Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vydala po trinástich rokoch už tretiu hodnotiacu správu o environmentálnej výkonnosti Slovenska (EPR). Nie je to len príjemné čítanie. Správa síce konštatuje, že krajina v posledných rokoch v mnohých oblastiach dosiahla pokrok, ale aj to, že k ideálu má ešte veľmi ďaleko a v niektorých ukazovateľoch sa mu dokonca vzďaľuje. Medzi pozitívne zistenia patrí, že Slovensku sa podarilo pri pokračujúcom raste ekonomiky znížiť materiálovú spotrebu, emisie hlavných látok znečisťujúcich ovzdušie a v menšej miere aj spotrebu vody a energií. Priestor na ďalší potrebný pokles je však značne obmedzený, vyžaduje zmenu prístupu štátu, firiem aj jednotlivcov.

Slabá motivácia

„Slovensko splnilo svoje klimatické ciele na rok 2020. Národné prognózy však naznačujú, že nie je na ceste k nulovým čistým emisiám,“ upozorňuje OECD. Správa predpokladá, že v nasledujúcich rokoch dôjde k nárastu emisií skleníkových plynov v niektorých odvetviach mimo systému emisných kvót, napríklad v doprave. Vláda by preto podľa nej mala do právnych predpisov zakotviť uhlíkovú neutralitu. Okrem toho EPR obsahuje ďalších 28 odporúčaní. Niektoré z nich, napríklad zvýšenie dane z nafty alebo zrušenie oslobodenia domácností od dane z energií, sú veľmi konkrétne. Autori upozorňujú na to, že v roku 2021 išlo do výstavby cesty a diaľnic 1,1 percenta HDP, kým na budovanie železníc len dve promile.

Štát podľa hodnotenia OECD dostatočne nemotivuje občanov, aby sa správali ekologicky. Sadzby vodného a stočného sú najmä v malých obciach príliš nízke na to, aby pokryli náklady vodohospodárskych služieb. Dve pätiny odpadu stále končia na skládkach, investície do odpadového hospodárstva klesajú, zatiaľ čo jeho náklady rastú.

Nevyužitý odpad

„Približne iba deväť percent komunálneho odpadu sa zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v ZEVO. Nerecyklovateľný komunálny odpad je jedným z najlacnejších zdrojov energie. Ale na Slovensku ním doslova plytváme,“ myslí si analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská. V súčasnosti sú v prevádzke spaľovne odpadu iba v Bratislave a v Košiciach, podľa odborníkov je pritom priestor na výstavbu najmenej piatich.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa