Tí zasa čakajú na novinárov pred recepciou hotela, aby sa dozvedeli, čo o nich hovorili ľudia z Chemesu, a aby k tomu médiám ponúkli aj svoj pohľad.

A to Chemes tento rok začal pýtať od každého auta Nexisu i jeho zamestnancov, vchádzajúcich do jeho areálu, poplatky. No hlavne upozorňuje, že výrobcovi vlákien môže prestať dodávať aj energie, aj keď ten plní až vyše polovicu jeho tržieb. To, že obe firmy sa obviňujú zo šírenia dezinformácií, je už potom len drobnosť navyše.

Firmy, závisiace jedna od druhej, by si pritom mali vychádzať v ústrety. Že je to presne naopak, je výsledkom toho, že Nexis sa po narobení dlhov dostal už vlani do reštrukturalizácie pod ochranou súdov a Chemes sa ho ako jediný z jeho veriteľov snaží ovládnuť.

Optika oboch firiem je úplne iná. Chemes, za ktorým stojí vplyvný humenský biznismen Ján Molnár, chce mať svoje pohľadávky voči Nexisu vrátené skôr, ako fabrika sľubuje v chystanom procese oddlženia. Naplniť si to chce práve jej prevzatím. A Nexis českého priemyselníka Iva Bezloju zasa upozorňuje, že Chemes svojim pokusom o jeho prevzatie prekračuje aj platné zákony.

Uprostred tohto súboja pritom bez energií či bez ujasneného lídra môže padnúť fabrika, ktorá zamestnáva pol tisícku ľudí. A ďalšia tisícka pracuje u jej subdodávateľov.

Príprava bojiska

Nexis sa zosunul do dlhov kvôli iným neúspešným biznisom vtedajšieho majiteľa, Švajčiara Marca Marchettiho. Slovenská fabrika musela ručiť za jeho rizikové dealy v iných častiach Európy.

I. Bezloja, ktorý na Južnej Morave vybudoval od piky úspešnú strojársku skupinu s 500 zamestnancami, sa k Nexisu dostal tak, že pred šiestimi rokmi ho M. Marchetti pozval ako spoluinvestora. Švajčiar však Čecha zo spoločného biznisu vytlačil podvodmi, za ktoré teraz sedí vo švajčiarskej vyšetrovacej väzbe. Nedávno však I. Bezloja spory s ním na súdoch vyhral a opäť sa dostal ku kontrole nad Nexisom. „V plnej miere vlastním všetky akcie Nexisu,“ hovorí.

Spolu s manažmentom Nexisu i jeho reštrukturalizačným správcom Ivanom Ikrényim vypracoval plán oddlženia firmy s tým, že tak, ako to po novom káže slovenská dlhová legislatíva, aj veritelia nezabezpečení záložnými právami k majetku Nexisu získajú minimálne polovicu pohľadávok. Do piatich rokov má takto firma vrátiť takmer 35 miliónov eur.

Nexis si chce český podnikateľ udržať, lebo je to atraktívna firma. Problémom bola len rozšafnosť Švajčiara. Samotná fabrika však zarábala veľmi slušne. V rokoch 2011 až 2014 zarobila dovedna 12 miliónov eur. To však iste vidí aj jeho oponent.

Molnár s kontra ponukou

Biznis skupina J. Molnára, ktorý kedysi zbohatol na predaji mäsokombinátu Mecom skupine Penta, svoj záujem o Nexis vysvetľuje tým, že pád tohto podniku do dlhov ju poškodil a ona jeho ovládnutie vidí ako najlepšiu cestu na sanáciu týchto škôd.

„Banky nám po páde Nexisu zastavili úverové linky na ďalší rozvoj a nám v ňom uviazli aj veľké peniaze,“ upozorňuje podpredseda Predstavenstva Chemesu František Chvostaľ.

Chemes svoje pohľadávky voči Nexisu pred médiami vyčíslil až na vyše sedem miliónov eur. No v reštrukturalizácii mu boli uznané iba pohľadávky za necelé dva milióny eur. Ďalšiu vyše 2,5-miliónovú pohľadávku mu reštrukturalizačný správca neuznal, lebo podľa neho nebola dostatočne zdokladovaná.

„Nepáči sa nám ani to, že pôvodne sa pri rozbehu reštrukuralizácie Nexisu uvažovalo so 70-percentným oddlžením veriteľov. No napokon sa ide iba na dolnú hranicu legislatívy s vrátením polovice dlhov,“ pokračuje F. Chvostaľ.

Práve na to všetko reaguje J. Molnár s protiponukou na prevzatie Nexisu, ktorá je podľa neho výhodnejšia pre všetkých veriteľov. „Do oddlženia Nexisu chceme z vlastných zdrojov vložiť 11,5 milióna eur a tým oddlženie skrátime z piatich rokov nášho konkurenta iba na tri,“ hovorí F. Chvostaľ.

Cez hranu možného

Pravda je však aj to, že v zmysle zákona predkladá veriteľom reštrukturalizačný plán dlžník, a nie veriteľ. „Presadzovanie záujmu jedného z veriteľov o odkúpenie Nexisu v procese jeho reštrukturalizácie mimo vôle samotného dlžníka nemá oporu v zákone,“ upozorňuje aj reštrukturalizačný správca podniku I. Ikrényi.

No aby bol záujem Chemesu o prevzatie Nexisu predsa len braný vážnejšie, vyťahuje aj inú – a to najhorúcejšiu – kartu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa