Európske zásoby plynu sa síce nachádzajú na vysokých úrovniach, kľúčovým rizikom pre ceny plynu v Európe však zostáva osud tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Agentúre Reuters to dnes povedal šéf francúzskej energetickej spoločnosti TotalEnergies Patrick Pouyanné na okraj energetickej konferencie v Nórsku.

Súčasná dohoda o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu do Európy vyprší na konci tohto roka. Kyjev opakovane uviedol, že ju nemá v úmysle predlžovať. Navyše panujú obavy z predčasného zastavenia dodávok kvôli bojom v ruskej Kurskej oblasti, kde sa nachádza tranzitný bod pre vývoz ruského plynu do Európy cez Ukrajinu, píše Reuters.

Podľa údajov organizácie Gas Infrastructure Europe (GIE) boli zásobníky plynu v Európskej únii v sobotu plné z viac ako 91 percent. Pouyanné však vyjadril pochybnosti, či by Európa aj s plnými zásobníkmi dokázala výpadok dodávok ruskej ropy cez Ukrajinu pokryť. Upozornil, že neexistuje veľa priestoru na rozšírenie dodávok z iných zdrojov. Poukázal aj na prieťahy pri niektorých nových projektoch v oblasti skvapalneného zemného plynu (LNG).

„Stále sa teda nachádzame vo fáze, keď nemáme veľkú rezervu v dodávkach energie," vyhlásil Pouyanné. Dodal, že tento stav bude pravdepodobne pretrvávať až do roku 2027.

Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh tento mesiac pre obavy z dopadov bojov v Kurskej oblasti na tranzit prekročila 40 eur za megawatthodinu (MWh) a vyšplhala sa až na najvyššiu úroveň od konca minulého roka. Neskôr sa však vrátila pod hranicu 40 eur.

Teraz sa cena termínového kontraktu na plyn vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku pohybuje pod 38 eurami za MWh. Na tohtoročné minimum cena v TTF zostúpila 23. februára, keď sa dostala do tesnej blízkosti 24 eur za MWh.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Cena plynu pre európsky trh prudko stúpla, obavy z rusko-ukrajinského konfliktu rastú