Poézia je odložená v zadných poličkách kníhkupectiev. V printových ani elektronických médiách sa s ňou tak ľahko nestretnete,“ hovorí riaditeľka knižného vydavateľstva Perfekt Magdaléna Gocníková. Vedecké výskumy aj prax ukazujú, že je to škoda, pretože čítanie básní stimuluje dôležité kognitívne funkcie, ako je kreativita, invenčnosť a výrečnosť. Vnímanie poézie trénuje predstavivosť a sústredenie, čo sú podstatné faktory pre úspech v osobnom i kariérnom živote.
Čo tým chcel básnik povedať…
Pri príprave tohto textu sme intenzívne hľadali ľudí zo sveta biznisu, politiky i médií, ktorí aktívne čítajú poéziu. Bolo ich ako šafranu. Avšak pri otázke, či niekedy sami písali básne, napríklad v mladosti, keď boli zamilovaní, odpovedali takmer všetci pozitívne. To dokazuje, že poézia je človeku vlastná, a ako hovorí Ivana Bruteničová, ktorá sa venuje poetoterapii, je to jedna z najstarších foriem literatúry, ktorá vždy pomáhala ľuďom vyrovnať sa so svetom v časoch radosti i nešťastia.
Vzťah k poézii paradoxne u mnohých ľudí zadupali tí, ktorí ho chceli rozvíjať – učitelia slovenského jazyka na základnej škole. S dobrým úmyslom žiakov trápili otázkou „čo tým chcel básnik povedať“. Mnohí nemali chuť úprimne odpovedať, pretože to pre nich mohlo byť príliš osobné, iní to skúsili a boli schladení učiteľkinou zamietavou reakciou.
Báseň nemá žiadne
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?