Keď sa nového kanadského premiéra opýtali, prečo je v jeho vláde rovnaký počet mužov a žien, odpovedal: „Pretože je rok 2015.“ Aj na Slovensku sa píše rok 2015 a výskyt žien v slovenskom kabinete sa rovná nule. Nedávne voľby v Kanade vyhral mladý liberál Justin Trudeau. Jeho ministerský zbor tvorí presne pätnásť žien a pätnásť mužov. Väčšina z nich má menej ako päťdesiat rokov a pochádzajú z rôznych etnických skupín, aby zostala zachovaná nielen rodová, ale aj rasová rovnosť.
Víťazstvo stredoškolského profesora nabúralo zvyky v Kanade a potešilo zástancov ľudských práv. Ani tam totiž nebolo tradíciou, aby mali ženy paritné zastúpenie na riadení štátu.
Účasť žien v politike už dlhý čas nie je tabu najmä vo vyspelej Európe. Naopak, ženy političky riešia zásadné svetové a európske problémy. Napríklad jeden z najvýznamnejších postov v súčasnosti – šéfku diplomacie Európskej únie zastáva žena – Frederica Mogheriniová. Ženy sú premiérkami alebo prezidentkami v Nemecku, Lotyšsku, Chorvátsku, Litve či na Malte.
Prečo je to tak
Hoci agenda rovnosti pohlaví patrí skôr do portfólia sociálnej demokracie, političky tlačia do popredia aj konzervatívne strany. Stačí si spomenúť na najmocnejšiu ženu Európy, nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Kresťanskodemokratickej únii predsedá už pätnásť rokov.
Ženy v politike začínajú byť „trendy,“ ale Slovensku sa zatiaľ táto vlna úspešne vyhýba. Okrem toho, že medzi ministrami nie je žiadna žena, je ich málo aj v ďalších politických orgánoch, napríklad z dvadsiatich dvoch štátnych tajomníkov sú len tri ženy. V nízkom pomere poslankýň v parlamente (20 percent) Slovensko v rámci únie tromflo podľa údajov Euractiv už len Maďarsko, kde je ich desať percent.
Pomer zastúpenia žien vo vláde sa momentálne v celej EÚ pohybuje na úrovni 27 percent, výnimkou je Švédsko, kde je ich polovica. V porovnaní s okolitými krajinami, ako je Česká republika, sa však dá povedať, že situácia s nízkym zastúpením žien sa na Slovensku nemení. Toto smerovanie zrejme nezvrátia ani parlamentné voľby, ktoré budú v marci 2016.
Sociologička Oľga Gyárfášová opisuje, že v slovenskej spoločnosti existujú dve hlavné bariéry, ktoré spôsobujú, že vo vrcholových pozíciách v politike je málo žien. Prvá je
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?