Keď sa lesník, ochranár a bojovník proti korupcii Ján Mičovský stal ministrom pôdohospodárstva, bolo to určité prekvapenie. To, že nie je odborníkom na agropotravinárstvo, ktoré tvorí väčšinu agendy rezortu, nebolo výnimočné ani v minulosti. A J. Mičovský farmárov spočiatku presvedčil, že spolu s ním prídu na ministerstvo odborníci.
Pekárom narástli náklady na pracovníkov za pol dekády takmer dvojnásobne. Hrozia prepúšťaním
Festival odchodov
Po niekoľkých mesiacoch však odborníci od ministra hromadne odchádzajú. Najprv to bol Samuel Vlčan, ktorý síce neprišiel z agrosektora, ale ako bankár vzbudzoval očakávania, že transparentne a efektívne nastaví finančné toky podpôr. Vo funkcii šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry chce skončiť Tibor Guniš, ktorý mohol zúročiť svoje skúsenosti z podobnej agentúry v Rakúsku.
Následne médiá referovali o tom, ako sa rozpadá poradný zbor ministra. Z 19-členného tímu už odišli takmer všetci odborníci na poľnohospodárstvo pôsobiaci v praxi. Odchody sa začali odvolaním predsedu poradného zboru Martina Ondráša. „Radiť sa dá len niekomu, kto o radu stojí. Agrorezort potrebuje vedomostnú politiku, ale tá vo vedení rezortu jednoducho nie je vítaná,“ napísal na sociálnej sieti M. Ondráš, ktorý je pôdohospodárskym expertom Progresívneho Slovenska. Podľa ďalších odchádzajúcich poradcov hovorí za všetko fakt, že za päť mesiacov mali s ministrom iba jedno stretnutie. „Rešpektujem rozhodnutie mojich poradcov... Momentálne neplánujem doplniť svoj poradný zbor,“ reagoval na odchody samotný šéf rezortu.
Kritika od samospráv
Dlho nebolo treba čakať ani na kritiku zo strany samosprávnych organizácií. Najväčšia z nich, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), sa už krátko po vymenovaní vlády posťažovala, že ju ministerstvo neprizvalo k tvorbe programového vyhlásenia. Vládnemu programu vyčítala, že farmárov delí na malých a veľkých, pričom tí druhí boli doposiaľ podľa ministra zvýhodňovaní. Podľa predsedu SPPK Emila Macha sa napriek zlepšenej komunikácii s ministrom jeho pohľad odvtedy nezmenil.
Poľnohospodárom došla s Mičovským trpezlivosť. Chaos v odvetví má podľa nich riešiť už premiér
Zväz zeleninárov a zemiakarov Slovenska vyčíta ministerstvu nedostatočnú komunikáciu na odbornej úrovni. „Potrebujeme si stanoviť konkrétne ciele, musíme vedieť, kam sa chceme v poľnohospodárstve dostať. Čo a koľko toho chceme pestovať,“ konštatoval riaditeľ zväzu Jozef Šumichrast. Podľa neho však jej príprava nie je dostatočná. Ministerstvo na obvinenia z nedostatočnej spolupráce reagovalo tvrdením, že jednotliví aktéri sa budú môcť ku koncepciám a k plánom vyjadriť na jeseň, keď budú vypracované.