Český Radiožurnál o tom informoval minulý týždeň s tým, že Číňania by tak mohli spoluovládať obe najväčšie slovenské investičné skupiny so značným presahom do okolitých krajín. Penta zareagovala, že rokuje len o možnom predaji menej cenených dcérskych podnikov. Do materskej spoločnosti si nikoho nepúšťa. Drží líniu uzatvárania sa pred cudzími investormi, tak ako to bolo dosiaľ.

Penťácke menu pre Číňanov

Jaroslav Haščák si vie predstaviť aj exit z Aera Vodochody, Marek Dospiva ako rodený Čech by chcel zasa leteckú firmu ro Zdroj: Maňo Štrauch

Ponúkané dcéry finančníci nekonkretizujú, ale podľa informácií TRENDU z vnútra firmy môžu od nej Číňania kúpiť viaceré veľké biznisy s ročnými tržbami v stámiliónoch eur a tisíckami pracovníkov. Pre CEFC to môžu byť oveľa významnejšie úlovky, ako keď nedávno v Česku získalo futbalovú Slaviu, Pivovary Lobkowicz či leteckého prepravcu Travel Service. Číňania však zverejnili aj informácie, že s Pentou predsa len hovoria aj o jej najcennejších biznisoch, akými sú zdravotníctvo a bankovníctvo. A tak úplne nevyprchávajú ani dohady o vstupe do vnútra Penty.

Uzavretí Penťáci

To, že náklonnosť k pevnejšiemu previazaniu s CEFC otvorene priznáva J&T, neprekvapuje. Táto skupina si priberá do svojich kľúčových biznisov investorov z vonku už dlhšie. Krátko po rozhorení finančnej krízy ich pustila do energetiky, tatranského turizmu i hotelierstva. S vysvetlením, že s novým kapitálom v nich bude rásť rýchlejšie. To, že si tak ľahšie kryje dlhovú službu, však vytrvalo odmieta.

V súčasnosti si púšťa externý kapitál aj do bankovníctva, ktoré má cez úvery dosah na jej ostatné biznisy. Číňania z CEFC nedávno prevzali desatinu J&T Finance Group s tým, že neskôr by sa ich podiel mohol dostať na takmer tretinu. Najnovšie už však rodina Tkáčovcov a Ivan Jakabovič nevylučujú, že Číňania môžu ovládnuť až polovicu J&T Finance Group.

Penta doteraz spoluinvestorov odmietala. „Na to, že by sme mohli Pentu preklopiť do pozície klasického private equity fondu, sme mali ponuky aj od londýnskych investorov. Ale spravovanie cudzích peňazí sme odmietli. Lebo si vážime slobodu v rozhodovaní o našich investíciách. Nechceme manažovať peniaze cudzích ľudí. Sme dosť veľkí aj bez nich,“ uviedol pre TREND líder Penty Jaroslav Haščák aj v roku 2009, tesne po rozbehu krízy.

Ak Penta rozširovala zostavu svojich partnerov, tak len o ľudí zo svojho vnútra, ktorí sa osvedčili pri riadení jej biznisov. Tak sa medzi partnerov dostali Eduard Maták i Iain Child a dnes v spoločnosti dopĺňajú trojicu pôvodných zakladateľov J. Haščáka, Marka Dospivu a Jozefa Oravkina.

Neprekvapilo, že Penta po zverejnení informácií o vstupe CEFC uviedla, že s čínskymi investormi síce diskutuje, ale len o potenciálnom nákupe aktív, ktoré vo svojom portfóliu nepovažuje za strategické. A v strednodobom horizonte sa ich plánuje vzdať. „Žiadne iné potenciálne dohody nie sú dnes  aktuálne,“ uvádza jej hovorca Gabriel Tóth.

Penta predáva len okrajové firmy, Marek Dospiva mal však Číňanom predstaviť aj jej silu v zdravotníctve a bankovníctve

Kandidáti na čínske dresy

Penta podniky, ktoré by mohla predať Číňanom, nekonkretizuje. Už pred štyrmi rokmi však vyhlásila, že v budúcnosti chce spravovať iba niekoľko najpreferovanejších biznisov. Zaradila medzi ne zdravotníctvo, bankovníctvo či reality. Firmy s iným zameraním môžu byť na predaj. Podľa informácií TRENDU sú v trojke najhorúcejších kandidátov na predaj

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa