Investičná skupina Penta sa zbavila prvého veľkého kusa zo svojho zdravotníckeho biznisu. Jej lídri však tvrdia, že lukratívny zárobok pri predaji skupiny medicínskych laboratórií Alpha medical určite neznamená ústup zo slovenského biznisu so zdravím.
No výročná správa Penty za rok 2012 bude obohatená o peknú sumu. Za šesť rokov podnikania dokázala predajom laboratórií investorom z Mid Europa Partners preinvestované peniaze viac ako zdvojnásobiť. „Z lokálneho hráča s tržbami dva milióny eur sme vytvorili nadnárodnú skupinu s tržbami 65 miliónov,“ vyhlásil o transakcii Eduard Maták, partner skupiny Penta zodpovedný za zdravotnícke projekty. Podľa neoficiálnych informácií suma za transakciu prekračovala 110 miliónov eur.
Druhý, úspešnejší pokus
Penta to s laboratóriami skúšala už v roku 2005. V čase prvého ministrovania Rudolfa Zajaca. V období odkrajovania niektorých lukratívnych medicínskych odborov z nemocníc vošla do spoločného podniku s nemeckým spoločníkom Synlab a získala kontrolu nad diagnostickými laboratóriami vo fakultnej nemocnici na bratislavských Kramároch. Po krátkom čase však svoj podiel partnerovi predala a pomohla stavať biznis medicínskych laboratórií na zelenej lúke.
V Alpha medicale dnes tvrdia, že pri výstavbe spoločnosti šli inou cestou ako ich silný, rešpektovaný konkurent Medirex či práve Synlab. „Naštartovali sme v roku 1997 jedným laboratóriom a dvadsiatimi vernými zákazníkmi v Ružomberku. No na uskutočnenie ďalších nápadov nám nestačili peniaze,“ spomína zakladateľ firmy a súčasný predseda predstavenstva Peter Lednický. Čerstvý kapitál na expanziu ponúkla Penta v roku 2006.
Firma využila obrovskú prvú vlnu odštátňovania medicínskych laboratórií, ktoré spustil niekdajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Nie však priamym privatizovaním laboratórií od štátu, ako to robil napríklad Medirex, ktorý sa dostal do lukratívnych nemocníc – v bratislavskom Ružinove či Petržalke. Alpha medical nakupovala laboratóriá od nových majiteľov. Obvykle od ich bývalých šéfov, ktorí predtým získali nad svojimi pracoviskami kontrolu. „Popri tom sme však budovali nové laboratóriá, rozširovali ich a investovali. Pod jednou strechou sme lekárom ponúkli všetky laboratórne diagnostické služby. Mikrobiológiu, biochémiu, hematológiu, imunológiu aj patológiu,“ hovorí P. Lednický.
Manažéri firmy za dva roky naplnili predstavy investorov. A dostali ponuku popozerať sa po ďalších krajinách, kde by sa vyskúšaný koncept dal použiť. V roku 2009 získali do portfólia laboratórnu sieť poľskej spoločnosti DD Lab aj firmu AeskuLab, ktorá v Česku rozbiehala tento biznis v tričku J&T.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?