Japonsku by sa malo dariť dobre. Môže sa pochváliť vzdelanou a disciplinovanou pracovnou silou a prevyšuje väčšinu ostatných priemyselných krajín v investíciách aj vo výdavkoch na výskum a vývoj. V skutočnosti boli japonské výdavky na výskum a vývoj na úrovni 3,3 percenta HDP donedávna dokonca vyššie ako výdavky Spojených štátov. Napriek tomu relatívny pokles Japonska pokračuje.

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia bolo Japonsko druhou najväčšou ekonomikou sveta – v neposlednom rade vďaka svojmu zdanlivo neprekonateľnému priemyselnému sektoru. Dnes je štvrtou najväčšou ekonomikou, keď ho nedávno predbehlo Nemecko, krajina s oveľa menším počtom obyvateľov (83 miliónov v porovnaní so 123 miliónmi), ktorá podlieha nepriaznivým demografickým trendom podobne ako Japonsko.

Aby ste pochopili ekonomický úpadok Japonska, zamyslite sa nad príbehom kazetového videorekordéra. Tieto technologické zázraky si vyžadovali malé a spoľahlivé mechanické prvky a kedysi boli pýchou japonskej výroby. Japonsko malo takmer monopol na globálnom trhu s videorekordérmi, keďže ne-existovali žiadni americkí výrobcovia a ani európske firmy nemohli Japonsku konkurovať v pomere kvality a ceny. V časoch najväčšej slávy v polovici osemdesiatych rokov sa vyrobilo a vyviezlo mnoho miliónov kusov, pričom japonskí exportéri si účtovali relatívne vysoké ceny a zarábali solídnu maržu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa