Významné podniky slovenského priemyslu prostredníctvom svojich zväzov žiadajú vládu, aby zvýšila podporu, ktorú dostávajú prostredníctvom Environmentálneho fondu. Asociácia priemyselných zväzov (APZ), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a Klub 500 poukazujú na to, že podpora od štátu trvalo klesá napriek tomu, že príjmy Environmentálneho fondu z predaja emisných povoleniek rastú.

Dotknuté firmy dnes spolu zamestnávajú viac ako 23-tisíc zamestnancov. Dostávajú sa do problémov nielen v súvislosti s koronakrízou, ale aj pre vysoké ceny energií. Tie tlačí nahor aj rastúca cena povoleniek. Od roku 2016 vyzbieral štátny Environmentálny fond z predaja povoleniek 625 miliónov eur. Podporu slovenského priemyslu z tejto vyzbieranej sumy však každoročne znižoval. „Žiadame, aby štát zmenil takýto prístup a aby v maximálnej možnej miere prerozdelil výnosy Envirofondu získané z predaja emisných povoleniek v rámci už existujúcich schém štátnej pomoci,“ uviedol viceprezident APZ a zároveň prezident Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR Milan Veselý. Pravidlá Európskej komisie, ako aj schválená schéma štátnej pomoci predpokladajú, že finančné prostriedky získané z nákupu emisných povoleniek sa použijú na ekologizáciu priemyslu, kompenzácie nepriamych nákladov firiem v súvislosti s CO2 a na zatepľovanie verejných budov.

Slovensko ide opačným smerom

Podľa podnikov došlo na Slovensku namiesto zvyšovania objemu financií na podporu projektov, napríklad v prípade kompenzácií nákladov v súvislosti s CO2, k poklesu objemu financií z desiatich miliónov eur v roku 2017 na štyri milióny eur v roku 2019. A to napriek tomu, že príjmy Environmentálneho fondu z predaja povoleniek vzrástli takmer trojnásobne. Iné krajiny však za rovnaké obdobie kompenzácie CO2 nákladov firmám zvýšili. Napríklad Nemecko z 202 na 567 miliónov eur, Nórsko zo 43 na 127 miliónov eur.

Predstavitelia priemyslu konštatujú, že vysoké ceny energií na Slovensku dostávajú niektorých výrobcov do konkurenčnej nevýhody v porovnaní s európskou a hlavne ázijskou konkurenciou. Tá druhá zároveň pri svojej cenotvorbe nie je tak významne limitovaná dodržiavaním prísnych ekologických noriem. Priemyselné zväzy vo vyhlásení zdôraznili, že štát musí mať záujem na výraznejšej podpore domácich výrobcov, ktorí sa snažia realizovať nákladné projekty s pozitívnym dosahom na životné prostredie. „Nemalé prostriedky, ktoré štát získava prostredníctvom Envirofondu, by sa tak mali v maximálnej možnej miere vracať do slovenského priemyslu,“ dodal Milan Veselý.