Začiatkom sedemdesiatych rokov zabalil do antikoróznej látky pobrežie pri austrálskom Sydney. Zhruba o desať rokov neskôr obklopil plávajúcimi pontónmi obtiahnutými ružovou plachtou ostrovy v zálive na Floride a v deväťdesiatych rokoch zase zabalil do striebristej látky berlínsky ríšsky snem. A to je len výsek z monumentálnych projektov vo verejnom priestore, ktoré konceptuálny umelec Christo vytvoril spolu s družkou Jeanne-Claude.

Zakrývaním veľkých objektov chceli zmeniť perspektívu pohľadu človeka na veci okolo seba a zároveň poukázali na to, že keď sa niečo snažíme zakryť, často je to ešte viditeľnejšie než predtým. Zaujímavosťou je, že Christo aj Jeanne-Claude sa narodili v ten istý deň v roku 1935. On v Bulharsku a ona v Maroku za čias francúzskeho protektorátu.

Trvalo 24 rokov, kým sa umeleckej dvojici Christo a Jeanne-Claude podarilo zabaliť do plátna aj berlínsky ríšsky snem.
Zdroj: Profimedia
Trvalo 24 rokov, kým sa umeleckej dvojici Christo a Jeanne-Claude podarilo zabaliť do plátna aj berlínsky ríšsky snem.

Christo Vladimirov Javačev, ako znie umelcovo celé meno, zomrel tento rok 31. mája v New -Yorku.- Necelý mesiac po jeho smrti uviedla spoločnosť Filmtopia v Česku a na Slovensku do kín aj do online distribúcie dokumentárny film Christo: Chôdza po vode, ktorý vznikol pred dvoma rokmi.

Film ukazuje nielen umelcovu osobnosť, ale aj zákulisie príprav jedného z jeho najvýznamnejších projektov s názvom Plávajúce móla. V rámci neho vytvoril na talianskom alpskom jazere Iseo niekoľkokilometrové móla nadnášané vodou. Za dva týž-dne sa po nich poprechádzalo podľa niektorých zdrojov až 1,5 milióna ľudí.

Za značkou Malinna stojí Eva Stráňavská, dcéra Dominika Doniga-Stráňavská a iniciátor rodinného biznisu Jaroslav Stráňavský.
Neprehliadnite

Rodina, ktorá žila hudbou, má dnes vlastnú kozmetiku

Christo bol už počas života celebrita. Jeho pôsobivé konceptuálne inštalácie menili uplynulých viac ako päťdesiat rokov tvár ikonických miest po celom svete. Preslávil sa najmä balením monumentov – prírodných objektov a budov – do látok a plastov.

Žlté móla spojili ostrovy

„Mám rád reálne veci, nie virtuálnu realitu,“ hovorí Christo v jednej zo scén filmu, počas ktorej prednáša o svojom diele deťom na základnej škole. V súvislosti s tým, že príprava niektorých projektov od načrtnutia prvej skice až po samotnú realizáciu trvala aj desiatky rokov, sa ho jeden zo žiakov pýta, kde na to všetko berie trpezlivosť. A Christo mu odpovedá, že dopredu ho neženie trpezlivosť, ale vášeň. Umenie totiž podľa neho nie je práca, lebo človek je umelcom 24 hodín denne a nielen vtedy, keď pracuje.

Plávajúce móla si mohli návštevníci pozrieť v júni 2016
Zdroj: Filmtopia
Plávajúce móla si mohli návštevníci pozrieť v júni 2016

Dočasné umelecké dielo Plávajúce móla si návštevníci talianskeho jazera Iseo z celého sveta pozreli počas štrnástich dní od 18. júna do 3. júla v roku 2016. Dielo pozostávalo z 226-tisíc modulárnych vysokohustotných polyetylénových kociek, ktorými spojil pobrežné mesto Sulzano s dvomi ostrovmi (Monte Isola, Isola di San Paolo). Na obalenie týchto kociek použil 70-tisíc štvorcových metrov žltej látky. Ich nadnášanie na jazere spôsobovalo návštevníkom efekt chôdze po vode. Systém udržiavalo 195 kotiev, z ktorých každá vážila zhruba päť ton.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa