Najcennejším, ale zároveň drahým aktívom firiem sú ich zamestnanci. Slovensko ešte na prelome milénií dokázalo vďaka pracovnej sile, ktorá je na európske pomery mimoriadne lacná, lákať veľkých zamestnávateľov. O lacný kút Európy sa začali zaujímať aj najväčšie nadnárodné firmy, a kým niektoré zakladali výrobné závody, iné budovali rozsiahle administratívne centrá na spracovávanie údajov z celého sveta.

Automobilový priemysel aj centrá podnikových služieb dnes patria do prvej trojky sektorov s najväčším počtom zamestnancov v krajine.  V posledných rokoch sa však pomer ceny a kvality vykonanej práce mení a ľudia sa požiadavkami na odmenu čoraz viac blížia k svojim západným susedom. Záväzky zo začiatku minulého roka sa ani nemohli viac líšiť od reality, ktorú priniesla globálna pandémia. Tržby firiem padli a ekonomikou sa ako domino z odvetvia na odvetvie šíri potreba optimalizovať náklady, ktorá núti firmy klásť si aj nepopulárne personálne otázky.

Podnikové centrá vstupujú do novej éry

Obchod centier podnikových služieb spočíva v tom, že ponúkajú servis pre firmy z iných odvetví. Ich zákazníkmi môže byť výrobná či ťažobná spoločnosť, rovnako ako aerolínie či sieť hotelov. Na tieto centrá delegujú svoju agendu v oblasti financií, ľudských zdrojov, poradenstva pre zákazníkov alebo napríklad IT.

Bizniscentrá riadi nadnárodná matka, pobočky však majú v rôznych regiónoch sveta rozmiestnené tak, aby bez ohľadu na časové pásma dokázali zabezpečiť nepretržitú prevádzku. Ich rozmach v strednej Európe sa začal najmä začiatkom tisícročia a doposiaľ sa im darilo rásť. Na Slovensku ich dnes pôsobí zhruba šesťdesiat a zamestnávajú až 37-tisíc ľudí.

Pokles tržieb naprieč odvetviami sa nevyhnutne premietol aj do menšieho objemu zákaziek pre centrá služieb. Svoje fungovanie musia prehodnotiť vo všetkých krajinách, Slovensko nie je výnimkou. Prvými centrami, ktoré potvrdili rušenie pracovných miest, sú AT&T a Johnson Controls. O prácu by v nich malo prísť dokopy takmer tisíc ľudí. Firmy svoje rozhodnutie zdôvodňujú presunom niektorých aktivít do zahraničia.

Najväčší zamestnávatelia
v automobilovom sektore a v SSC (2019)


Priemerný
počet
zamestnancov

Medziročná zmena
(%)

Volkswagen Slovakia, a.s., Bratislava

1 3 231

-9,5

IBM International Services Centre, s.r.o., Bratislava

4 732

-4,2

PCA Slovakia, s.r.o., Trnava

4 163

10,5

Deutsche Telekom Systems Solutions Slovakia, s.r.o., Košice

3 891

1,5

Kia Motors Slovakia, s.r.o., Teplička nad Váhom

3 677

-1,9

AT&T Global Network Services Slovakia, s.r.o., Bratislava

3 367

0,6

Jaguar Land Rover Slovakia, s.r.o., Bratislava

2 745

82,3

Dell, s.r.o., Bratislava

2 479

25,3

Henkel Slovensko, s.r.o., Bratislava

1 723

4,8

Johnson Controls International, s.r.o., Bratislava

1 333

-17,4

Prameň: TREND Analyses

Krízový pokles zákaziek je však len jedna strana problému. „Druhým faktorom je dlhodobo proces v rámci vnútornej transformácie firiem na celom svete, ktorej prirodzenou súčasťou je digitalizácia, automatizácia procesov a vnútorná reštrukturalizácia,“ hovorí Peter Rusiňák z Americkej obchodnej komory, ktorá zastrešuje Fórum centier podnikových služieb (BSCF).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa