„Ak je výkon to najdôležitejšie, čo rozhoduje o tom, ako človek vníma sám seba, ako sa hodnotí, je to preňho obrovská záťaž a vyvoláva to úzkosť, ktorá môže mať podobu bolesti hlavy, tlaku na hrudi, zvýšeného potenia, žalúdočných problémov či chvenia rúk. Telo je oslabené a ľahšie podlieha fyzickým aj psychickým ochoreniam,“ vysvetľuje negatívne dôsledky perfekcionizmu na ľudskú existenciu psychológ a terapeut Dušan Fábik.

Namiesto postupu odmietnutie

Možno sa to stalo aj vám alebo niekomu z kolegov. Pracujete na projekte, už by ste ho mali odovzdať, ale stále sa vám niečo nepozdáva. Meníte slajdy, popisky k fotografiám a grafom, snažíte sa preformulovať vety... Nakoniec tú prezentáciu síce stihnete, ale s odretými ušami, vyčerpaní, totálne vystresovaní – a bez úspešného výsledku. Nakoniec vám bola všetka tá perfektná práca nanič. Šéfovia vás hneď na začiatku zastavili: Načo toľko detailov, hovorte k veci!

Na prvý pohľad vyzerá perfekcionizmus perfektne. Odborníci však varujú, že je to pasca. Ak do nej spadnete, môže to viesť k dlhému zoznamu nielen zdravotných problémov. Alarmujúce je, že počet postihnutých touto prekliatou túžbou po dokonalosti stále rastie najmä v mladej generácii.

Dávna spomienka

Ani dnes, po toľkých rokoch, nemôžem zabudnúť na jednu spomienku z detstva. Vrátila

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa