Budú musieť hľadať zdravý balans medzi nastavením konkurenčnej ceny, no zároveň takej, ktorá prinesie požadovanú návratnosť. Aj po započítaní všetkých výpadkov, ktoré ešte výraznejšie pocítia na zakázaných poplatkoch. Najmä ak nemožno vylúčiť, že k zákonom stopnutým poplatkom za vedenie úverových účtov pribudnú ďalšie bonbóniky.
Lenže rast v retailových úveroch, ktoré banky dlhodobo držia nad vodou, môže byť už budúci rok zložitejší. Vysoká nezamestnanosť nebude priať zadlžovaniu a trh s hypotékami sa bude čoraz viac nasycovať. Aj vyjedanie úverových portfólií konkurentov môže naraziť na mantinely. Nemusí to byť žiadnou vojnou so sprostredkovateľmi, ktorí prestupovanie z banky do banky živia. Vedia ho zmierniť i banky spravodlivejším nastavením sadzieb pre nových a starých klientov.
Článok vychádza v 56-stranovej prílohe Slovensko a svet 2014, ktorá je súčasťou koncoročného vydania týždenníka TREND 50-51/2013, dostupného na stánkoch, digitálnych kioskoch AppStore a Play Store (aplikácia TREND) a v našom e-shope. |
Tlak na náklady
Aj budúci rok bude podnikanie bankárov „osladzovať“ bankový odvod, no vidina blížiacej sa polmiliardovej hranice nazbieraných prostriedkov, pri ktorej sa má sadzba dane znížiť, ich bude aspoň mierne hriať. No pod stálym tlakom budú ďalej znižovať náklady. Na druhej strane, doba ich bude tlačiť do nových investícií najmä v oblasti IT. Lebo kto nebude mať ponuku v priateľskom prostredí v mobiloch a v tabletoch, za ostatnými zaostane. Príkladov z minulosti, keď niektoré banky zaspali s presunom na web, a preto im mnohí klienti ušli, slovenské bankovníctvo má, je sa z čoho poučiť. Viac sa dostane do pozornosti šetrenie v oblasti informačných technológií, ktoré sú významnou položkou v nákladoch. Po prvých lastovičkách môže viacerých zaujať lízing týchto technológií. Takýto spôsob redukcie IT nákladov zvyknú využívať najmä americké banky a v menšej miere i tie západoeurópske. No v našich končinách sa ešte neusídlil.
Otázniky
Neistotu v bankovníctve budú zvyšovať zmeny, ktoré sa majú udiať na úrovni Európskej únie. Zatiaľ najmä tie, ktoré súvisia s presunom dohľadu systémových bánk do Frankfurtu. Hoci je to veľká vec, stále zostáva priveľa otáznikov a neistôt, čo to v domácom bankovníctve narobí. Keďže presunu dohľadu na ECB budú predchádzať stres testy – prísnejšie než tie predchádzajúce, i tie môžu byť dôvodom nečakaných správ. Aj akcionári niektorých slovenských bánk budú potrebovať zvyšovať kapitál, a preto upravovať bilancie. Môžu urobiť rozhodnutia, ktorých dosahy sa môžu preniesť aj k ich zahraničným deťom. Ak budúci rok zmiznú z trhu ďalšie zahraničné pobočky alebo sa objavia nové snahy zmeniť slovenskú dcéru na pobočku, nebude sa treba diviť. A hoci to znie v tejto chvíli akokoľvek nepravdepodobne, trh môže prekvapiť i správa o predaji niektorej z bánk. Bude to o to zaujímavejšie, ak pôjde o väčšiu rybu.