Ale aj o tom, ako sa môže Slovensko zlepšiť v prístupe k cudzincom, či o ekonomickom boome v Indii. Nevyhýba sa ani citlivejším témam, ako je dianie okolo bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka.
Slováci poznajú Indiu ako hinduistickú krajinu. Vy ste však kresťanský kňaz a navyše pôsobíte na Slovensku. Ako k tomu prišlo?
Je pravda, že India je prevažne hinduistická, no žijú tam aj kresťania. I keď nás je medzi Indmi len dva a štvrť percenta. Ale je to relatívne dosť. Lebo keď zohľadníme, že v mojej krajine žije dohromady takmer jeden a štvrť miliardy ľudí, je tam kresťanov zhruba 28 miliónov. Kresťanstvo začalo do Indie prichádzať už v prvom storočí po Kristovi. Neprišlo teda do Indie až s Britmi. Priniesol ho k nám už apoštol Pavol. Kresťanstvo má v Indii dlhú tradíciu, veď tu pôsobila aj Matka Tereza. Kresťania v mojej domovine viac žijú iba v istých oblastiach, a tak je ich niekde naozaj dosť. Hlavne v južnej časti krajiny, odkiaľ pochádzam. V mojej rodnej dedine Mookkanoor je podiel kresťanov až dvojtretinový. Máme štyri kostoly a viacero kresťanských škôl. V našej dedine žije 15-tisíc ľudí.
Dedina? Asi viete, čo na Slovensku považujeme za dedinu.
Pri viac ako jednej miliarde obyvateľov majú Indovia trochu iné miery. Môj štát Kérala patrí spomedzi 29 indických štátov k najmenším, aj keď tam žije až tridsať miliónov Indov.
Od ekonómie ku kňazovi
Prečo ste sa stali kňazom?
Moja rodina odpradávna vyznáva kresťanstvo, hoci neviem o tom, že by bol niekto z predkov kňazom. Aj ja som pôvodne skončil bakalárske štúdium ekonómie a popri škole som pracoval ako tesár a stolár, aby som mal peniaze na štúdium. Po škole som odišiel za sestrou do inej oblasti Indie, kde pracovala ako rehoľná sestra. Išiel som tam za lepšou prácou, ktorú mi sestra našla. Stal som sa vedúcim pri kladení telefónnych káblov. Práca to bola dobrá, videl som tam na ulici aj veľa chudobných detí. Bolo mi ich ľúto, a tak som im začal pomáhať s učením, najmä s jazykmi. Sestra mi vtedy navrhla, nech nastúpim do kláštora, že tak môžem pomáhať ľuďom viac. To sa aj stalo a postupne, po piatich rokoch, som sa stal kňazom.
Prečo ste sa presunuli z Indie na Slovensko?
Patrím do Spoločnosti Božieho Slova, ktorá je medzinárodnou spoločnosťou. Naši kňazi chodia do rôznych krajín sveta. Po vysvätení som mal na výber tri krajiny. Okrem Slovenska Maďarsko a Mexiko. Vybral som si Slovensko. V Indii totiž v minulosti 40 rokov pôsobil slovenský misionár páter Peter Slivka. Bol zo Štiavnika na Spiši. Hoci som ho v Indii nezažil, veľa som o ňom čítal, preto som chcel spoznať vašu krajinu. Na Slovensku som už štrnásť rokov a stretol som sa aj s pátrom Slivkom. Prišiel som sem v roku 2005, študoval som naďalej teológiu a učil sa slovenčinu. Prvé kázne som mal od roku 2010.
Viera aj cez nebezpečenstvo
V Indii žije až 80 percent hinduistov a takmer sedmina Indov vyznáva islam. Ako bezpečne sa v Indii žije dva a štvrť percentu kresťanov? Súvisel váš príchod na Slovensko aj s tým, že sa vám tu kňazská služba vykonáva slobodnejšie?
Môj príchod na Slovensko súvisel hlavne s tým, že som súčasťou medzinárodného spoločenstva. Aj viacero mojich bratov Slovákov pôsobí v cudzine. Slováci sú nielen v Nemecku, ale aj v Keni, Mexiku, Japonsku či na Kube. Pravda však je, že medzi ľuďmi rôznych vyznaní vznikajú v Indii konflikty. Tie majú skôr politický ako náboženský základ. Jednoducho sa súperí o vplyv i o voličov. India sama osebe nerobí rozdiely medzi jednotlivými vyznaniami. Konflikty však sú. Kresťania to majú ťažšie hlavne na severe krajiny, kde ich žije veľmi málo. Tam sa dostávajú do konfliktov s moslimami i hinduistami. Spory vznikajú aj medzi hinduistami a moslimami. Konflikty vierovyznaní sú však zriedkavé, vyskytujú sa len na niektorých miestach Indie.
Zažil ste v Indii pre vieru nejaké vypäté a nebezpečné situácie?
Sám som problémy nikdy nemal. Ale moja sestra v severnejšie položenej časti Indie áno. Hinduisti vypálili kostol, v ktorom pôsobila ako rehoľná sestra. Našťastie, sama nebezpečenstvu nebola vystavená, ale kostol zničili.
Je vaše pôsobenie na Slovensku aj výsledkom toho, že krajine chýbajú slovenskí kňazi, a tak tunajšia cirkev láka kňazov aj z iných častí sveta?
Slovenská cirkev má, aspoň zatiaľ, dostatok vlastných kňazov. Nie je ich tu ešte taký nedostatok ako trebárs v Nemecku či Rakúsku. Tam už musí chodiť naozaj veľa misijných kňazov z iných krajín. Zahraniční kňazi sú na Slovensku len preto, aby sa všade vnútri cirkvi vytvárala aj medzinárodná komunita. Moje Spoločenstvo Božieho Slova má na Slovensku i v Česku desiatku kňazov. Sú tu aj bratia z Indonézie, Poľska, Vietnamu či afrických krajín. Na Slovensku nie sme len v Nitre, ale trebárs v Terchovej. Celosvetovo má naše spoločenstvo päťtisíc kňazov.
Zdroj: Milan David
Bohaté Slovensko
Ako sa vám žije na Slovensku? Čo vás tu oproti Indii teší a čo, naopak, trápi?
Mám rád
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?