„Všetci dávajú do nátierkového masla pažítku alebo cesnak, to je príšerná nuda. Dajte tam chren, volám dievčatám do firmy,“ spomína L. Bara na jednu z mnohých ciest autom pomedzi rozkvitnuté lúky, pri ktorých vymýšľa chuťové kombinácie korenín. Práve tie firmu postupne dostali na európske trhy a jeho na zoznam 500 najbohatších Rumunov s majetkom vyše trinásť miliónov eur.
Je vidieť, že koreniny a ich miešanie dosiaľ patria medzi obľúbené témy podnikateľa. Vášeň pre vymýšľanie a kombináciu rôznych druhov chutí rozvinul na vysokej škole potravinárskej chémie, podnikateľské ambície prišli ešte skôr.
Podnikateľ zo strednej
Dušu podnikateľa v sebe L. Bara objavil ako tínedžer – ako pätnásťročný sa rozhodol, že získa továreň na tehly v susednej dedine. V škole oznámil, že končí, lebo ide podnikať, a spolužiakom aj učiteľom ukázal nákresy baru, diskotéky a reštaurácie, ktoré plánoval vybudovať v zrekonštruovanom objekte.
„Prišiel som do továrne a hovorím im, chcem to tu riadiť. Chceli milión lei, to bolo v tom čase 200-tisíc nemeckých mariek. Samozrejme, žiadne peniaze som nemal a až vtedy mi došlo, že bez peňazí to nepôjde. Viete si predstaviť, že na druhý deň som prišiel do školy ako zmoknuté kura,“ hovorí L. Bara.
Prvé väčšie peniaze zarobil L. Bara popri škole obchodovaním s elektronikou dovezenou z Maďarska. Viac ako televízory a telefóny ho však bavilo vymýšľanie rôznych receptov a príchutí mäsa. Po škole sa dokonca zamestnal vo fabrike na spracovanie mäsa, aby viac prenikol do tohto tradičného remesla. V roku 1999 mohol čerstvý vysokoškolák odísť do USA, keď v každoročnej lotérii o trvalý pobyt v zámorí získal mnohými vytúženú zelenú kartu.
Napokon sa rozhodol ostať v rodnej krajine a o rok neskôr ako 24-ročný založil potravinársku firmu Supremia. „Sústredili sme sa na zmesi korenín a komplexné chute na mieru, pretože na predaji základných korenín veľa nezarobíte. Podstatou nášho biznisu sa stali inovácie,“ vysvetľuje L. Bara. Kľúčovým odberateľom firmy sú výrobcovia salám, klobás, mäsových výrobkov, ale aj syra či nátierok.
Je šťastie, že v Rumunsku máme takú ženu
Levente Hugo Bara, zakladateľ a vlastník rumunského výrobcu potravinárskych prísad Supremia, sa v rozhovore pre TREND zmienil aj o boji s korupciou.
Slovensko ako postkomunistická krajina bojuje viac ako dvadsať rokov s korupciou a beztrestnosťou vysokopostavených ľudí. Bez väčších úspechov. Rumunsku sa v tomto smere výnimočne darí. Čím to je?
Vďačíme za to jedinej žene – Laure Kövesiovej. Je riaditeľkou Národného úradu pre boj proti korupcii. Máme šťastie, že táto žena úspešne koordinuje protikorupčné hnutie v krajine.
Môže jedna osoba znamenať takú zmenu?
Je to jej zásluha. Pozrite sa, aký vplyv majú na krajinu premiéri – po nástupe jedného krajina kvitne, a príde ďalší a rýchlo sa začne prepadávať. Ak máte správnu osobu na správnom mieste, dejú sa zázraky. Príkladom je Rumunsko, kde systém protikorupčného boja sfunkčnila práve táto žena, pretože pred ňou za 25 rokov to bolo len samé bla bla.
Musí mať však politické krytie alebo systémovú podporu, inak by zrejme nebolo možné, aby vydržala.
Určite nemá politické krytie, pretože už poslala do väzenia politikov socialistickej strany, demokratickej strany, liberálov aj ľudovcov. Azda zo všetkých politických strán. Riadi úrad, ktorý je nezávislý. Vedie vyše sto prokurátorov, ktorí sa snažia krajinu vyčistiť od korupcie. Zrejme má aj podporu Európskej komisie, ktorá od Rumunska žiadala zníženie úrovne korupcie v krajine pred vstupom do Európskej únie.
Všimli ste si, či sa výsledky práce Laury Kövesiovej podpisujú aj na zmenu správania ľudí? Mení sa charakter spoločnosti v Rumunsku?
Stopercentne. Funguje to v dvoch líniách. Ľudia nekradnú a nepodvádzajú, pretože sa boja. Vidia, že ak môžu skončiť vo väzení vysokopostavení politici, môžu tak skončiť aj oni. A po druhé, ľudí oslovuje osobný príklad odvážnej ženy, ktorá robí veci správne.
Kolumbus štýl
L. Bara sa pustil do podnikania bez finančného vzdelania a odborne zdatných spoločníkov a takmer na to doplatil. „Na začiatku je vždy problém s hotovosťou – nemáte veľa peňazí a navyše som nič nevedel o riadení cash flow. Mal som zbytočne veľké zásoby surovín a nepredaných produktov, odberatelia mi dlhovali veľké sumy a nemal som z čoho platiť účty. Veľakrát som mal pocit, že som už skončil,“ hovorí.
Najkritickejší moment prišiel v druhom roku podnikania, keď rumunský podnikateľ potreboval okamžite zaplatiť 30-tisíc nemeckých mariek a banky mu odmietli požičať, pretože nemal na založenie žiadne nehnuteľnosti a spoločnosť bola ešte mladá. Situáciu vyriešil
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?