Prezidenti a premiéri rokovali najprv pri večeri so svojím britským kolegom Davidom Cameronom a potom v stredu už bez neho. Neformálny samit v počte 27 členských krajín tak bol prvým dôkazom, že únia sa učí novinke: životu v dvadsiatich siedmich.
Krajiny, ktoré v únii zostanú, si podobnú debatu zopakujú v septembri v Bratislave, to už je známa vec a pre začínajúce slovenské predsedníctvo bloku to bude jeden z kľúčových momentov.
Júnový „rozvodový“ samit EÚ bol nepochybne udalosťou, o ktorej sa bude písať v učebniciach dejepisu. Jeho rokovanie však bolo prekvapivo pokojné. D. Cameron pri večeri vysvetľoval nielen to, čo k výsledku referenda o brexite podľa neho viedlo, ale aj to, že Londýn potrebuje čas pred ďalším krokom, ktorým je formálny začiatok rozhovorov o vystúpení.
Pred novinármi potom politici hovorili o triezvej atmosfére a pokoji smutnej schôdzky. Zjavné však bolo, že zástupcovia ostatných krajín únie už v zásade Britov „hodili cez palubu“ a chystajú sa riešiť, ako z novej situácie vybudovať niečo zmysluplné. Rokovania podľa nich musia začať čo najskôr a ideálne aj čo najskôr skončiť, aby vec neuberala energiu príliš dlho.
A tu môže byť pes zakopaný. Po brexite je na rozloženú britskú politickú scénu smutný pohľad. D. Cameron zároveň s oznámením svojho odchodu vyhlásil, že on, ktorý presadzoval zotrvanie v EÚ, nemôže odchod dohodnúť.
Začalo dianie, o ktorom by mal niekto veľmi skoro natočiť televízny seriál. Cameronov očakávaný nástupca a bývalý osobný priateľ Boris Johnson nakoniec svoju kandidatúru neoznámil potom, čo ho pomyselne bodol do chrbta Michael Gove, partner v kampani za opustenie Európskej únie.
S nálepkou zradca sú však jeho šance na sťahovanie na Downing Street No. 10 nižšie, a tak sa očakávanou víťazkou a budúcou britskou premiérkou môže stať
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?