Rovnaký cieľ má vzhľadom na kúpnu silu ropného kráľovstva široká svetová konkurencia. Biznis v arabskom svete stojí na osobných vzťahoch a podnikateľ, ktorý tam chce uspieť, sa musí vyzbrojiť veľkou trpezlivosťou. Najťažším súperom plánu na rozvoj fabriky sa však stal nečakaný protivník – slovenský úradník.

Pomoc z Egypta

Plechárske družstvo Kovotvar v Kútoch pri Malackách pred pár rokmi zachránila pred krachom podnikateľka Marcela Tokošová. Dostala ho z dlhov a rozbehla v ňom modernú výrobu. Jeho produkty sú známe doma i v cudzine. Firma zamestnáva takmer stovku ľudí a dosahuje tržby vyše štyroch miliónov eur ročne.

Za svoj prínos a úspechy získala podnikateľka viacero cien a nominácií, napríklad v súťaži EY Podnikateľ roka. Na tento rok si výrobné družstvo naplánovalo expanziu na Blízky východ. „Dohodli sme sa s egyptskou firmou na zastupovaní, ja sa totiž priamo na saudskoarabský trh nemôžem dostať, pretože som žena,“ vysvetľuje konateľka M. Tokošová.

Firma teda pozvala troch egyptských obchodníkov na Slovensko a začala vybavovať na cudzineckej polícii povolenia na ich pobyt. Požiadavky zamestnancov štátneho orgánu sa jej však nepodarilo splniť ani na tretíkrát. Úradnícke šikanovanie, ktoré sprevádzalo tento administratívny proces, podnikateľku šokovalo natoľko, že sa rozhodla svoj príbeh zverejniť.

„Je pár minút pred piatou hodinou ráno a náš zamestnanec stojí už hodinu pred bránou cudzineckej polície v Trnave. Niekoľko Číňanov, Vietnamcov a Ukrajincov tu čaká už od včerajšieho večera. Keď sa o 7.30 konečne brána otvorí, policajt zakričí, aby sa všetci postavili do radu, ale nikto nevie, ako presne to myslí, lebo rad môže viesť na obe strany ulice. Priamo pred vchodom je totiž cesta. Brána sa zatvára, policajt hovorí, že otvorí, až keď budú ľudia zoradení. Tí sa sácajú, padajú, šomrú a napokon sa postavia do jedného radu. O päť minút policajt bránu otvorí a zopár nešťastníkov pošle „preč z očí“, tak- že v ten deň sa už do budovy nedostanú a nič nevybavia. Veď čo? Stáli tu iba odvčera.“

Plechári narazili pri expanzii na nečakaného súpera – úradníka

Oddelenie cudzineckej polície v Trnave eviduje 80 % medziročný rast počtu vydaných povolení. Zdroj: Miroslava Spodniaková

Na trhu práce nie sú ľudia

Nezamestnanosť v okresoch západného Slovenska tento rok klesla na rekordnú úroveň pod tri percentá. Galanta, Hlohovec, Piešťany či Trenčín evidujú dokonca menej ako dve percentá ľudí bez práce. Firmy preto neustále hľadajú spôsoby, ako nájsť ľudí na udržanie výroby. Bez zahraničných zamestnancov to nejde a vidieť to aj na štatistike.

Počet ľudí, ktorí získali povolenie na pobyt s cieľom zamestnania, stúpol podľa aprílových údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny medziročne o sto percent, z 10-tisíc takmer na 21-tisíc. Najväčší nával zažívajú oddelenia v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ktoré vydali viac ako polovicu povolení na pobyt s cieľom zamestnania z ich celkového počtu. Kým bratislavská cudzinecká polícia získala vlani nové priestory, v Trnave, Seredi či Dunajskej Strede, ktoré zažívajú podobne veľký nápor a nedôstojné podmienky ako kedysi smutne známa „Kopčianska“, je situácia čoraz horšia.

Zákon neumožňuje podať neúplnú žiadosť a doposlať chýbajúci dokument ako v iných správnych konaniach

„Náš pracovník má šťastie! Spolu s

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa