Nie pre jednopercentné zníženie firemnej dane z 22 na 21 percent, ale pre viditeľné zvýšenie paušálnych výdavkov. Ostatní podnikatelia sa aspoň tešia, že hrozba novej 15-percentnej dane z dividend je zažehnaná. Nové dividendy (z už raz zdaneného zisku) by sa mali zdaňovať po novom „len“ siedmimi percentami.

Dobré správy pre biznis to po tých predchádzajúcich zlých určite sú. Ale hľadať za tým obrat v prístupe vlády smerom k podnikateľom by mohlo byť predčasné. Ide zatiaľ viac o politické hry ako o skutočný záujem o tunajšiu biznis vrstvu. Lebo po prvé, pre okresanie pôvodných daňových zmien na rok 2017 sa minister financií ani vláda nerozhodli úplne dobrovoľne.

Vláda nezmenila svoju stratégiu, že bude znižovať deficit cez vyššie dane a odvody, keďže nedokáže škrtať verejné výdavky. Názor nezmenila ani po dialógu s podnikateľmi. Ich argumentom staronový minister financií Peter Kažimír doteraz len chabo načúval. A aktívnu úlohu ministra hospodárstva, ktorý by mal v takých situáciách stáť na strane biznisu, už dlho škoda čakať.

K zmene dochádza po verejných varovaniach najvplyvnejších podnikateľov. Tých, ktorí ešte svoje impériá nepresťahovali do Prahy či ešte vzdialenejšej destinácie. Odovzdať viac ako šestinu svojho zisku štátu, navyše bez stropu, ktorý doteraz platil pri zdravotných odvodoch, im už prišlo priveľa.

Politická ilúzia pre podnikateľov

Svoju úlohu zohrali aj dvaja menší koaliční partneri – najmä SNS a Most-Híd. Až sa natíska otázka, či by sa dane a odvody uplynulé štyri roky zvyšovali tak razantne, keby vláda nebola jednofarebná...

Obraz, že aspoň menší koaliční partneri to s podporou biznisu myslia vážne, je však len politickou ilúziou. Inak by možno SNS a Most-Híd už na septembrovej schôdzi podporili návrh opozičnej SaS zrušiť daňové licencie od januára. Licencie totiž okrem peňazí navyše do rozpočtu žiadne reálne očistenie trhu od špekulatívnych a pasívnych firiem nepriniesli.

Dve menšie koaličné strany však namiesto podpory rýchleho riešenia len verejne oznámili, že do daňovej legislatívy už teraz presadia paragraf, podľa ktorého licencie skončia – po roku 2018. Tak, ako to už od jari sľubuje programové vyhlásenie vlády. Zrušenie licencií teda v žiadnom prípade neurýchlili.

Robiť takéto gestá pol roka po voľbách svedčí len o jednom – o naháňaní politických bodov v koalícii, ktorá prestáva byť stopercentne stabilná.