Preto náš záver znel: „Ani v roku 2013 nebude mať jednofarebný kabinet Roberta Fica relevantného politického súpera.“ Prognóza na budúci rok je zložitejšia, lebo v roku 2014 vstúpia do hry aj faktory, s ktorými ešte nie sú žiadne skúsenosti.

Prázdna platforma

V roku 2013 tradičné stredopravé strany (SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd) zložito hľadali a napokon ani nenašli spoločnú akcieschopnosť. Vytvorili síce politickú základňu, ktorej dali meno Ľudová platforma, ale programovo ani politicky to neznamenalo žiadny prelom. Programové minimum, na ktorom sa tri strany zhodli, prekvapilo aj ostrieľanú verejnosť svojou vyprázdnenosťou a bezobsažnosťou.

Politici a sympatizanti, ktorí odvodzovali zmysel založenej platformy od toho, že dokáže vytvoriť alternatívu voči dominantnému Smeru, zostali sklamaní. Strany platformy, s výnimkou SDKÚ, vytvorili v krajských voľbách volebné koalície so Smerom, čo predznamenáva, že ak dokážu s touto stranou kooperovať na troch osminách republiky, tak po ďalších parlamentných voľbách s ňou môžu spolupracovať na území celej krajiny. Okolnosť, že strany Ľudovej platformy neboli dlho schopné dospieť k dohode o spoločnom kandidátovi na prezidenta, nasvedčuje, že význam a váha tohto zoskupenia sa budú aj v roku 2014 ďalej znižovať.

Politika, pravica, prezident 2014: Hru mení prezidentský faktor

Článok vychádza v 56-stranovej prílohe Slovensko a svet 2014, ktorá je súčasťou koncoročného vydania týždenníka TREND 50-51/2013, dostupného na stánkoch, digitálnych kioskoch AppStore a Play Store (aplikácia TREND) a v našom e-shope.

Procházkova šanca

Strana Richarda Sulíka Sloboda a Solidarita (SaS) prešla štiepením, pričom z nej odišli populárnejší politici, čo bol dôvod, pre ktorý jej preferencie klesli pod prah zvoliteľnosti. Strana bude bojovať o politické prežitie a každé zlepšenie situácie v rámci eurozóny a zmierňovanie dlhovej krízy bude jej šance na zotrvanie v parlamente ohrozovať.

Voľné združenie zoskupené okolo poslanca Igora Matoviča sa nedoprofilovalo a ani sa nedoprofiluje na politický subjekt – aj v roku 2014 zostane voľným združením pre politický happening. Súťažiť bude s poslancom Alojzom Hlinom, ktorý sa dal na sólovú dráhu.

Nová väčšina vedená Danielom Lipšicom a posilnená o bývalých politikov SaS bude tak ako doteraz bojovať o päťpercentnú podporu. Zámer, aby predstavovala zberný subjekt pre voličov tradičných stredopravých strán, sa ani v roku 2014 nenaplní.

Predkladateľ programu Alfa, poslanec Radoslav Procházka, svoju aktivitu smerujúcu k vytvoreniu nového politického subjektu utlmil, lebo sa sústredil na prezidentskú kandidatúru. Jeho prípadný postup do druhého kola môže byť v roku 2014 impulzom na to, že sa získanú podporu pokúsi zmeniť na volebne využiteľný projekt.

Prezident Fico

Doterajší stabilizovaný stav na Slovensku – dominantná strana Smer a rozdrobená opozícia, ktorá tvrdo súťaží o rovnakého voliča – môže zmeniť prezidentský faktor. Ak sa do konca roku 2013 a v prvom kvartáli 2014 nestane nič neočakávané, ak sa v stabilizovanom politickom rybníku neobjaví žiadna čierna labuť, ako ju definoval teoretik Nassim Taleb (udalosť, ktorá leží za hranicami obvyklých očakávaní), tak sa predseda strany Smer s najväčšou pravdepodobnosťou stane novým slovenským prezidentom. Je nepochybné, že to bude mať vplyv nielen na vládnu stranu, ale aj na opozíciu.

Očakávanie, že odchodom Roberta Fica z funkcie predsedu Smeru a predsedu vlády dôjde k náhlemu poklesu preferencií strany, sa zdá prehnané. K pozvoľnému poklesu preferencií zrejme dôjde, ale k nemu by došlo aj v prípade, keby R. Fico zostal na svojich postoch. Vládnutie v čase finančnej konsolidácie, hoci aj zmierňovanej a odkladanej, nespokojnosť viacerých veľkých profesijných skupín s úrovňou ich odmeňovania, ďalšie škandály súvisiace s vládnutím v prospech finančných skupín a zneužívanie moci sú faktory, ktoré ani najlepší politický marketing nedokáže dlhodobo eliminovať. Ale tak ako v prípade HZDS-ĽS, aj tento pokles bude zrejme pozvoľný a dlhotrvajúci, lebo Smer začne klesať z príliš veľkej výšky. Budúci rok môže byť začiatkom tohto poklesu.