Ikeď banky poskytujúce úvery na bývanie zvyknú na ich krytie vydávať hypotekárne záložné listy (HZL) vo veľkom a sú nielen ich emitentmi, ale aj najväčšími investormi, z času na čas vydajú emisiu aj pre retailovú klientelu.
Slovenská sporiteľňa (SLSP) aktuálne ponúka 3,5-ročné záložné listy s ročným výnosom 3,5 % (vypláca ho po polrokoch). Jej retailový ráz podčiarkuje minimálna výška investície tritisíc eur. Celkovo chce sporiteľňa upísať desať miliónov eur. Ako hovorí riaditeľ úseku riadenia bilancie Slovenskej sporiteľne Vladimír Polhorský, banka chce umožniť „klientom výhodné zúročenie ich investícií pri znižujúcich sa úrokových sadzbách“. Hoci vstupný poplatok pri tejto investícii v sporiteľni nie je, netreba zabudnúť, že celkový výnos ovplyvní poplatok za vedenie majetkového účtu a v konečnom dôsledku daň a inflácia. HZL sporiteľne budú obchodovateľné na burze. Porovnateľná úložka na termínovanom vklade pri trojročnej viazanosti môže zarobiť okolo troch percent, napríklad Privatbanka teraz ponúka najviac – 3,4 percenta.
V júli vydávala retailové HZL aj Dexia banka Slovensko, upisovala ich v máji a júni. Tiež majú výnos 3,5 percenta, no sú trojročné a výnos sa vypláca v ročných intervaloch. Dexia na rozdiel od SLSP účtuje aj vstupný poplatok 0,25 percenta z vloženého objemu. Klienta od neho oslobodí len vtedy, keď si kúpi 30 a viac kusov týchto cenných papierov v nominálnej hodnote tisíc eur.
Od začiatku júla plánovala Tatra banka predávať HZL s nominálom tisíc eur. Ponesú 5,01-percentný úrok vyplácaný ročne. Záujemcovia budú musieť pri kúpe zaplatiť emisný kurz (90 až 110 %) a príslušný alikvotný úrokový výnos. Trojročné HZL s úrokom 4,05 percenta boli vo februári. Ani ďalšia z trojice najväčších hypobánk si tento rok nenechala ujsť retailovú emisiu HZL. VÚB banka ich vydávala v máji bez poplatku, s úrokom štyri percentá a na štyri roky. Limitom bol len maximálny nákup 500-tisíc eur na osobu investora.
Hypotekárne banky musia vydávať HZL tak, aby nim pokryli 90 percent hypotekárneho portfólia. Po vlaňajšom boome si jednotlivo dojednávali dočasné výnimky, a tak do roku 2011 môžu toto krytie znížiť na 70 percent.(mk)
Rozhovor
Sumár týždňa: Automobilový sektor ťahá ekonomiku, ale dlhodobá perspektíva nie je pozitívna
Česi majú akciovú burzu, Slovensko nie. Aj preto Slováci investujú takmer len do nehnuteľností