Ako druhý dôvod uviedol, že k tomu prispievajú aj mimoriadne dividendy z dcérskych firiem. SPP ešte nezverejnil účtovnú uzávierku za minulý rok, ale z dostupných informácií vyplýva, že R. Fico síce oba dôvody pomenoval správne, ale ich prikrášlil vo svoj prospech. Ak sa aj zlepšilo hospodárenie SPP, spôsobil to pokles nákupnej ceny plynu, ktorý sa udial ešte pred posilnením štátneho vplyvu. Lepší obchod s plynom navyše ovplyvnil výsledky SPP menej ako vyššie dividendy. A pri tých treba zase pripomenúť, že sa vyplácali z peňazí, ktoré si požičali dcérske firmy na úkor budúcich ziskov.

Dividendy na dlh

Stalo sa tak ešte v roku 2013. Vtedy získala v SPP manažérsku kontrolu a 49 percent akcií česko-slovenská skupina EPH. Jej najvýznamnejšími vlastníkmi sú v súčasnosti Daniel Křetinský a partner J&T Patrik Tkáč. EPH kúpili podiel v plynárňach od nemeckej skupiny E.ON a francúzskej GDF Suez. Tie odchádzali z podobných dôvodov, pre aké balí kufre taliansky Enel zo Slovenských elektrární - chceli znížiť svoj dlh. Takisto ako Enel viedli so štátom aj početné súdne spory.

Po zmene akcionárov v SPP sa podiel štátu v tomto podniku zachoval na pôvodných 51 percentách. Neskôr však štát spolu s EPH štruktúru spoločnej skupiny prekreslili. Vyčlenili z nej materskú firmu SPP, ktorá je obchodníkom s plynom a s elektrinou. Jej hodnota je oproti zvyšku skupiny len symbolická vzhľadom na prísnu regulačnú politiku, ktorá jej spôsobuje straty v segmente domácností. EPH sa na tejto sociálnej politike nechcel podieľať. Preto svoje akcie v SPP ochotne posunul štátu. Dve ziskové firmy - Eustream, ktorá prepravuje plyn, a SPP Distribúcia zostali v spoločnom vlastníctve štátu a EPH. Zastrešili ich novovzniknutou spoločnou firmou SPP Infrastructure.

Druhou kľúčovou dohodou medzi EPH a štátom bolo zaťažiť lukratívne aktíva dlhom. Cez emisiu dlhopisov si SPP Infrastructure v roku 2013 požičala 750 miliónov eur a tento rok ďalších 500 miliónov. Z požičaných peňazí si vyplácajú spomínané dividendy. Štát tieto peniaze minul v rozpočte, EPH si nimi pomohli pri nákupoch ďalších energetických firiem v zahraničí.

Domácnosti boli v strate

Do akej miery sa na zlepšení hospodárenia podieľal samotný SPP ako obchodník s plynom, a to po odrátaní dividend z pološtátnej dcérskej skupiny, to bude známe v septembri. Vtedy má zverejniť svoju individuálnu účtovnú uzávierku. Niektoré čísla pustili von už v úvode roka. Napríklad výnosy z predaja výrobkov a služieb klesli o 17 percent na 1,54 miliardy eur. Zároveň klesli aj náklady, no nie je jasné o koľko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa