Samy štáty sú pritom ochotné hľadať všetky možnosti, aby zaujímavých investorov dokázali získať. Vzorovým príkladom môže byť práve aktuálny príchod Jaguaru na Slovensko: popri úľavách na odvodoch – ktoré EÚ chápe ako podporu znižovania nezamestnanosti – vláda narýchlo pomenila balík zákonov, aby bolo možné investora vôbec získať.

Samozrejme, malé firmy s až takouto ústretovosťou počítať nemôžu. Ale to neznamená, že zo siete úľav úplne vypadávajú – premiér Robert Fico práve ohlásil, že súčasťou predvolebného balíka bude aj podpora drobných podnikateľov, a to už od firiem s len desiatimi zamestnancami. A nejde iba o podporu znižovania nezamestnanosti, kde už vyše roka platia úľavy na odvody. Vláda v súlade s plánmi EÚ podporuje aj inovatívne projekty. Osem miliónov eur napríklad nedávno dostal projekt lietajúceho auta slovenského dizajnéra Štefana Kleina. Ním sa Slovensko pochválilo aj na tohtoročnej svetovej výstave Expo v Miláne.

Parky neriešia všetko

Pre začínajúcich investorov je podstatné, že ak sa rozhodnú rozbehnúť podnikanie inde ako v Bratislave, môžu počítať s rozsiahlou podporou tak štátnych, ako i miestnych orgánov. Investorom v priemyselných parkoch napríklad mestá ponúkajú na rozbeh zvýhodnené podmienky na prenájom, okamžité pripojenie na dopravnú infraštruktúru, logistickú podporu či predpripravené skladovacie priestory. Nehovoriac o zabezpečení prepravy zamestnancov či majetkovom vyrovnaní pozemkov pod parkom, ktoré potenciálny investor nemusí riešiť. Aj tu treba vidieť vplyv európskych peňazí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa