Pravdepodobnosť toho, že sa vo funkcii nedožije konca druhej Ficovej vlády, je totiž v prípade J. Počiatka oveľa vyššia. Pritom M. Glváč sa dopustil prinajmenšom rovnakého prechmatu. Povedzme si, z čoho vyplýva rozdiel.

Európska komisia, ktorá mala pôvodne zásadné výhrady voči tomu, ako prvá Ficova vláda zrealizovala mýtny tender, po rokoch žiada, aby aspoň firmu, ktorá vyberá mýto cez takzvané palivové karty, vybral štát v súťaži, a nie svovoľne, ako sa to stalo pred šiestimi rokmi. Národná diaľničná spoločnosť súťaž urobila, ale výsledok je viac než biedny.

Počiatek skôr ako Glváč

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Kým arbitrálne vybraná firma si až doteraz ponechávala sedem percent z hodnoty platby, na víťazstvo v súťaži stačilo ponúknuť „zníženie“ o 0,25 (!) percenta. Minister Počiatek tvrdí, že je to úplne v poradku, lebo „trh takúto cenu vygeneroval“. Faktom je, že nikto neponúkol nižšiu cenu, ale Brusel bude určite zaujímať, prečo sa fakticky nesúťažilo, keď za podobnú službu, ak ju robia banky, si účtujú najviac ak 1,7 percenta. Bude sa tiež zaujímať, ako je možné, že o lukratívnu službu, vďaka ktorej dokázal prevádzkovateľ v roku 2012 vygenerovať zo sedemmiliónových tržieb približne 3,5-miliónový zisk, nebol záujem.

J. Počiatek vyhlasuje, že nemôže „predsa spochybňovať súťaž, ktorá prebehla v súlade so zákonom“. Jeho problém je, že o tom, či súťaž bola naozaj taká, aká mala byť, nerozhoduje žiadna z domácich inštitúcií, ktoré má Smer-SD pod palcom. Konečné slovo bude mať Európska komisia. Keď povie, že súťaž v poriadku nebola, Počiatek sa stretne so svojím koncom. Robert Fico ho pred voľbami s potešením odvolá, lebo pri pochybeniach, v ktorých nie je osobne zainteresovaný, s tým nemá problém. Minister M. Glváč je v oveľa komfortnejšej situácii.

Na rozdiel od kolegu Počiatka, ktorý sa previnil „iba“ tým, že v jeho rezorte sa reálne nesúťažilo, M. Glváč sa postaral, že pred podpísaním kontraktu na ručné zbrane pre slovenských vojakov žiadna súťaž ani nebola. Stačil na to podpis memoranda s Prahou, podľa ktorého sa bude „zjednocovať výzbroj s českou armádou“. Pretože ide o záležitosť, v ktorej je angažovaný aj R. Fico ako premiér a šéf Bezpečnostnej rady SR, predseda Smeru sa už „svojho“ ministra zastal: „Nevidíme tu vôbec žiadny problém, pretože sa postupovalo striktne v súlade so zákonom.“ Čo je veta, ktorá smerom k Počiatkovi nezaznela.

Minister obrany pred novinármi rád opakuje: „Garantujem vám, že nie som žiadny zlodej.“ Pôsobí to tak, ako keď niekto často ubezpečuje, že nie je žiadny hlupák. Nerobil by to, keby aj sám nemal isté podozrenie.