Drahšia ropa priniesla infláciu

ceny Spotrebiteľské ceny v decembri zaznamenali medziročný rast na úrovni 0,2 percenta. Skončilo sa tak takmer trojročné obdobie deflácie, teda poklesu cien. Za zmenou trendu stoja najmä rýchlo rastúce ceny ropy, ale aj drahšie potraviny. Zvyšujúce sa ceny ropy vytiahli vývoj cien v doprave, kde pohonné látky tvoria veľkú časť nákladov, na medziročný rast vo výške dvoch percent. V januári by sa dynamika cien v doprave mala ešte zrýchliť: začiatkom týždňa bola európska ropa Brent v eurách medziročne drahšia až o 97 percent, americká WTI o 78 percent. Cenovky sa prepisovali nadol len v kategórii potravín (bez započítania zníženia DPH však draželi) či bývania. NBS očakáva, že inflácia bude v najbližších mesiacoch ďalej rásť a v tomto roku dosiahne v priemere o málo viac ako jedno percento.

Po troch rokoch znova v pluse
(ročný rast spotrebiteľských cien, %)
Pokuta pre Váhostav. Za schránku

PRAMEŇ: Eurostat

Pokuta pre Váhostav. Za schránku

Stavebníctvo Juraj Široký sa dlho spájaniu s Váhostavom vyhýbal, jeho vlastníctvo popieral ešte koncom vlaňajška. V súčasnosti je už v zozname konečných užívateľov výhod tejto firmy. Informáciu ako prvá priniesla verejnoprávna RTVS. Podľa informácií Denníka N mala zároveň firma dostať zatiaľ neprávoplatnú pokutu v neznámej výške od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Za to, že J. Široký v zozname konečných užívateľov výhod donedávna chýbal. Váhostav sa podieľal na viacerých veľkých štátnych zakázkach, okrem iného napríklad na rekonštrukcii Bratislavského hradu. V roku 2015 sa dostal do reštrukturalizácie, jeho dlhy riešil štát cez špeciálny zákon. Subdodávatelia Váhostavu tak dostali možnosť získať späť časť svojich pohľadávok, ale najviac vo výške polovice ich hodnoty. V čase uzávierky TRENDU ešte Váhostav nemal rozhodnutie ÚVO k dispozícii.

Pokuta pre Váhostav. Za schránku

Zdroj: TASR/Vladimír Benko

Ďalší kandidát proti Kotlebovi

Župy Kandidátov na post predsedu banskobystrického VÚC v novembrových voľbách pribúda. Súčasného župana Mariána Kotlebu najnovšie plánuje vyzvať aj podnikateľ Ján Lunter, zakladateľ výrobcu tofu a rastlinných nátierok Alfa Bio. „Rozhodnutie nebolo ľahké, ale môžem ho potvrdiť,“ uviedol J. Lunter pre TREND.sk. Informáciu o jeho záujme vstúpiť do regionálnej politiky ako prvý priniesol .týždeň: „Cítim zodpovednosť za to, kde žijeme dnes, a za to, čo za sebou necháme ďalším generáciám.“ Podľa zverejnených správ chce J. Lunter kandidovať ako nezávislý s podporou miestnych aktivistov.

Káblikári odchádzajú

Výroba káblových zväzkov je segment výrazne citlivý na náklady. Pri vysokom podiele manuálnej práce významnú časť tvoria práve mzdy zamestnancov. Tie v priemysle kontinuálne rastú. Prepúšťajú veľkí zamestnávatelia ako SEWS či SE Bordnetze. Delphi Slovensko zas presunul veľkú časť výroby do Rumunska, na Slovensku ostala len výroba klimatizácií. Výnimkou je trenčianska Leoni Slovakia, ktorá prijíma nových ľudí. Dôvodom je nový kontrakt pre závod Hyundai v českých Nošoviciach. No predovšetkým sa fabrika zamerala na produkciu plastových komponentov, ktoré predtým musela nakupovať.

RegioJet vraj blokuje trasy

Vlaky Ministerstvo dopravy tvrdí, že súkromný dopravca RegioJet z českej skupiny Student Agency blokuje nasadenia náhradných vlakov po spojoch, ktoré RegioJet podľa nedávneho oznámenia prestane koncom januára prevádzkovať medzi Bratislavou a Košicami. Úrad vo vyhlásení zaslanom ČTK napísal, že RegioJet napriek prísľubu odmieta uvoľniť objednané trasy. RegioJet tvrdenie ministerstva dopravy odmietol a uviedol, že od začiatku februára budú spomínané trasy k dispozícii, aby ich prípadne mohli využiť vlaky ZSSK. Firmu zatiaľ s ponukou o prevzatie trasy štát nekontaktoval. 

Trump si predchádza Rusko, dráždi Čínu

USA Novozvolený americký prezident Donald Trump zváži zrušenie sankcií uvalených na Rusko. Uviedol to v rozhovore pre denník The Wall Street Journal, v ktorom sa tiež pohráva s nerešpektovaním takzvaného princípu jednej Číny vo vzťahu k Taiwanu. Vyspelé západné krajiny zaviedli sankcie voči Rusku v roku 2014 za jeho počínanie v konflikte s Ukrajinou. Predchodca D. Trumpa v prezidentskom kresle Barack Obama ich koncom vlaňajška predĺžil z dôvodu údajne ruských hackerských útokov na americké úrady. Pokiaľ budú Rusi pomáhať Američanom, napríklad v boji s teroristami, nastupujúci šéf Bieleho domu sankcie prehodnotí. V prípade spochybňovania politiky jednej Číny pichol D. Trump do osieho hniezda. Vyhlásil, že sa ňou nebude riadiť, pokiaľ nebude mať pocit, že Peking zmenil menovú politiku a obchodné praktiky. Najľudnatejšia krajina sveta dala jasne najavo, že o politike jednej Číny nemieni v žiadnom prípade diskutovať. Všetci americkí prezidenti ju rešpektovali od konca 70. rokov, keď Spojené štáty prerušili diplomatické vzťahy s Taiwanom, ktorý Čína považuje za jednu zo svojich provincií. D. Trump „sa obúval“ do Číny už v predvolebnej kampani, keď napríklad hrozil uvalením vysokého cla na čínsky tovar.

Pokuta pre Váhostav. Za schránku

Zdroj: SITA/AP

Náklady emisného škandálu VW rastú

USA Nemecký koncern Volkswagen (VW) uzavrel so Spojenými štátmi dohodu o urovnaní emisného škandálu, v rámci ktorej zaplatí odškodné 4,3 miliardy dolárov. Ide o najvyššiu pokutu v histórii, ktorú vymerala americká vláda akejkoľvek automobilke. Podľa agentúry Reuters mohol VW za svoje kriminálne počínanie vyfasovať podstatne vyššiu sankciu, až o tridsať miliárd dolárov. Kauza sa týka systému umožňujúceho skresľovať výsledky testov emisií škodlivín, ktorý VW namontoval do takmer 600-tisíc naftových vozidiel v USA. Nemecká firma sa v rámci dohody priznala, že chcela podviesť USA, bránila spravodlivosti a poskytovala falošné informácie. Americké ministerstvo spravodlivosti v súvislosti so škandálom obvinilo poltucet vysokopostavených zamestnancov automobilky, bilancia ešte môže stúpnuť. VW si na riešenie aféry vyčlenil v rozpočte viac ako 18 miliárd eur. Vyše 90 percent z tejto sumy by mal podľa skorších dohôd vynaložiť na urovnanie obvinení zo strany regulátorov, zákazníkov a predajcov.

Pokuta pre Váhostav. Za schránku

Zdroj: Maňo Štrauch

Majetkové rozdiely sú, ako nikdy neboli

Svet Osem najbohatších miliardárov vlastní dohromady rovnako veľký majetok ako chudobnejšia polovica ľudstva, reprezentovaná vyše tri a pol miliardou osôb. Vyplýva to z analýzy neziskovej organizácie Oxfam, ktorú zverejnila v súvislosti s januárovým Svetovým ekonomickým fórom v Davose. Podľa mimovládky osmička top svetových boháčov disponuje čistým majetkom v celkovej hodnote viac ako 420 miliárd dolárov. Čelo rebríčka okupujú zakladateľ Microsoftu Bill Gates, španielsky zakladateľ módneho domu Inditex Amancio Ortega a americký investor Warren Buffett. Oxfam zdôrazňuje, že majetková nerovnosť stúpla najvyššie v histórii, alarmujúce sú jej morálne aspekty. „Miliardári často platia nižšie dane než ich upratovačka alebo sekretárka. To je šialené,“ cituje agentúra AP poradcu Oxfamu Maxa Lawsona. Ľudia tak podľa neho strácajú dôveru v súčasný systém, ktorému hrozí rozpad. Prvé signály podľa neziskovky vyslalo britské referendum o vystúpení z EÚ a zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta.

Pokuta pre Váhostav. Za schránku

Zdroj: SITA/AP

Theresa Mayová avizuje tvrdý brexit

Veľká Británia Británia si neželá čiastočné alebo pridružené členstvo v Európskej únii, ale preferuje úplné oddelenie od spoločenstva, tzv. tvrdý brexit. Vyhlásila to britská premiérka Theresa Mayová v prejave venovanom ďalšiemu postupu krajiny pri vyjednávaní o podmienkach vystúpenia z euroklubu. Británia si podľa T. Mayovej želá nový typ partnerstva založený na rešpektovaní odlišnosti „ostrovanov“ a úzkej spolupráci s Úniou. Mieni sa stiahnuť zo Súdneho dvora EÚ, opustiť jednotný trh a ďalšie únijné štruktúry. Želá si tiež novú colnú dohodu a chce kontrolovať počet ľudí prichádzajúcich do krajiny z EÚ. Premiérka potvrdila, že plánuje odštartovať rokovania o brexite s Bruselom podľa pôvodného zámeru koncom marca. Dohodu chce mať na stole do dvoch rokov, jej napĺňanie v praxi by malo prebiehať dlhší čas a po etapách. Británia sa stala členom EÚ v roku 1973.