Ako by podľa vás malo vyzerať ideálne slovenské inteligentné mesto?

Je to mesto, ktoré má víziu a ciele. Uvedomuje si, čomu čelí, či už je to nárast populácie, klimatické, alebo ekonomické zmeny, a malo by byť schopné na tieto zmeny reagovať. Mesto by malo byť zároveň otvorené na spoluprácu s podnikateľskou či akademickou sférou aj s občanmi. Inteligentné mesto má byť transparentné a jeho rozhodnutia majú byť založené na dátach. Malo by byť ochotné aj experimentovať. Napokon, smart mesto by malo byť inkluzívne, teda technológie by mali znižovať bariéry prístupu k informáciám a službám.

Aký experiment máte na mysli?

Napríklad náš pilotný projekt s parkovacími senzormi. Chceme si overiť, kde a akým spôsobom by sa dali využiť v živom mestskom prostredí. Budeme skúmať ich technickú použiteľnosť, ale aj to, ako ich vie využiť mesto. Hodili by sa napríklad na kontrolu krátkodobého parkovania alebo vyhradených parkovacích zón.

V mestách sa robia čiastkové opatrenia, nerobí sa komplexný systém. Je dobré začať aspoň s niečím?

Pri smart riešeniach je dôležité najprv zistiť, prečo ich potrebujeme, a až potom zisťovať, aká technológia by nám v riešení pomohla. Treba začať aj v malom, hoci s pilotným smart projektom, ale je dôležité, aby sa vedel potom škálovať, teda rozširovať a nadväzovať na ďalšie projekty.

V smart meste sú dôležité aj dáta o jeho živote. Ako ich zbierate a využívate?

Snažíme sa zbierať dáta všade, kde sa dajú. Máme v meste dátové oddelenie s expertmi. Snažíme sa čo najviac dát uvoľňovať späť obyvateľom cez otvorený dátový portál. Pri spolupárci s tretími stranami sa mesto snaží výstupné dáta dostať do svojho vlastníctva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa