych investícií, ktorých objem sa zvýšil až o 135 percent. Po dlhšom období prírastkov vykázali mierny odlev prostriedkov realitné podielové fondy. NBS konkretizuje, že čistá hodnota aktív poklesla o dve percentá, teda o 21 miliónov eur. Klienti však majú o tento typ investovania stále záujem. „Výsledný odlev prostriedkov je odrazom redemácií bankami vlastnených podielov v dvoch fondoch.“ Záujem investorov sa prejavil v hospodárskych výsledkoch. Zisk domácich správcov narástol medziročne o 145 percent, a to najmä vplyvom vyšších výnosov z poplatkov a provízií.

Majetok v správe 1/3
Assets under Management

Popoluška bez daňovej podpory

1 Upravená hodnota, bez dvojitého zarátania investícií strešných fondov do iných vlastných fondov. U zahraničných správcov len majetok slovenských podielnikov (Net value, in foreign managers only assets of Slovak investors); 2 Správca v októbri 2014 previ
PRAMEŇ: údaje poskytnuté spoločnosťami, zostavil TREND / SOURCE: data disclosed by companies, researched by TREND

Lepšie ako vlani

Vo všetkých kategóriách podielových fondov s výnimkou akciových dosahovali manažéri vyššiu výkonnosť ako v roku 2013. Podľa prepočtov NBS sa priemerná výkonnosť fondov zlepšila na 3,4 percenta oproti 2,7 percenta. Najvýraznejšie medziročné zlepšenie zaznamenali podielové fondy s vysokým podielom peňažných a dlhopisových nástrojov. Aj tak však išlo o najmenej výkonné kategórie fondov.

Čo sa zarobených percent týka, tradične najlepšie sa darilo akciovým inštrumentom. Podľa prepočtov TRENDU bola priemerná výkonnosť pri tomto type fondov 7,2 percenta, no výkonnostné rozpätie bolo obrovské. Takmer 60 percent dokázali zarobiť fondy zamerané na Indiu. Naopak, najväčšie prepady si pripísali fondy zamerané na Rusko, negatívny rekordér vykázal mínus 47 percent.

Popri indických portfóliách nájdeme v top dvadsiatke fondov s najväčším minuloročným výnosom aj Turecko. Už tradične sa medzi vysoko výkonnostnými držia farma fondy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa