Politika ako normálny džob nie je sci-fi

Politici nemajú na Slovensku dobrý imidž. Nelichotivá predstava o tejto profesii odrádza ľudí, ktorí majú na verejnú službu predpoklady. Do politiky nevstúpia, lebo sa obávajú toxického prostredia. A treba sebakriticky uznať, že tento obraz pestujeme aj my novinári, keď kategorizujeme a zovšeobecňujeme.

Premiér Robert Fico mal nedávno brífing, na ktorom neoznámil nič nové, iba sa venoval hodnoteniu médií. Povedal niečo v tom zmysle, že nemajú na každého rovnaký meter a na jeho vláde vidia len samé zlé veci. Tá podľa neho nemá v súčasnosti alternatívu, lebo opozícia je rozdrobená a bez odborného zázemia.

Predseda vlády má v niečom pravdu. Z podstaty svojej žurnalistickej práce sa zameriavame najmä na typy, ako je Robert Kaliňák, ktorý je spojený s kauzami a robí hanbu už nielen Smeru a vláde, ale aj krajine. Málo si všímame ministrov, ktorí do verejnej funkcie neprišli s valcom, ale so snahou vykonávať ju tak, ako je napísané v ústave a zákonoch.

Avšak aj opozíciu riešime najmä vtedy, keď ide o prešľapy a slovné excesy jej lídrov. Z tituliek novín a časopisov sa potom zdá, akoby alternatíva v zmysle slušnej politiky u nás naozaj neexistovala. Ale nie je to tak. Svedčí o tom obálka TRENDU. Pokúsili sme sa ju vyskladať z politikov, o ktorých sa domnievame, že nie sú na svojom mieste omylom. Sú tam ministri súčasnej vlády, napríklad Lucia Žitňanská (Most-Híd) alebo Peter Kažimír (Smer-SD). Obaja väčšinou navrhujú legislatívu, ktorá posúva Slovensko dopredu. Je s nimi aj Marek Maďarič, ktorý nestratil svoju tvár a vzdal sa straníckej funkcie.

Z opozície sme vybrali tých, ktorí nielen kritizujú, ale aj majú nápady, ako veci zlepšiť. Nádej na kvalitnú ponuku pred ďalšími voľbami dávajú tiež tí, ktorí politické subjekty síce len zakladajú, ale majú za sebou úspešný príbeh. Dokázali sa vo svojom odbore presadiť s čistým štítom.

Politici nemajú na Slovensku dobrý imidž. Ale slušná alternatíva existuje

Nová členka Progresívneho Slovenska advokátka Zuzana Čaputová v rozhovore vysvetľuje, prečo sa nechala nahovoriť na vstup do hnutia. Vraví, že chce prispieť k tomu, aby bol výkon verejnej služby ako každý iný džob – profesionálny, konštruktívny a založený na spolupráci. Toto nie je sci-fi, koláž na obálke TRENDU dokazuje, že ľudia, ktorí by to mohli dokázať, existujú.

A nie je ich málo, viacerí sa nám do výberu ani nezmestili. Ako štátny tajomník Róbert Ondrejcsák (Most-Híd), ktorý na obrane stráži efektívnosť zdrojov, doteraz míňaných na nákupy predraženej vojenskej techniky. Slušná alternatíva v politike jednoducho existuje. A to nie je do nového roka vôbec zlá správa.