Spotreba energií na Slovensku klesá
Slovenské domácnosti a firmy spotrebovali v roku 2020 približne 191 terawatthodín (TWh) energií, čo je o 23 percent menej ako pred 30 rokmi. Napriek nižšej spotrebe však Slovensko nedokáže uspokojiť domácu spotrebu energie z vlastných zdrojov a musí ju dovážať. Z celkovej spotreby pripadá na plyn 48 TWh, na jadrové zdroje 47 TWh, na ropu a ropné produkty 42 TWh.
Zvyšných 51 TWh Slovensko získava najmä z uhlia a obnoviteľných zdrojov, upozornili analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska.
Náhrada prevažne importovaných fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi by nebola jednoduchá. Napríklad na nahradenie výroby elektriny a tepla z plynu, ropy a uhlia by bolo treba postaviť solárne parky s väčšou rozlohou, než majú Košice. Aj pri zohľadnení dovozu skvapalneného plynu (LNG) by podľa analytikov bolo treba nájsť alternatívu za 21 až 23 TWh spotreby plynu.
Pomôcť by mohla jadrová energetika, keď nový blok elektrárne v Mochovciach (na foto) prinesie ročne 4,1 TWh elektrickej energie. Jadrové palivo do slovenských reaktorov vyrába ruský TVEL a jedinou alternatívou je americký Westinghouse.