Prieskumy odkrývajú problémy

Kvalita podnikateľského prostredia sa podľa podnikateľov zhoršila aj v štvrtom štvrťroku 2013, no tempo zhoršovania sa podľa nich spomalilo, považujú ho za miernejšie v porovnaní s predchádzajúcimi štyrmi štvrťrokmi. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia, ktorý pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 66,3 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom predstavuje pokles o 2,72 percenta.

Najvýraznejší pokles spomedzi položiek Indexu podnikateľského prostredia zaznamenala v poslednom štvrťroku 2013 vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. Rating tejto položky výrazne klesá už štvrtý štvrťrok za sebou, tentoraz o 8,97 percenta. Aj napriek tomu, že na problémy v justícii sa poukazuje dlhodobo, reálna zmena sa podľa podnikateľov neudiala. Okrem trvania sporov sú hlavnými problémami častá nepredvídateľnosť a najmä nevykonateľnosť súdnych rozhodnutí a neexistencia kvalitného monitoringu efektívnosti práce sudcov. Funkčné súdnictvo a vymožiteľnosť práva sú pritom úplne prvým predpokladom na zlepšenie podnikateľského prostredia, keďže váha zákonov upravujúcich podmienky na podnikanie priamo závisí od ich vymožiteľnosti na súdoch. Bez reálneho vymáhania pravidiel sa ich význam stráca.

Druhou najhoršie hodnotenou položkou sa stalo uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom s poklesom o 7,8 percenta. Podnikateľom sa nepozdávajú najmä niektoré opatrenia, ktoré sa vzťahujú iba na vybrané skupiny podnikateľov. Deformujú trh a neprinášajú zlepšenie podnikateľského prostredia. Rezervy vidia podnikatelia pri uplatňovaní existujúcich zákonov v praxi. Pretrvávajú tiež problémy s platobnou disciplínou podnikov, čo vytvára dojem, že niektorí podnikatelia si musia plniť svoje záväzky načas, zatiaľ čo iní nie.

Treťou najviac klesajúcou položkou je zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov. V hodnotení si pohoršila o 6,96 percenta. Pokles zapríčinili najmä neustále zmeny v zákonoch týkajúcich sa podnikania, ktoré sú navyše prehnane komplikované, nezriedka nelogické, predpisy bývajú nejednoznačné. V dôsledku toho sa legislatíva stáva neprehľadnou a podnikatelia sa často dopúšťajú priestupkov i bez toho, aby si to uvedomili.

Podnikatelia vypovedajú o zhoršujúcich sa podmienkach

Zdroj: Thinkstock

Slabá konkurencieschopnosť

V rebríčku globálnej konkurencieschopnosti 2013-2014 Svetového ekonomického fóra sa Slovensko umiestnilo na 78. mieste. Pohoršilo si tak o sedem priečok. Pozícia SR sa zhoršuje už siedmy rok. Ide o naše historicky najhoršie umiestnenie, ktorým sme sa dostali do pozície druhej najmenej konkurencieschopnej krajiny EÚ, keď nižšie v rebríčku sa nachádza už len Grécko (91. miesto). Tesne nad Slovenskom sa umiestnili Chorvátsko (75.) a Rumunsko (76.).

Index konkurencieschopnosti vypovedá o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte. Hodnotí kvalitu verejných inštitúcií, vládne politiky a iné faktory, ktoré podmieňujú úroveň produktivity v krajine.

Umiestnenie vybraných krajín v rebríčku konkurencieschopnosti

Podnikatelia vypovedajú o zhoršujúcich sa podmienkach

PRAMEŇ: Svetové ekonomické fórum

Doing Business 2014

Svetová banka v publikácii Doing Business 2014 (k 1. júnu 2013) uvádza medziročné zhoršenie pozície Slovenska v rebríčku o šesť miest, a to na 49. miesto zo 189 hodnotených krajín (predtým 43. miesto zo 185 hodnotených krajín). Na prvom mieste skončil Singapur, na druhom Hongkong a na treťom Nový Zéland. Dôvodom prepadnutia Slovenska aj v rebríčku Svetovej banky je skutočnosť, že nedošlo k výraznejšej zmene hodnôt jeho indikátorov, čo bolo spôsobené nedostatočnou účinnosťou implementovaných opatrení. Na druhej strane viaceré krajiny urobili významné opatrenia, aby zlepšili podmienky na podnikanie. Zhoršenie postavenia Slovenska spôsobil najmä prepad v hodnotenom bode Začatie podnikania, kde sme sa posunuli o 28 miest nižšie. Najlepšie umiestnenie zaznamenala krajina v bodoch Registrácia majetku (11. miesto) a Riešenie platobnej neschopnosti (38. miesto). Naopak, výrazne zaostáva v Ochrane investorov (115. miesto), Cezhraničnom obchodovaní (108. miesto) a Daňových povinnostiach firiem (102. miesto).