Ako prvá sa začala schôdzka združenia BRICS a deň po nej samit Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS). Rusko zorganizovalo ako predsednícka krajina aj spoločné zasadania oboch organizácií a raz – na tri hodiny – dokonca trojsamit BRICS – ŠOS a Eurázijskej hospodárskej únie. Najväčšie prekvapenie pre európsku verejnosť, ktorú v tých dňoch napínali turbulencie okolo Grécka v eurozóne, priniesla menej známa medzivládna organizácia ŠOS.

Nenápadná popoluška

Zvestovala ju mediálna hviezda, okolo ktorej sa točila celá trojdňová šou: ruský prezident Vladimir Putin. „Prijali sme rozhodnutie o otvorení procedúry na plnohodnotné pripojenie Indie a Pakistanu,“ informoval na tlačovej konferencii. Preložené do odbyrokratizovanej slovenčiny: novými členmi ŠOS sa stávajú India s Pakistanom. Príslušné prijímacie procedúry už bežia.

Kvintet, ktorý uzrel svetlo sveta v apríli 1996 pod názvom Šanghajská päťka, si udržiaval nízky profil. Bol nástrojom Pekingu a Moskvy na udržanie spoločného dozoru nad postsovietskou Strednou Áziou, ktorá sa otvárala západnému kapitálu a spolupráci s USA spočiatku v boji proti afganskému Talibanu a neskôr proti šíreniu pôsobenia al-Káidy či iných teroristických sietí. Pôvodný účel ŠOS ako bezpečnostného valu proti prenikaniu militantného islamizmu vyvolávala na Západe dojem, že Moskva buduje za čínske peniaze vojenský pakt. Jeľcinovské Rusko využívalo ŠOS aj ako kladivo na stredoázijských despotických vládcov pri presadzovaní záujmov ruských ropných a plynárenských oligarchov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa