Skôr ako jeho rovesníci zistil, že jeden poľský zlotý má úplne inú hodnotu ako východonemecká či dokonca západoeurópska marka. Skutočných zberateľských mincí v skriniach sa však nesmel ani dotknúť. To až neskôr a po dôslednej inštruktáži. „Pristupoval som k nim veľmi nadšene. Vnímal som hodnotu drahého kovu aj estetickú stránku.“ Záľubu, ktorej sa venoval už jeho starý otec, rozvinul do biznisu. Dnes spoluvlastní spoločnosť Macho & Chlapovič aj rovnomenný aukčný dom.

Ani numizmatika v krvi však neznamená, že sa pozerá na každú mincu. Pozornosť nevenuje ani národným stranám eurových mincí, ktoré sa objavia v jeho peňaženke. „Novodobé mince ma zberateľsky veľmi nezaujímajú, aj obchodne je to veľmi okrajové,“ vraví, no uznáva, že je veľká skupina zberateľov aj pri minciach, ktoré sú stále v obehu. Sám E. Macho inklinuje k obdobiu neskorého stredoveku.

Rozum verzus emócie

Numizmatika v sebe kombinuje pragmatické investovanie do odvetvia, ktoré takmer nepodlieha výkyvom, aj iracionálne zberateľstvo. „Určite je najväčšia tá skupina zberateľov, ktorí systematicky niečo zbierajú,“ vraví E. Macho a s nadľahčením dodáva, že si niekedy až odtŕhajú od úst. „Koncentrujú veľké hodnoty – obdivuhodné vzhľadom na ich finančné pomery.“ Medzi zberateľmi podľa neho nájdeme skupinu ľudí, ktorí postupujú veľmi racionálne.

„Uvedomujú si, že môžu niečo odovzdať ďalším generáciám.“ Ideálna zbierka sa podľa neho tvorí generácie. „Človek, pokiaľ nie je v núdzi, nerád rozbíja niečo, čo sa budovalo desiatky rokov,“ hovorí o zbierkach ako o cennom dedičstve, ktoré podporuje trpezlivosť. „Rátajte s tým, že možno pribudne jedna či dve mince ročne a možno žiadna za tri roky.“

E. Macho zároveň uznáva, že sú aj skupiny zberateľov, ktoré k tomu pristupujú chladnokrvne s cieľom vyťažiť zo zberateľských predmetov. História vysvetľuje, prečo je to tak. „Videli sme, boli tu konfiškácie podnikov, pôdy, boli tu vojny.“ Analytik J&T Banky Stanislav Pánis dodáva, že mince neboli nikdy v minulosti, na rozdiel od zlata, predmetom konfiškácií zo strany štátu. S malou cennou mincou sa navyše ľahšie uteká do zahraničia ako napríklad s veľkým obrazom.

Poklad na striebornom metále

Zdroj: Milan Debnár

Viac súvislosti ako mince

Numizmatika nie je o len zbieraní platidiel, ale často najmä o príbehoch, ktoré sú s nimi spojené. E. Macho pripomína pamätnú medailu na bratislavskú korunováciu Leopolda II. z nedávnej aukcie vo Francúzsku. Tá sa ešte v zlatej verzii neobjavila, otázkou je, či sa medaila dostala do krajiny galského kohúta ešte pred korunováciou cez Mariu Antoinettu – Leopoldovu sestru, ktorá skončila pod gilotínou aj so svojím manželom Ľudovítom XVI. Ďalšia možnosť je, že ju odniesli počas rabovačiek napoleonské vojská.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa