Zmena prišla, keď na sociálnej sieti natrafila na vzdelávací projekt IT v kurze. Prihlásila sa doň a strávila s ním niekoľko týždňov. Hoci na ítečkovú prácu sa predtým nepripravovala, ani k nej neinklinovala, dnes pracuje ako testingová administrátorka v bankovom sektore.

Príbehov ako ten Katkin má IT v kurze pol druha stovky. Je to neziskovka, ktorá vyvinula prepracovaný systém rekvalifikácie nešťastných vysokoškolákov.

Filozofi do Pixelu

Tím okolo Tomáša Božika, zakladateľa a šéfa neziskovky IT v kurze, mal pôvodne trocha iné plány než rekvalifikačné kurzy. Začínal s dlhodobejším, dvojročným vzdelávacím programom, ktorého absolventi si mohli dokončiť bakalárske štúdium na zahraničnej univerzite. Ibaže pre slabú podporu na Slovensku ho musel po nejakom čase zastaviť.

A potom prišla príležitosť uchádzať sa o grant nadnárodnej spoločnosti Accenture, ktorej CSR stratégia cielila na nezamestnanosť mladých a na nedostatok ítečkových špecialistov. S touto podporou pred troma rokmi slovenská neziskovka rozbehla projekt, ktorého ambíciou bolo v relatívne krátkom čase jedného kvartálu pripraviť kandidátov na prácu v IT pozíciách. Cieľovou skupinou sa stali viac i menej čerství absolventi vysokých škôl vo veku od 24 do 30 rokov.

Na financovanie kurzov si neziskovka založila neinvestičný fond

Výsledok: kurzami doteraz prešlo 145 ľudí, z ktorých sa až 90 percent následne zamestnalo vo firmách ako Accenture, Pixel Federation, Pantheon Technologies či Sygic. Hoci pôvodne univerzitne vyštudovali ekonómiu (21 %), filozofiu (14 %), sociálnu prácu (12 %) či pedagogiku (8 %).

Zaujímavé je, že postupne narástol aj podiel absolventov informatických fakúlt (na dnešných 10 %). T. Božik si to vysvetľuje tým, že firmám nestačí vysokoškolský diplom: „Chcú skúsenosť. Zaujíma ich, či máte za sebou nejaký projekt, start-up alebo stáž.“

Pomáhajú nešťastným vysokoškolákom. A bojujú o prežitie

Tomáš Božik Zdroj: Miroslava Spodniaková

Od jednoduchších k zložitejším

Vysokú mieru úspešnosti IT v kurze možno pripísať tomu, že neziskovka svoju platformu priebežne vylaďovala a zlepšovala. Čo sa týka napríklad zamerania, začínala školeniami pre budúcich testerov softvérových aplikácií. „Z hľadiska zložitosti je to dobrá vstupná brána do sveta IT pre ľudí, ktorí s IT predtým nemali nič spoločné,“ hovorí T. Božik.

Neskôr, na základe požiadaviek spolupracujúcich firiem pribúdali náročnejšie témy. Do portfólia sa dostali vývojári webových stránok a Java developeri. Plán na tento rok je spustiť ešte kurzy pre systémových administrátorov, dotnet developerov a špecialistov pre dátovú bezpečnosť. Naopak, napríklad do vzdelávania odborníkov pre počítačové siete sa nepúšťajú, lebo túto oblasť dobre pokrýva spoločnosť Cisco projektom Networking Academy.

Ďalší faktor úspešnosti možno hľadať v obsahu kurzov. Nejde v nich len o ťažké ítečkové pojmy, zložité aplikácie a kódovanie. Tvoria síce základ, ale nie sú celý balík. „Zistili sme, že mladí nevedia, ako pracovať v tíme alebo ako napísať štruktúrovaný e-mail,“ spomína T. Božik, prečo kurzy rozšírili aj o mäkké zručnosti. Súčasťou vzdelávacej platformy je i kariérne poradenstvo (ako vyhľadávať pracovné ponuky, ako sa o ne uchádzať, ako viesť pracovný pohovor) a mesačná stáž v Accenture.

Aktívny e-learning

Okrem obsahu kurzov sa T. Božik a spol. pohrali aj s formou. Vďaka partnerstvám s firmami získali množstvo produktových online školení. A tak klasickú výučbu v učebni (takzvanou prezenčnou formou) skombinovali s internetom.

Úvodný ročník ešte prebiehal komplet celý prezenčne, v ďalšom mali pomer 50 : 50 a v tom poslednom bolo online až 90 percent kurzu, všetok odborný obsah. Prezenčne sa školili iba mäkké zručnosti, napríklad nácvik prijímacieho pohovoru, lebo ich povaha si to jednoducho vyžaduje. Takáto kombinácia umožňuje vyškoliť viac záujemcov v kratšom čase a komplexnejšie.

T. Božik zdôrazňuje, že online školenia sú moderované. Na rozdiel od bežného štandardu, keď rôzne videotutoriály alebo prednášky bežia automaticky, študenti ich prijímajú pasívne a je na nich, kedy si ich pustia a či ich vôbec dopozerajú. Čo je problém, lebo do konca obvykle vydrží len malá časť študentov.

Moderované online školenie IT, takzvaný webinár, prebieha v presne určený čas, naživo prostredníctvom skypovej telekonferencie. Do nej je pripojená skupina 15-20 študentov a lektor, ktorý vysvetľuje štúdijnú látku a zdieľa svoju pracovnú plochu, pričom všetci môžu navzájom chatovať alebo sa rozprávať.

Časť informácií si, samozrejme, účastníci kurzov musia naštudovať samostatne. Znie to možno triviálne, ale podľa T. Božika ich treba viesť k tomu, aby si sami dokázali vyhľadávať nové podnety a informácie, lebo v takej dynamickej oblasti ako IT sa treba vzdelávať neustále.

Pomáhajú nešťastným vysokoškolákom. A bojujú o prežitie

Väčšina kurzu prebieha online, v učebni sa školia len mäkké zručnosti. Zdroj: Archív IT v kurze

Zaplatia, keď sa zamestnajú

Príbeh projektu IT v kurze má ešte jeden rozmer. Je to paradox, ale hoci má 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa