Pán Hoffmann je do konca augusta na dovolenke. Na ostrovoch Turks a Caicos, odkázala minulý týždeň jeho slovenská mediálna zástupkyňa Helena Hupková. Exotická dovolenka majiteľa cyperského Istrokapitalu, ktorý okrem iného kontroluje Poštovú banku, je, pravdepodobne, pracovná. A nie prvá. Mario Hoffmann na ostrovoch nachádzajúcich sa v karibskej oblasti pobýval v posledných rokoch často. Vybral si ich pre projekt výstavby superluxusného golfového a rekreačného centra, v ktorom sa opäť stretol s priateľmi z J&T.
No veci sa momentálne nevyvíjajú tak, ako si predstavovali. Ostrovy Turks a Caicos (TCI) prešli búrkou vyšetrovaní údajnej korupcie a iného zneužívania právomocí tamojších vládnych predstaviteľov. Po nich nezostal kameň na kameni – zámorské teritórium Britského kráľovstva muselo zmeniť ústavu, z vlády odišli podozriví premiér a ministri, guvernér ako zástupca kráľovnej získava viac právomocí a ich posilnenie sa pripravuje aj v prípade hlavného prokurátora.
Prešetrovanie viedol komisár Robin Auld, ktorého finálnu správu zverejnili minulý mesiac. Je plná odporúčaní na kriminálne vyšetrovanie bývalých ministrov a premiéra. Zväčša pre úplatky zriedka sa dostávajúce pod šesťciferné dolárové sumy. A nezriedka sa v nej spomínajú i firmy spojené s menom Mario Hoffmann, ktorý mal, ako vyplýva zo správy, s bývalou vládou ostrovov priateľské vzťahy.
Čudné zverejnenie
Správa Robina Aulda v mnohých bodoch opakuje jeho zistenia z jari tohto roka. No pridáva k nim i mená developerov a investorov, ktorí dávali predstaviteľom výkonnej moci na ostrovoch, ich príbuzným či politickej strane peňažné dary, podiely na firmách a pozývali ich na zámorské cesty.
Prekvapivý bol spôsob zverejnenia správy. M. Hoffmann spolu s Cemom Kinayom, ďalším developerom, ktorého meno sa v správe spomínalo, súdnou cestou požadovali, aby v správe nefigurovali. Na súde zástupcovia slovenského investora argumentovali, že komisár Auld mu nedal príležitosť reagovať dostatočne na kritiku, čo súd akceptoval.
Guvernér ostrovov dal preto inkriminované pasáže v správe vyčierniť a tak ju zverejniť. No „chyba techniky“, ako o tom referovali miestne médiá, spôsobila, že pasáže sa dali rekonštruovať. Do obehu sa dostala plná verzia. Nastúpili právnici, ktorí na čas zabránili miestnym médiám zverejniť detaily. O oprávnenosti postupu komisie má ďalej rozhodovať odvolací súd.
Auldove závery
Britský sudca Robin Auld, ktorého poveril ešte bývalý guvernér TCI prešetrením kolujúcich korupčných podozrení na najvyšších miestach krajiny, v správe opisuje, akým spôsobom získavali niektorí tamojší činitelia dary, ktorými si financovali nákladný životný štýl. „Existuje vysoká pravdepodobnosť systémovej korupcie vo vláde, legislatíve a medzi verejnými činiteľmi ostrovov Turks & Caicos v uplynulých rokoch. Ako sa zdá, pozostávala hlavne z podplácania zámorskými developermi a ďalšími investormi (…), aby si zabezpečili pôdu Koruny za výhodných podmienok a tiež súhlas vlády na ich komerčné developerské projekty,“ napísal v úvode.
Odporúčať trestné stíhanie developerov nie je v jeho kompetencii. No ako ho cituje tamojší týždenník Weekly News, „korupcia neexistuje vo vákuu“ – musia na ňu byť dve strany. Ako mala taká korupcia vyzerať? Správa opisuje napríklad, ako sa mal brat vtedajšieho premiéra Chal Misick dostať k vlastníctvu 50 percent Hoffmannovej firmy Salt Cay Golf Club, ktorá na jednom z ostrovčekov súostrovia TCI plánuje výstavbu rekreačného komplexu. Pozemky vo výmere 239 akrov mal slovenský investor získať na 99 rokov v prenájme za 1 dolár za aker a rok. Ich hodnotu znalec odhadol na takmer 7,8 milióna dolárov, ročný prenájom na 194-tisíc dolárov.
V tom období získal Mario Hoffmann vládou schválený status trvalého pobytu, čo okrem iného umožňuje získať pozemky za výhodnejších podmienok. Premiér Michael Misick potom využil bratov podiel v spoločnej firme ako zábezpeku, aby získal úver v objeme šesť miliónov dolárov od pražskej J&T Banky. Denník Sme v marci napísal, že M. Misick pri výsluchu priznal, že úver nespláca. Peniaze mal vrátiť v apríli.
Či sa tak stalo, respektíve či si banka uplatní záložné právo na podiel vo firme, sa TREND nedozvedel. Hovorca skupiny J&T Maroš Sýkora uviedol, že jednotlivé obchodné prípady im zákon neumožňuje komentovať. Mimochodom, J&T si vlani kúpila banku na blízkom Barbadose, ktorá operovala i na TCI. Zameriava sa na privátne bankovníctvo pre bohatých klientov a korporácie.
M. Hoffmann tiež podľa svedectva člena bývalej vlády v roku 2006 daroval Misickovej strane PNP 100-tisíc dolárov. A priateľský vzťah dokumentoval i tým, že mu požičal privátne lietadlo, s ktorým vtedajší premiér letel do USA, ako vypovedala jeho vtedajšia manželka, bývalá americká filmová hviezdička LisaRaye McCoy. M. Hoffmann mal tiež na výlet zobrať bývalého vicepremiéra Floyda Halla, ktorého privátny jet priviezol z Londýna do Bratislavy a potom do Dubaja, aby si pozrel motoristické preteky. Pred vyšetrovacou komisiou to potvrdil sám F. Hall. M. Hoffmann mu mal počas tejto cesty ukázať fungovanie slovenských firiem.
To neboli podľa prešetrovania zďaleka konečné sumy, ktoré niektorí členovia vtedajšej vlády a ich strana získali. Od rôznych ďalších investorov dostávali príspevky v státisícoch dolárov. Aj keď boli určené pre stranu, využívali ich na osobné účely. Hlavne premiér Misick bol známy záľubou v luxusnom živote. Často si prenajímal lietadlo na výlety do Spojených štátov a neskôr zariadil, aby vláda jedno kúpila. Vraj ho využíval takmer výlučne on a jeho manželka.
Hoffmannova odpoveď
Inkvizícia namiesto vyšetrovania, tak zhodnotil závery komisie M. Hoffmann. „Nemám žiadne skúsenosti s korupciou na Turks a Caicos, preto ju nemôžem ani vylúčiť ani potvrdiť,“ odpovedal TRENDU na otázku, ako vníma výsledky prešetrovania. Podľa neho mu komisár R. Auld nedal možnosť osobne sa brániť, hovorí o zaujatosti a neférovom prístupe.
„Komisár si na kritiku tých, ktorí podľa neho mali uplácať, vybral mňa a Dr. Kinaya – Slováka a Turka –, aj keď je úplne jasné, že sú tu iní britskí a americkí developeri, ktorí majú oveľa lepšie kontakty na politikov ako my a majú oveľa výhodnejšie zmluvy so štátom. Asi si myslel, že my »z východu« sme menejcenní a nebudeme sa brániť. No to sa poriadne mýlil,“ odkazuje M. Hoffmann.
Správa nespomína iba mená M. Hoffmanna a C. Kinaya. Opisuje i ďalšie prípady údajnej korupcie zo strany zhruba dvoch desiatok investorov. V niektorých prípadoch tiež cituje z rozsiahleho písomného vyjadrenia M. Hoffmanna k prešetrovaným prípadom, ktoré komisárovi poskytol vo februári tohto roka. Podozrenia sa M. Hoffmann snaží vyvracať i na iných fórach – napríklad výboru pre zahraničné záležitosti britského parlamentu napísal reakciu na obvinenia zámorského novinára žijúceho na ostrovoch.
Novinár parlament upozorňoval na korupciu v súvislosti so získavaním pôdy či na „ruské pozadie“ peňazí slovenských investorov. M. Hoffmann sa v odpovedi obhajuje okrem iného i tým, že Národná banka Slovenska mu udelila súhlas na kúpu podielov v Poštovej banke. Čo by podľa neho neurobila, ak by ohrozoval dôveryhodnosť bankového biznisu.
Policajné vyčkávanie
Prípad vyšetruje aj slovenská polícia, ako o tom v marci informoval denník Sme. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Polačiková TRENDU napísala, že vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii začal trestné stíhanie vo veci trestného činu podplácania. „Keďže bolo ešte len začaté trestné stíhanie vo veci, znamená to, že zatiaľ nebola obvinená žiadna konkrétna osoba,“ doplnila.
M. Hoffmann tvrdí, že informácie o tomto stíhaní má len z médií, nikto zo slovenskej polície ho zatiaľ nekontaktoval. To isté platí i pre vyšetrovanie na ostrovoch TCI. Podľa slovenského investora tamojšia polícia ani prokurátor nezačali doteraz stíhanie ani jednej osoby menovanej v správe vyšetrovacej komisie. R. Auld v nej okrem iného odporúčal, že bude treba personálne a materiálne podporiť vyšetrovacie tímy a tiež súdy, vzhľadom na očakávané množstvo práce.
Projekt stojí
Projekt v deklarovanej hodnote 600 miliónov dolárov, na ktorého konci by mali na 320 hektároch okrem golfového ihriska stáť desiatky apartmánov a privátnych rezidencií, reštaurácie, športové centrá, kúpele a lodenica pre 80 jácht, zatiaľ zastal. Doterajšie investície dosiahli desatinu sumy, čiastočne pochádzajú z úveru od J&T. Smerovali na nákup pozemkov a prípravné projekčné práce. Aké bude jeho pokračovanie, je nejasné. Guvernér ako zástupca britskej koruny na tomto teritóriu by mal dať stanovisko k projektu a platnosti zmlúv, ktoré M. Hoffmann podpísal s jeho predchodcom. Zatiaľ sa nevyjadril.
©
Tatiana Lichnerová