Minulotýždňové stretnutie predstaviteľov Ruska, Saudskej Arábie, Venezuely a Kataru v katarskej metropole Doha malo byť iskierkou nádeje, ktorá však nezažiarila. Krajiny sa totiž nedohodli na znížení produkcie, ale na zmrazení januárovej ťažby. Ide vlastne len o návrh, ktorý ešte musia podporiť ostatní ropní producenti. V každom prípade je to prvá dohoda za pätnásť rokov, ktorá vznikla medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a nečlenskými štátmi. Ani vtedy dohodu o znížení ťažby nebrali všetci príliš vážne.
Rokovania pokračovali na druhý deň v Teheráne s Irakom a Iránom, ale bez jednoznačného výsledku. Irán plán privítal, nepripojil sa však. Krajina v roku 2012 vyvážala okolo 2,5 milióna barelov ropy denne a po tohtoročnom ukončení sankcií, uvalených naň pre kontroverzný jadrový program, by tento objem Iránci radi dosiahli čo najskôr. Prvé tankery už dorazili do Európy.
Rusi sú optimisti
„Krajiny, ktoré zmrazenie ťažby otvorene podporujú, sa na svetovom vývoze ropy podieľajú zhruba 75 percentami. To je dostatočné,“ citovala agentúra Reuters optimistické tvrdenie ruského ministra energetiky Alexandra Novaka. Vyslovil pritom presvedčenie, že konzultácie s ostatnými producentmi by sa mali skočiť do 1. marca.
Podľa rokovaní v Dohe by spotrebiteľom aj vývozcom dlhodobo vyhovovala cena okolo 50 dolárov za barel. „Ak by skutočne začala platiť dohoda o zmrazení ťažby ropy, tak by sa jej prebytok na trhu mohol zmenšiť o polovicu,“ vyhlásil námestník ruského ministra energetiky Alexej Texler. V súčasnosti je pritom trhový prebytok ropy na úrovni 1,8 milióna barelov denne.
Globálny dopyt po rope bude podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (EIA) v aktuálnom roku rásť tempom
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?