Zelená farba ako symbol životného prostredia sa neskloňuje len pri reklame, ale aj legislatíve. Slovensko, rovnako ako všetky členské krajiny Európskej únie (EÚ), preberá do svojej legislatívy požiadavky v oblasti životného prostredia a nie je ich málo. Príkladom je minuloročná právna úprava v oblasti nakladania so stavebnými odpadmi, ktorá je výsledkom prebratia smernice Európskeho parlamentu o odpade.
Staronové riešenie
V praxi tak musia podnikatelia v sektore stavebníctva vykonávať selektívnu demoláciu, teda zabezpečiť triedenie odstránenia stavebných materiálov a stavebných odpadov. Okrem iného im vznikla povinnosť zabezpečiť 70-percentné zhodnotenie a recykláciu stavebného odpadu a odpadu z demolácií pri stavbách, ktoré presahujú 300 metrov štvorcových zastavanej plochy.
Aby toho nebolo málo, zaviedol sa systém kontroly pred demoláciou a po nej. Znamená to, že podnikateľ ohlasuje začiatok a koniec demolačných prác príslušnému okresnému úradu. „Ide o opatrenie, ktoré pomôže stavebníkom využívať odpad, pomôže životnému prostrediu, zvýši mieru recyklácie a ušetrí peniaze stavebníkov,“ argumentuje prínos zmien hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
Prezident Stavebnej komory SR Ivan Pauer však upozorňuje, že nejde o nový proces. Aj v minulosti sa použiteľné materiály z demolácií oddeľovali od nepoužiteľných a upravovali sa na ďalšie stavebné použitie. Časom sa však od toho upustilo a stavebný odpad putoval na určené ekologické skládky. Či bude návrat k predchádzajúcemu postupu skutočne efektívnejší a ekologickejší, to podľa odborníka závisí od technologickej pripravenosti programu a finančných nákladov s ním spojených.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?