Zdroj: SITA/Martin Havran
TRENDU sa však z viacerých zdrojov oboznámených so závermi podarilo zistiť, že kontrola upozornila napríklad na 900-miliónovú pohľadávku elektrární voči Národnému jadrovému fondu, cenu obchodov so spriaznenými firmami a nedostatočné sankcie voči meškajúcim a predraženým dodávateľom.
No ani tieto informácie neponúkajú laickej ani odbornej verejnosti dosť pokladov na objektívne zhodnotenie. Podobne ako pri ostatných kontrolách, ktoré za posledné dva roky v podniku vykonali rôzni úradníci.
A podobne zahmlený je aj vzťah premiéra Roberta Fica k elektrárňam a najmä ich väčšinovému vlastníkovi. Za obe jeho vládne obdobia. Prístup predsedu vlády sa totiž od roku 2006 viackrát radikálne zmenil. A prístup štátu nemôže pri hodnotení efektívnosti fungovania elektrární verejnosť prehliadať.
Od polovice decembra k akcionárom elektrární pribudol Energetický a průmyslový holding Daniela Křetinského a Patrika Tkáča z J&T. Ako to ovplyvní doterajší postoj a výčitky štátu voči elektrárňam, sa ukáže najskôr po parlamentných voľbách.
Utajené zistenia
Až po voľbách sa možno vyjasní, či bude prístup novej vlády voči elektrárňam transparentnejší. Pretože aj „uniknuté“ fakty z vlaňajšej takmer päťmesačnej kontroly NKÚ nemožno hodnotiť čierno-bielo. TRENDU to potvrdili viacerí odborníci, ktorí si však pre spolitizovanie celej kauzy neželali byť menovaní. Hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková ku kontrole len dodala, že o záveroch boli informovaní predseda parlamentu, Generálna prokuratúra, finančné riaditeľstvo, minister hospodárstva, prezident SR a Národná kriminálna agentúra.
Zhovorčivejšie boli samotné elektrárne. „NKÚ nekonštatoval žiadne porušenie právnych predpisov zo strany našej spoločnosti,“ uviedla pre TREND hovorkyňa elektrární Jana Burdová.
Jedno zo zistení NKÚ smeruje na slabšie uplatňovanie sankcií voči dodávateľom. Dôvody by sa na to zrejme našli, keďže suma na výstavbu dvoch blokov Mochoviec, ako aj termín odovzdania sa viackrát zvyšovali a posúvali. Na druhej strane, jadrová energia je oblasť, v ktorej zmena parametrov počas výstavby môže reálne znamenať aj stovky miliónov eur navyše. Napríklad zvýšenie bezpečnostných noriem po nehode v japonskej Fukušime v marci 2011 v roku 2008 (Opravené 8.3.).
Štát sám musí prijať časť zodpovednosti za vývoj v SE, mal v orgánoch firmy svojich nominantov
Zmluvné pokuty
„Slovenské elektrárne aktívne sledujú výkony svojich dodávateľov. V prípade meškania sú dodávatelia vyzvaní, aby zaviedli nápravné opatrenia na minimalizovanie meškania,“ reagovala J. Burdová. Doplnila, že následne dodávatelia nesú náklady za oneskorenia, ktoré vznikli v rámci ich zodpovednosti. Vážnejšie kroky voči dodávateľom, napríklad súdne spory či vysoké sankcie, ale elektrárne nepotvrdili.
Elektrárne problém nevidia ani v takmer 900-miliónovej pohľadávke voči Národnému jadrovému fondu. Pohľadávka predstavuje podľa elektrární
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?