V rozhovore sa dočítate:

  • Čo si minister financií myslí o kauze Bašternák
  • Ako zmenil daňový systém, aby sa podobným prípadom zabránilo
  • Ako sa rozbieha projekt Hodnota za peniaze
  • Prečo a ako chce uvoľniť dlhovú brzdu
  • Kde bude Slovensko hľadať peniaze, keď sa skončia eurofondy

Vlajkovou loďou vášho ministerstva je boj proti daňovým únikom. Čo hovoríte na kauzu Bašternák?

Musím povedať, že ma tento prípad trápi hlavne kvôli tomu, že sa stal predmetom politického súboja a obrovského mediálneho záujmu. Našou povinnosťou je dať odpoveď na to, ako sa vyšetruje, ako koná Finančná správa a aké budú závery, lebo ide o dôveryhodnosť inštitúcií. Mám absolútny záujem na tom, aby sa tento prípad vyšetril. To, čomu vy hovoríte prípad Bašternák, je veľmi škaredý príklad toho, ako sa dalo kradnúť na daniach v minulosti, keď neboli prijaté naše opatrenia. Pripomeniem napríklad obmedzenie platby v hotovosti. Aj táto kauza potvrdila, že to celé malo svoj zmysel, podobne ako kontrolný výkaz DPH, ktorý dáva dokopy všetky peňažné toky. Ak by sme takýto nástroj mali skôr, mohli sme viac počuť a vidieť.

Kauzu Bašternák považujete za príklad podvodu. Doteraz ste ju veľmi nekomentovali. Nie je to nefér aj voči podnikateľom, od ktorých vyžadujete platenie daní?

Viac než štyri roky svojho politického a profesijného života som venoval zlepšeniu výberu daní a odvodov. Po tom, čo sa stalo v roku 2012, to bol jediný možný spôsob, ako pokračovať v konsolidácii. Museli sme urobiť zmenu doktríny štátu k plateniu daní. Vy máte schopnosť vidieť všetko cez prizmu jedného prípadu, ale na Finančnej správe sa toho urobilo veľa.

Podozrivé obchody s nehnuteľnosťami robil L. Bašternák až do vlaňajška. Nie je to zlý signál, že kontrola vratiek DPH nefunguje?

Časť médií a opozície si myslí, že každú stredu dostávam zalepenú obálku od Imreczeho, v ktorej mi oznamuje otvorené živé kauzy. Prisahám, že toto je čistá fantazmagória a nikdy by som nechcel žiť v krajine, kde by to takto malo fungovať. Od roku 2012 som vždy veril na nezávislosť Finančnej správy. Nemám k dispozícii žiadny nástroj jej operatívneho riadenia. Miera mojej informovanosti o akýchkoľvek kauzách je minimálna. Nikdy som neovplyvňoval daňové konanie. Takisto som s podporou premiéra zastavil dovtedajšiu prax, že súčasťou koaličného delenia torty boli posty na daňových úradoch.

S niektorými ľuďmi som vedome obmedzil kontakt, pretože majú svoj život

Poďme však naspäť ku kauze, Finančná správa nepochybila?

Finančná správa je plne profesionalizovaná inštitúcia, ktorá má ešte stále množstvo problémov. Vo svojich radoch má aj ľudí, ktorí robia pre druhú stranu, a pracujeme na tom, aby ich bolo čo najmenej. Kedysi bola jej inšpekcia útvarom, kde pracovalo zopár ľudí v sivých oblekoch a kontrolovali bezpečnosť pri práci. Dnes je to akčný tím, ktorí používa prostriedky ITP [odpočúvanie a iné technologické prostriedky, pozn. TREND], je to naša vnútorná polícia. Máme problémy s legislatívou, lebo ľudia pri nástupe do zamestnania musia súhlasiť s tým, že budú monitorovaní, no to chceme zmeniť, rovnako ako zákon o štátnej službe. Je kľúčové, aby sme vytvorili čo najlepšie podmienky na to, aby sme mohli efektívne vyberať dane. Potrebujeme spoluprácu Finančnej správy, prokuratúry a justície. A tá je historicky na najvyššej úrovni.

Peter Kažimír (48)

Peter Kažimír: Bašternák je škaredý príklad, ako sa dalo kradnúť

Zdroj: Maňo Štrauch

Je druhýkrát po sebe ministrom financií, v prvej vláde Roberta Fica mal v rezorte funkciu štátneho tajomníka. Vyštudoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Bratislave.

Nie je podozrivé, ak Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS) zistí možnú trestnú činnosť v prípade Bašternákovej firmy a keď polícia trestné oznámenie odmietne, KUFS ani nepodá sťažnosť?

Prvá vratka tohto podnikateľa bola ešte v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej vyše tri milióny eur bez kontroly. Druhá bola v roku 2012 a vzťahuje sa na našu vládu a bola kontrolovaná. Ak niekto vyniesol na svetlo sveta tento príbeh, tak to bola Finančná správa a KUFS. Potvrdíte mi to?

Áno, ale urobili tak ľudia, ktorí tam už nepracujú alebo boli presunutí na iné miesta, napríklad cez republiku na východoslovenskú hranicu, keďže KUFS krátko potom prešiel personálnym zemetrasením.

Doniesli to ľudia z KUFS a za prezidentovania Františka Imreczeho. To, že podanie polícia zastavila, je fakt. Je otázka, prečo nepodali proti tomu sťažnosť. Pýtal som sa, či niekedy predtým alebo potom nejaký protest podali, a odpoveď bola – nie. No Imrecze zmenil postupy, takže dnes už všetky sťažnosti musia ísť na inšpekciu a tá informuje prezidenta Finančnej správy.

Sám som bol prekvapený, ako ľahko sme Hodnotu za peniaze presadili do programu vlády

Povedali ste, že vyšetrovanie podvodu si vyžaduje súčinnosť s políciou. Ako tomu ľudia majú veriť v kauze Bašternák, keď polícia patrí pod rezort jeho známeho Roberta Kaliňáka?

Teraz hovoríte o mediálnom obvinení člena vlády, a to je otázka jeho možného vplyvu na procesy. V celom tom systéme je priveľa ľudí na to, aby mohla jedna osoba vypnúť alebo zapnúť gombík.

Ak niekto vypne gombík v polícii, tak Finančná správa neurobí nič s podvodníkom.

Ako som už povedal, je tam veľa ľudí na to, aby ten gombík mohla vypnúť jedna osoba. Také je rozdelenie kompetencií. Bol som pri tom, keď nám pred rokmi polícia postúpila aspoň časť vyšetrovacích právomocí v časti daňových a colných podvodov. Táto deľba sa nám zdá dobrá.

L. Bašternák robil operácie ešte minulý rok, na čo upozornili médiá. Bolo tam podozrenie na iné krátenie daní, tie firmy, na ktoré sme poukázali, sú stále funkčné. Prečo sa nekoná?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa